Dokumentárny film o bojovníkovi MMA, ktorý napísal sám život | Attila RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Attila RECENZIA – Attila Végh je excelentný športovec a ešte lepší človek. Pokiaľ vám toto meno nič nehovorí, tak sa budeme musieť ponoriť hlbšie do vôd slovenského a amerického MMA (zmiešané bojové umenia). Attila je rodák z Gabčíkova, ktorý sa odmalička venuje bojovým športom. Ako jedinému Slovákovi v histórii sa mu podarilo vyhrať americký Bellator, ktorý sa medzi organizáciami radí hneď pod svetoznáme UFC.

Neskôr sa miláčik slovenských fanúšikov vrátil domov do organizácie Oktagon, pod ktorej hlavičkou sa mu podarilo vyhrať zápas storočia proti Karlosovi “Terminátorovi” Vémolovi. Viac už ale neprezradím, pretože od toho vznikol dokumentárny film Attila od režiséra Petra Větrovského.

Attila RECENZIA

Pôvodne sa malo jednať o obyčajný medailónik, no nakoniec išlo o tak silný, emotívny a inšpirujúci príbeh, že by to bola škoda nevyužiť na celovečerný film. Réžie sa chytil Čech Petr Větrovský, pre ktorého ide o režisérsky debut. Po dohode s Attilom tak započalo natáčanie a samozrejme aj výlet do hlbokej minulosti, keďže dokumentárny film zachytáva aj jeho úplné začiatky.

Attila RECENZIA
Zdroj: cine-max.sk

Prostredníctvom starých fotografií a archívnych záberov sa dozviete, aký bol Attila ako dieťa a kde sa zrodila jeho láska k bojovým športom. Film zaznamenal všetky jeho významné úspechy, neúspechy a dostali sme sa až k narodeniu malého Attilu, kedy sa bojovník MMA stal otcom. Tento príbeh napísal sám život.

Okrem archívnych záberov film využil aj komentáre od jeho najbližších, ktorí spomínajú na jeho minulosť. Vidieť sme tak mohli tváre ako Ivan Buchinger, Matúš Mečár, Eduard Gerek, Patrik “Rytmus” Vrbovský, Ilja Škondrič či manželku Natáliu Indrichovičovú. Film je natočený takým spôsobom, aby si ho užili aj diváci, ktorí nie sú zainteresovaní do MMA a nemusia byť fanúšikovia Attilu Végha.

Pozriete sa totiž do ťažkého života zápasníkov, ktorí musia kvôli výhre niekoľkokrát denne trénovať a potiť pri tom krv. Zistíte, že gro celého úspechu spočíva v tvrdom tréningu a samotný zápas potom prináša pocit zadosťučinenia. S týmto je však spojený aj jeden z problémov dokumentu.

Attila RECENZIA
Zdroj: cine-max.sk

Zaujímavý pohľad do zákulisia MMA

Povedzme, že pokiaľ ste fanúšikmi tohto bojového športu a aspoň trochu sa doň vyznáte, tak máte obrovskú výhodu. Vo filme sa totiž nachádzajú desiatky výrazov, ktoré nie sú vysvetlené a nezainteresovaní ľudia im určite nemusia rozumieť. Naopak, pre fanúšikov tohto športu je dokument Attila povinnou jazdou. Film totiž ponúka pekné náhľady do zákulisia tohto športu.

Zistíte napríklad, ako funguje jedna z najväčších zámorských MMA organizácií, ako sa hviezda filmu vysporiadala s úspechmi a neúspechmi profesionálnej kariéry a taktiež nahliadnete do zákulisia zápasu storočia, ktorý vrátil Attilu Végha na výslnie československého MMA. Ide o naozaj motivačný príbeh.

Práve motivácia je pri tomto dokumente významným slovom. Attila sa aj napriek všetkým polenám hodeným pod nohy vždy dokázal postaviť a ísť ďalej za svojim snom. Tomuto príbehu nechýbajú silné emócie, ktoré ocení každý milovník emocionálnych príbehov. Výstupy na výslnie a tvrdé pády, to všetko obsahuje príbeh obyčajného chlapca, ktorý sa nemienil vzdať.

Attila RECENZIA
Zdroj: top-fight.cz

Na druhej strane je tu technická stránka filmu, ktorá taktiež nesklamala. Vypichol by som napríklad výborne vybratú hudbu, zatiaľ čo kamera a strih určite neurazili. Problém som mal až pri tempe filmu, ktoré sa niekde v trištvrťke stratilo a príprave predposledného zápasu sa venovala moc veľká pozornosť.

Zhrnutie

Film trval dlhých 112 minút, ktoré by šli jednoducho skrátiť napríklad obmedzením záberov z tréningu. Na podobný dokument sú skoro dve hodiny pridlho, ale rozumiem, že má ísť o celovečerný film a nie o medailónik, ktorý si pozriete na YouTube. Ako som písal vyššie, pre milovníkov MMA ide o povinnú jazdu.

Nezainteresovaní diváci si vďaka emocionálnemu príbehu prídu tiež na svoje, no v niektorých pojmoch budú stratení. Technická stránka bola vďaka šikovnému tímu pomerne zvládnutá, no problém nastal s tempom filmu, ktoré súvisí s jeho prehnanou dĺžkou. Stále však ide o životný príbeh Attilu “Pumukli” Végha, ktorý sa oplatí vidieť a nazrieť do zákulisia ako jeho života, tak aj športu MMA.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...