Aj Slováci si za ich volanty „sadajú“ denne. Kamióny nosia pražskej hernej firme miliardy

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Simulátor kamiónov prináša firme miliardy

Pražská firma SCS Software je už vyše dva a pol dekády známa cez ich simulátor kamiónov. Aj napriek svojim vysokým tržbám, ktoré vďaka nemu počíta stále však zostáva nenápadnou a málo prezentovanou. Celkový zisk firmy je za posledných 10 rokov približne 3 miliardy českých korún (teda okolo 123 miliónov EUR). Iba za minulý rok sa ich tržby vyšplhali na 814 miliónov českých korún (približne 33,4 milóna eur), informoval o téme portál zive.cz.

Ten bol dokonca poklesom, pretože za rok 2021 činil ich zisk až 880 miliónov českých korún, čo však stále vo veľkom prevyšuje rok 2020, kedy boli tržby 531 miliónov korún.

18 wheels of steels vývoj
Zdroj: YouTube/All School Gameplays

Simulátory od roku 1997, avšak…

Firma sa na svojej oficiálnej webstránke pyši tým, že prináša simulátory už od roku 1997. Vtedy síce prišlo k jej založeniu, ale prvý titul vydala až v septembri 2011. Išlo o kúsok, kde sme sa mohli zahrať na lovcov s názvom Hunting Unlimited. Za volanty veľkých truckov si mohli hráči sadnúť až o rok neskôr, kedy prišlo Hard Truck: 18 Wheels of Steel. To naštartovalo žiadanú sériu, ktorá sa ale zameriavala iba na Severnú Ameriku.

Po viacerých pokračovaniach 18 Wheels a Huntera prišiel aj ďalší zaujímavý pokus – Bus Driver. Názov jednoznačne napovedá, že sme sa mohli za PC preniesť na sedadlo vodiča autobusu,ktorý prišiel iba rok pred ich najväčším úspechom – v auguste 2008 bol sputený Euro Truck Simulator.

euro truck simulator
Zdroj: Steam / steampowered.com

Mohli sme si aj zaloviť a zašoférovať autobus

Spoločnosť zrejme rýchlo pochopila, že tadeto povedú ich cesty, pretože ešte po dvoch tituloch 18 Wheels (s podnázvom Extreme Trucker) a Hunting Unlimited 2010 sa začali venovať tomu, aby sa čoraz viac rozširoval ich simulátor kamiónov. V rokoch 2010 a 2011 pribudli kompletne zmapované Nemecko a Veľká Británia (a samozrejme nemohla chýbať ani Česká republika). Odvtedy boli pravidelne pridávané nové cestné úseky naprieč celou Európou.

Rok 2012 patril spusteniu hry Euro Truck Simulator 2, ktorá tento rok v auguste zaparkovala aj do do knižnice Steamu. Od jej vydania bolo predaných už 13 miliónov kópií. V roku 2015 ešte pribudla druhá hlavná hra – American Truck Simulator s ešte väčším rozsahom a pravidelným dodávaním nových oblastí Spojených štátov. Ako však môžu hráči brázdiť po nových cestách, tak si môžu prikupovať aj ďalšie a ďalšie typy kamiónov.

American Truck Simulator
Zdroj: YouTube / SCS Software

Automobilky chcú byť súčasťou

Franšíza sa stala dokonca tak populárnou, že sa aj skutočné automobilky bijú, ktorá z nich bude môcť mať v hre svoje vozy. Takáto spolupráca je výhodná pre obe strany, čo sa potvrdilo aj pri odhaľovaní nového vozidla 57X americkej spoločnosti Western Star (súčasť Daimleru) – to prebehlo súčasne v skutočnom aj virtuálnom svete. Spoločnosť o tom informovala na svojom oficiálnom blogu.

Niekedy sú prenášané dokonca celé továrne. Zrejme hráčom najznámejšia je Scania Trucks Factory, ktorú môžete nájsť v škandinávskom packu v meste Södertälje vo Švédsku. V prípade nemeckej, návesy vyrábajúcej firme Krone, zašli ešte ďalej. V Truck Simulatore sa ukázala nielen replika továrne, ale aj pridružených areálov a malá časť mesta Welte, kde sa nachádza.

truck simulator krone
Zdroj: steampowered.com

Plány zostávajú na ďalšie roky rovnaké

Spoločnosť si je vedomá, že nepotrebuje vylepšovať to, čo už perfektne funguje. Ich simulátor kamiónov plánuje do ďalších rokov smerovať presne tak ako doteraz – s doplnaním funkcií aj obsahu a bez vstupu investorov, potvrdil portál E15.cz. Takto sa trojica, ktorú tvoria bratia Pavel a Petr Šeborovci a ich kolega Martin Český (a spolu s ďalšími 230 zamestnancami) budú vedieť zaraďovať medzi špičku českej (a slovenskej scény).

Tam patria tak zvučné mená ako Bohemia Interactive, ktorí stoja za sériou Arma či kúskom Day Z. Menej známym faktom môže byť, že priniesli aj logickú hru s postavičkami Pata & Mata. So svojou tržbou 1,12 miliardy korún za minulý rok patrí na úplný vrchol, v závese je jej však spoločnosť Beat Games. To vznikalo v Prahe, ale jedným z troch zakladateľov je aj Ján Ilavský so slovenským pôvodom. Darí sa im aj po odkúpení Facebookom v roku 2019, ich rytmická VR hra Beat Saber bola stále jednou z najštahovanejších v PS Store.

Vedeli ste, aká je história hier Euro a America Truck Simulator? Bol vám známy fakt, že za ňou stoja naši českí bratia? Patríte medzi fanúšikov týchto titulov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: connect.zive.cz, E15.cz; blogscssoft.com; steampowered.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -