Spoznajte mega DVD. Vedci vyvinuli 3D disk, na ktorý sa zmestí 100 000 filmov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Na tento DVD disk uložíte cez 100 000 filmov

Éra DVD už dávno skončila… alebo žeby nie? Vynilové platne, diskety, magnetické pásky. To všetko sú spôsoby ukladania médií na úložisko. Azda žiadne iné však nie je tak ikonické ako optický disk. V podobe klasického DVD či Blu-ray disku sa tieto záznamové médiá používajú dodnes, a to nielen nadšencami, ako v prípade vyššie uvedených úložísk. Disky sú dodnes vo veľkom využívané aj na predávanie filmov a seriálov. Možno však práve došlo k zlomovému bodu a znova sa stanú normou.

Aj keď už nadišla éra SSD diskov v počítačoch, ktoré fungujú na celkom inom princípe, veľké množstvo používateľov stále používa klasické HDD – či už na zálohy alebo ukladanie veľkých súborov. HDD sú aj v dnešnej dobe omnoho lacnejšie ako SSD disky, a aj preto ich dodnes používajú dátové centrá spoločností ako Meta, Google či Apple. Hard disky však majú aj veľkú nevýhodu. Sú pomerne objemné a korporácie nimi dokážu hravo zaplniť obrovské haly dátových centier. Okrem toho majú aj vysokú spotrebu energie.

dvd disky
Zdroj: Unsplash

Zapisovanie dát v 3D priestore

Výskumníkom sa teraz podarilo vytvoriť prelomový DVD disk, ktorý možno v dátových centrách nahradí HDD. Svoje zistenia publikovali v magazíne Nature.

Vedci z Univerzity pre vedu a techniku v Šanghaji prišli na to, ako ukladať informácie na optickom disku v 3-rozmernom priestore. Takýmto spôsobom naňho dokážu vtesnať až petabit dát, teda 125 000 GB. Pre predstavu, jeden celovečerný film v kvalite 1080p má zhruba 1 až 2 GB. Na takýto disk by ste ich tak dokázali uložiť aj cez sto tisíc.

Mohlo by to radikálne znížiť uhlíkovú stopu a spotrebu energie pre veľké dátové centrá budúcnosti, poskytujúc udržateľné riešenie pre digitálnu ekonomiku,“ povedal Min Gu, jeden z autorov publikácie v magazíne Nature.

Jeden takýto petabitový disk by hravo schoval do vačku iné najmodernejšie úložiská, čo sa týka efektivity využitia priestory. S hrúbkou len niečo cez milimeter mu nemôžu konkurovať ani hybridné hard disky, ktoré sú známe svojou efektívnosťou.

Techniku 3D zapisovania dát na optický disk umožnil vývin nového materiálu so skratkou AIE-DDPR. Ide o priehľadný povlak na povrchu samotného disku, ktorý ponúka navyše úroveň za zapisovanie dát. Pomocou laseru dokázali výskumníci skombinovať klasickú formu „napaľovania disku“ s touto vedľajšou vrstvou, čím dokázali mnohonásobne zvýšiť jeho kapacitu.

Ak sa podarí túto technológiu ešte zdokonaliť a prispôsobiť pre masovú výrobu, mohlo by to mať obrovské implikácie. Dátové centrá by ušetrili množstvo priestoru a taktiež by sa ohromne znížila spotreba elektrickej energie. Aktuálne dátové centrá konzumujú až 1,5 % celosvetových zdrojov elektriny (uvádza IEA).

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -