Kto je „Dedič Impéria“, o ktorom hovorí Ahsoka? Prinášame vysvetlenie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Dedič Impéria zo seriálu Ahsoka

Koniec minulého týždňa za niesol v znamení Star Wars Celebration a odhalení noviniek z tohto sveta. Spoločnosť Lucasfilm nás potešila aj prvým celým trailerom na seriál s rytierkou Jedi v podarní Rosario Dawson. Zarytí fanúšikovia mohli jásať, pretože vďaka nemu vedia, že Dedič Impéria sa objaví aj v seriáli Ahsoka. Nie každý ho však musí poznať – preto si vysvetlíme, prečo je tak dôležitým.

Dnes už máme pomerne rozsiahly svet z praďalekej galaxie, ale na malý moment sa musíme pozrieť naspäť do roku 1992. Existovala vtedy len pôvodná trilógia a tak sa rozliční autori snažili tento svet expandovať prostredníctvom kníh či komiksov. Niektoré z nich sa stali aj kánonom, iné žiaľ nie. Vtedy známe ako „rozšírený vesmír“, dnes ako Legendy.

dedič impéria
Zdroj: starwars.fandom.com

„Thrawnova trilógia“

Práve v spomenutom roku, necelých 10 rokov od premiéry Návratu Jediho, vyšla aj kniha od Timothyho Zahna. Respektíve – knižná trilógia. Niesla názov práve Dedič Impéria a inak je známa aj ako „Thrawnova trilógia“. Áno, presne toho veľkoadmirála Thrawna, ktorý sa vracia v podarní Larsa Mikkelsena.

Príbeh je dostatočne jednoduchý na to, aby chytil pozornosť čitateľov, ale dosť komplexný na to, aby ju udržal. Pozeráme sa na obdobie niekoľko rokov po páde Impéria. To malo v časoch svojej najväčšej slávy 12 veľkoadmirálov, ktorý velili ich letke. Thrawn bol ako jediný z nich nehumanoidného pôvodu, za čo dostával posmech.

Lars Mikkelsen thrawn
Zdroj: starwarsnews.net

Jeho stratégie obdivoval aj Palpatine

On sa však smial naposledy, pretože veľká časť z nich bola rozdrvená pri bitke na Endore a ďalšia pobitá rebelmi. Stal sa tak jediným vládcom toho, čo z letky zostalo. Tak sa rozhodol držať vízie a ideálov Palpatina. V tom mu pomáhalo jeho vynikajúce strategické myslenie, ktoré obdivoval aj samotný Imperátor.

Je však komplexnou postavou, ktorá sa venuje vnímaniu ľudskej kultúry a tak vie analyzovať ich správanie. Stal sa tak mocným nepriateľom, ktorý si takmer podmanil galaxiu a opakovane sa stale súperom Luka Skywalkera (ktorý sa cítil bezmocný bez vedenia) a Lei Organy (tehotnej s dvojčatami – pripomíname, nejde o kánon).

joruus c'baoth
Zdroj: youtube.com

Čo jeho klonovaný Jedi a učenec?

Avšak vidíme, že Dedič Impéria, ktorého Ahsoka spomína, neprichádza sám. Skutočne, aj v knihe Thrawn objavil postavu menom Joruus C’baoth. Išlo o klon dlho mŕtveho, ale vtedy mocného Jedi majstra. Jeho novú podobu vytvoril Palpatine, aby ochránil jeho klonujúce zariadenie skryté v hore Tantiss (ktoré nám Bad Batch dokázalo, že existuje aj vo filmovom svete!).

Samotný C’baoth mal tiež učenca (a bodyguarda) menom Rukh, ktorý ho neskôr zradil. Trailer na Ahsoku nám ukázal Raya Stevensona ako postavu, ktorá je označovaná ako Baylon a Ivannu Sakhno ako Shin Hati. Práve tieto dve postavy by mohli byť seriálovými verziami vyššie popísaných.

Ahsoka nepriatelia
Zdroj: screenrant.com

Naposledy videný v Rebeloch

Samozrejme, vieme, že sa nemôže držať knižnej predlohy, keďže kánon je momentálne iný. Namiesto toho, aby Thrawn čelil samotnému Lukovi či Hanovi Solovi, sme ho už mohli v minulosti vidieť čeliť Rebelom. V tomto animovanom seriáli sme sa s ním stretli aj naposledy – na jeho lodi Chimera, ktorú uniesol Ezra Bridger (Eman Esfandi). Skočil do hyperpriestoru a odvtedy sme o ňom nepočuli.

Nevieme tak, ako veľká časť z kníh Dedič Impéria sa dostane aj do seriálu Ahsoka. Opätovné zahrnutie klonovacích zariadení však môže znamenať, že Baylon by skutočne mohol byť inou verziou C’baotha. A jeho učenkyňa? Povedzme si len, že to môže byť ktokoľvek od inej verzie jeho učenca až po upravený klon Luka Skywalkera (skutočne, po jeho neúspešnom naverbovaní bol vytvorený Luuke Skywalker).

thrawn rebels
Zdroj: starwarsrebels.fandom.com

Filoni konzultoval s autorom kníh

Jedno je ale isté – tvorca seriálu Dave Filoni sa už skôr vyjadril, že isté veci konzultoval s Timothy Zahnom (teda autorom knihy). Je teda jasné, že dostaneme zopár priamych súčastí alebo odkazov. A že je tam obsahu, ktorý by stálo za to vidieť – od plazov odolných voči Sile až po celý kult, ktorý okolo Thrawna vznikol.

Patrili ste medzi tých, u ktorých zmienený dedič Impéria v traileri na Ahsoka ihneď rezonoval alebo ste o ňom doteraz nepočuli? Ste zvedaví na veľkoadmirála Thrawna v hranej podobe? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -