America: The Motion Picture RECENZIA – Tak toto je americká revolúcia, ktorá je tak nesprávna, až vám to príde správne. Klasický príbeh o tom, ako vznikli Spojené štáty americké zrejme poznáte z hodín dejepisu (minimálne povrchne). Otcovia zakladatelia bojovali proti červenokabátnikom, tajne sa schádzali, podpísali Deklaráciu nezávislosti a vyhlásili nový štát. Alebo to bolo celé trochu inak?
America: The Motion Picture RECENZIA
V prvom rade treba povedať, že je tento príbeh šialený a sám sa neberie vôbec vážne. Ale nečudujme sa, keď ho prinášajú tvorcovia Expendables (Dave Callaham) a Archera (Matt Thompson). V hlavnej úlohe tu samozrejme, ako by sa na revolúciu patrilo, čakajte Georga Washingtona. Ale s hlasom (a viacerými miestami aj správaním) Channinga Tatuma.
Namiesto vážneho pána v parochni tu čakajte po lustroch skákajúceho, motorové píly nosiaceho namakaného bojovníka. Po tom, čo zomrie jeho dlhoročný najlepší priateľ Abraham Lincoln (Počkať, čo?! Áno, hneď na úvod treba povedať, že toto je historicky nepresné ako sa len dá), ktorý pracoval na revolúcii, táto úloha čaká jeho.
Bratia alebo bráškovia zakladatelia?
Na to predsa treba poriadny tím. Na radu svojej priateľky vyhľadá učenca Samuela Adamsa (dabuje ho tu Jason Mantzoukas, známy napríklad z Brooklyn 99). Lenže to, že je na vysokej škole ešte nemusí znamenať, že je učený. Je to skôr zakladateľ tradičného bratstva z teenage komédií. A čo robia tí? Rozmýšľajú koho pretiahnuť a pijú (hekto)litre piva. Ale to tu zohrá dôležitú úlohu v boji proti britskému čajíčku.
Pridajú sa k nim koniar (ale s tuningovanými koňmi!) Paul Revere (tu je dobré trocha viac poznať históriu, aby ste ocenili vtipy na neho), vždy vedu dokazujúca aziatka Thomas Edison (vidíte?) a indián Geronimo. Po prvotnom v boji vo Vietname (nebojte sa, je to len krčma) im ale nepriateľ unikne. Ním je zbehlý zradca Bedecit Arnold (s hlasom skvelého Andyho Samberga).
„Poďme začať sku*venú revolúciu!“
Situácie sa vyostrujú, nie je núdza o poriadne boje, veľa pitia piva, naháňačky na vozoch či gitarové sóla (aspoň vieme, že skladbu Free Bird napísal Washington a tá je pravou americkou hymnou). Nepokoje pritiahnu aj anglického kráľa Jakuba (a toho nadaboval Simon Pegg). Chystá sa udrieť a pripravuje zbraň skazy.
To však rebeli v novo chystanej Amerike (Fakt to bol ten názov, ktorý chceli? Nemali lepšiu voľbu?) a vytiahnu do boja. A že to bude poriadny finálny súboj. Veď aby nie, minuli na neho dosť rozpočtu na to, aby im nezostalo na snové sekvencie, v ktorých sa Lincoln vracia (a stále s hlasom Willa Forteho).
Nepresná, alternatívna história, ktorú budete milovať
Mecha doubledeckery, veža Big Benu ako Transformer. Do toho Edison v štýle Iron Mana a afroamerický kováč ako Thor. K tomu koniar Revere ako Robocop. Ak sa vám to nezdá ešte dostatočne šialené, tak niečo pridáme do mixu. Ale predtým ešte povieme: Áno, odkazov na iné časti popkultúry, hlavne filmy, tu čakajte dostatok.
Ale k tým šialenostiam. Na bojovom poli je vlkolak a tak musia dať dokopy striebornú guľku, aby ho porazili. A to tak, že vykradnú striebro z Titanicu. Premieňanie nových osadníkov späť na Britov tak, že ich vylúhujete v čaji. Červenokabátnici ako polícia, ktorá za hip-hopových tónov prechádza ulicami. Jednoducho, ak by sme chceli pokryť všetko, mohli by sme pokračovať ďalej a ďalej.
America: The Motion Picture RECENZIA – Zhrnutie
Najlepšie si je film pozrieť a priamo nasať jeho podivnosť. Pravda, človek by mal aspoň čo-to vedieť o reáliách a reálnej histórii zakladania USA, aby ho naplno ocenil. Rovnako to je so slovnými hračkami, pri ktorých musíte mať niekedy lepšiu znalosť angličtiny, aby vám ulahodili. Ale dokáže dobre pobaviť a vyčarovať na tvári ten správny „čo sa to sakra deje?!“ výraz. Nad nepresnosťou, nekorektnosťou a absurditou neveriacky krútite hlavou, ale aj tak si to náramne užívate.
Určite by nevadilo, ak by bol kratší ako vyše hodinu a pol. Nájdeme tu zopár hluchých miest a pasáží, kde sa to snažia natiahnuť. Vôbec nemusíte vidieť ako sa George chce už po tretí raz vzdať alebo ako hrdinovia rozprávajú prázdno okolo stola (aj keď to mal byť niekedy vtip, ktorý nevyšiel). Ale nad tieto slabšie chvíľky sa povznesiete a viete, že chcete aj vy z našej krajiny nejako prispieť k oslavám americkej nezávislosti, tak prečo nie niečím rovnako šialeným ako je Amerika samotná. Preto filmu dávam hodnotenie 7/10.