Astronómov šokovala hviezda, ktorá láme rekordy. Čím je tento červený obor špeciálny?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Astronómovia hlásia nový zaujímavý objav. Na Mliečnej ceste sa donedávna „skrývala“ hviezda, ktorú by sme mohli jednoducho zaradiť medzi otcov všetkých hviezd. Čím je tento červený obor zaujímavý?

Hviezda s názvom SMSS J160540.18–144323.1 sa nachádza viac ako 35 000 svetelných rokov od našej planéty a zistili na nej najnižšie hodnoty železa, aké boli doposiaľ analyzované v celej galaxii. A z tejto informácie vychádzajú naozaj neuveriteľné súvislosti.

červený obor hviezda
Zdroj: sciencealert.com

Nová starobylá hviezda. Koľko rokov má tento červený obor?

Podľa všetkého máme dočinenia s jednou z najstarších hviezd vo vesmíre, pravdepodobne patriacej do druhej populácie hviezd po tom, ako vesmír započal svoju existenciu pred 13,8 miliard rokmi.

„Táto neuveriteľne anemická hviezda, ktorá vznikla pravdepodobne len niekoľko stoviek miliónov rokov po Veľkom tresku, má hladinu železa o 1,5 milióna krát nižšiu ako má slnko“,
vYSVETĽUJE astronóm Thomas Nordlander.

Aj vďaka hodnotám železa vieme povedať, aká stará hviezda môže byť. Pri samotnom vzniku nemal vesmír totiž skoro žiadne kovy, a prvé hviezdy boli tvorené primárne vodíkom a héliom. Boli veľmi masívne a horúce, čo spôsobovalo, že ich životnosť bola krátkodobá. Tieto hviezdy nazývame ako hviezdy tretej populácie a nikdy sme nemali možnosť ich vidieť voľným okom.

Keď takáto hviezda ukončí svoju existenciu veľkolepými explóziami supernovy, všetky prvky nachádzajúce sa v jej jadre vyvrhne do vesmíru. Neskôr sa z týchto prvkov začne vytvárať nová hviezda, a podľa toho, koľko kovu obsahuje, vieme určiť jej vek.

Mliečna cesta
Zdroj: universetoday.com

Nový objav pomaly, ale isto vyhasína

Je nepravdepodobné, že by nejaké hviezdy tretej populácie prežili dosť dlho na to, aby sme ich mohli študovať. Ale vďaka hviezdam, ktoré prišli po nich, vieme odhaliť aspoň kúsok z ich tajomného príbehu.

To bohužiaľ nič nemení na fakte, že jedna z (doposiaľ objavených) prvých hviezd je na samom konci svojej existencie a do niekoľkých rokov spotrebuje posledné zásoby vodíka ešte predtým, ako prejde na fúziu hélia.

Tím vedcov verí, že podrobnejšie skúmanie vyhasínajúcej hviezdy by nám mohlo priniesť ešte viac informácií o hviezdach tretej populácie. Či sa im podarí odhaliť nám niektoré z tajomstiev vesmíru netušíme, ale určite nikam neodchádzajte. Ďalšie zaujímavosti by sa mohli objaviť už v blízkej budúcnosti.

Starobylá hviezda čoskoro ukončí svoju cestu a červený obor tým dá priestor ku vzniku nových hviezd. Ak vás daná téma zaujala, o vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: academic.oup.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -