Koniec éry. Apple po 18 rokoch ruší mimoriadne obľúbenú službu, svoje súbory tu už nenájdete

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Apple po takmer 20 rokoch ruší populárnu službu

Apple posledné roky intenzívne pracuje na vypínaní služby iTunes, ktorá dlhé roky slúžila na manažment súborov a médií na zariadeniach toho technologického giganta. Okrem toho poskytovala možnosti nákupu hudby a od roku 2005 (na Slovensko od roku 2011) aj nákup filmov a seriálov. Lenže s nástupom modernejšej doby začal nákup médií nahrádzať ich streaming, teda ľudia za posledné roky viac inklinovali k jednému predplatnému za službu ako platiť za každý súbor. A tak iTunes začal upadať do úzadia, pričom Apple dnes uťal posledný prvok, ktorý ho držal pri živote, informuje iMore.

Hudbu v iTunes Apple nahradil svojou vlastnou streamovacou službou Apple Music, ktorá konkuruje aj Spotify. Modernejšia aplikácia poskytuje používateľom kedykoľvek prístup ku hudbe bez toho, aby si ju museli nakupovať – stačí platiť mesačné predplatné. Jednotlivé piesne si taktiež môžu stiahnuť do zariadenia a počúvať aj online, pričom nechýbajú ani alternatívne audio súbory ako podcasty.

Podobný osud teraz postihol aj audiovizuálne médium filmov a seriálov. Apple definitívne ukončil podporu pre nákup filmov a seriálov cez iTunes.

Používatelia neprídu o svoje zakúpené tituly na iTunes, technologický gigant im ich presunie do aplikácie Apple TV. Priamo cez ňu môžu uskutočňovať aj ďalšie nákupy v prípade, že si používateľ napríklad neplatí za streamovaciu službu Apple TV+ alebo iné. Túto zmenu Apple prináša do všetkých iPhonov s aktualizáciou iOS 17.2, no taktiež aj do set-top boxov Apple TV s verziou softvéru tvOS 17.2.

apple tv aplikacia
Zdroj: Future

Samotný dizajn aplikácie Apple TV sa taktiež modernizoval. Po novom ponúka priateľskejšie a prehľadnejšie používateľské rozhranie, ktoré spája rôzne aplikácie (aj nainštalované konkurenčné streamovacie služby) do jedného prehľadu. Apple sa jednoznačne snaží z Apple TV spraviť domovskú obrazovku pre domácu zábavu používateľov, ktorá nahradí zabudované menu vašej smart TV alebo konkurenčných rozhraní od Google. Ďalšie filmy a seriály môžete nakupovať v aplikácii prostredníctvom Obchodu, ktorý nájdete v ľavom hornom menu.

Prechod ku online streamovacím alternatívam

Dáva zmysel, že Apple ukončuje podporu pre filmy a seriály v iTunes. Samotná aplikácia už nemá veľa používateľov, väčšina z nich sa už nepochybne stihla presunúť ku modernejším alternatívam – či už ide o prácu so súbormi (iCloud), hudbu (Apple Music) a po novom aj filmami a seriálmi (Apple TV+). Ide o celkom novú éru, v ktorej nakupovanie jednotlivých médií nahradilo online streamovanie a iTunes je už jednoducho na dnešnú dobu predpotopný.

Nakupovali ste niekedy filmy a seriály cez iTunes? Považujete tento spôsob za zastaralý a radšej si platíte streamovacie služby? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -