Dokumentárny film o bojovníkovi MMA, ktorý napísal sám život | Attila RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Attila RECENZIA – Attila Végh je excelentný športovec a ešte lepší človek. Pokiaľ vám toto meno nič nehovorí, tak sa budeme musieť ponoriť hlbšie do vôd slovenského a amerického MMA (zmiešané bojové umenia). Attila je rodák z Gabčíkova, ktorý sa odmalička venuje bojovým športom. Ako jedinému Slovákovi v histórii sa mu podarilo vyhrať americký Bellator, ktorý sa medzi organizáciami radí hneď pod svetoznáme UFC.

Neskôr sa miláčik slovenských fanúšikov vrátil domov do organizácie Oktagon, pod ktorej hlavičkou sa mu podarilo vyhrať zápas storočia proti Karlosovi „Terminátorovi“ Vémolovi. Viac už ale neprezradím, pretože od toho vznikol dokumentárny film Attila od režiséra Petra Větrovského.

Attila RECENZIA

Pôvodne sa malo jednať o obyčajný medailónik, no nakoniec išlo o tak silný, emotívny a inšpirujúci príbeh, že by to bola škoda nevyužiť na celovečerný film. Réžie sa chytil Čech Petr Větrovský, pre ktorého ide o režisérsky debut. Po dohode s Attilom tak započalo natáčanie a samozrejme aj výlet do hlbokej minulosti, keďže dokumentárny film zachytáva aj jeho úplné začiatky.

Attila RECENZIA
Zdroj: cine-max.sk

Prostredníctvom starých fotografií a archívnych záberov sa dozviete, aký bol Attila ako dieťa a kde sa zrodila jeho láska k bojovým športom. Film zaznamenal všetky jeho významné úspechy, neúspechy a dostali sme sa až k narodeniu malého Attilu, kedy sa bojovník MMA stal otcom. Tento príbeh napísal sám život.

Okrem archívnych záberov film využil aj komentáre od jeho najbližších, ktorí spomínajú na jeho minulosť. Vidieť sme tak mohli tváre ako Ivan Buchinger, Matúš Mečár, Eduard Gerek, Patrik „Rytmus“ Vrbovský, Ilja Škondrič či manželku Natáliu Indrichovičovú. Film je natočený takým spôsobom, aby si ho užili aj diváci, ktorí nie sú zainteresovaní do MMA a nemusia byť fanúšikovia Attilu Végha.

Pozriete sa totiž do ťažkého života zápasníkov, ktorí musia kvôli výhre niekoľkokrát denne trénovať a potiť pri tom krv. Zistíte, že gro celého úspechu spočíva v tvrdom tréningu a samotný zápas potom prináša pocit zadosťučinenia. S týmto je však spojený aj jeden z problémov dokumentu.

Attila RECENZIA
Zdroj: cine-max.sk

Zaujímavý pohľad do zákulisia MMA

Povedzme, že pokiaľ ste fanúšikmi tohto bojového športu a aspoň trochu sa doň vyznáte, tak máte obrovskú výhodu. Vo filme sa totiž nachádzajú desiatky výrazov, ktoré nie sú vysvetlené a nezainteresovaní ľudia im určite nemusia rozumieť. Naopak, pre fanúšikov tohto športu je dokument Attila povinnou jazdou. Film totiž ponúka pekné náhľady do zákulisia tohto športu.

Zistíte napríklad, ako funguje jedna z najväčších zámorských MMA organizácií, ako sa hviezda filmu vysporiadala s úspechmi a neúspechmi profesionálnej kariéry a taktiež nahliadnete do zákulisia zápasu storočia, ktorý vrátil Attilu Végha na výslnie československého MMA. Ide o naozaj motivačný príbeh.

Práve motivácia je pri tomto dokumente významným slovom. Attila sa aj napriek všetkým polenám hodeným pod nohy vždy dokázal postaviť a ísť ďalej za svojim snom. Tomuto príbehu nechýbajú silné emócie, ktoré ocení každý milovník emocionálnych príbehov. Výstupy na výslnie a tvrdé pády, to všetko obsahuje príbeh obyčajného chlapca, ktorý sa nemienil vzdať.

Attila RECENZIA
Zdroj: top-fight.cz

Na druhej strane je tu technická stránka filmu, ktorá taktiež nesklamala. Vypichol by som napríklad výborne vybratú hudbu, zatiaľ čo kamera a strih určite neurazili. Problém som mal až pri tempe filmu, ktoré sa niekde v trištvrťke stratilo a príprave predposledného zápasu sa venovala moc veľká pozornosť.

Zhrnutie

Film trval dlhých 112 minút, ktoré by šli jednoducho skrátiť napríklad obmedzením záberov z tréningu. Na podobný dokument sú skoro dve hodiny pridlho, ale rozumiem, že má ísť o celovečerný film a nie o medailónik, ktorý si pozriete na YouTube. Ako som písal vyššie, pre milovníkov MMA ide o povinnú jazdu.

Nezainteresovaní diváci si vďaka emocionálnemu príbehu prídu tiež na svoje, no v niektorých pojmoch budú stratení. Technická stránka bola vďaka šikovnému tímu pomerne zvládnutá, no problém nastal s tempom filmu, ktoré súvisí s jeho prehnanou dĺžkou. Stále však ide o životný príbeh Attilu „Pumukli“ Végha, ktorý sa oplatí vidieť a nazrieť do zákulisia ako jeho života, tak aj športu MMA.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -