Skončil sa posledný diel trilógie o láske medzi psom a človekom dobre? | Bella a Sebastián 3 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Tak aby bolo jasno, filmy sa nenatáčajú len pre dospelých ľudí. To je dúfam každému jasné. Preto je dôležité, aby sme neprehliadli ani rozprávkové príbehy, ktoré sú skôr smerované na deti. Tie sa ale samozrejme nedostanú do kina samé a preto s nimi musia novú rozprávku presedieť aj rodičia. Dnes sa pokúsim predstaviť vám novinku Bella a Sebastián 3: Navždy priateľmi, ktorá je zároveň poslednou časťou filmovej trilógie, z pohľadu dospelého človeka, ale aj dieťaťa. Skúsim vám tak odpovedať na otázku, či sa vám oplatí zobrať svoje ratolesti do kina a či sa pri tom budete nudiť. Tak sa rovno pusťme do toho!

Bella a Sebastián 3 recenzia
Zdroj: imdb.com

Bella a Sebastián 3 RECENZIA

Od posledného príbehu o priateľstve medzi Bellou a Sebastiánom prešli už dva roky. Z Belly sa stala medzičasom mama troch rozkošných šteniatok a zo Sebastiána je už veľký 12-ročný chlapec. Pierre a Angelina, otec a nevlastná mama, budú mať čoskoro svadbu a snívajú o novom živote, niekde inde, mimo hôr… To však Sebastián rázne odmieta. Do hôr však nečakane prichádza Joseph, bývalý majiteľ Belly, ktorý je skalopevne rozhodnutý získať Bellu späť. Sebastián si uvedomuje aké nebezpečenstvo Belle a šteniatkam hrozí a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby ich ochránil.

Musím sa priznať, že predchádzajúce dve časti som vo filmovom prevedení nevidel. Viem však, že celá trilógia bola natočená podľa novely spisovateľky Cécile Aubry z roku 1965. Príbeh je obzvlášť vo Francúzsku známy ako skvelá knižka pre deti.

Bella a Sebastián 3 recenzia
Zdroj: imdb.com

Stojí na vlastných nohách

Vcelku pekne ma potešil fakt, že vôbec som netušil, do akého príbehu vstupujem, no úvodný „prológ“ ma zasvätil. Filmári si uvedomili, že natáčajú prevažne detskú snímku, čo znamená, že sa nemôžu spoliehať na ich pamäť. V tomto ohľade to považujem za úspech, keďže záverečný diel trilógie stojí na vlastných nohách s vlastným dejom, pričom vôbec nevadí, že ste nevideli predchádzajúce filmy alebo vaše deti už zabudli, o čom vlastne boli.

Nemohol som si nevšimnúť, že antagonistu si zahral Clovis Cornillac, ktorý v klobúku vyzerá ako starší brat Leonarda DiCapria. Cornillac na môj údiv taktiež zasadol na režisérske kreslo, čo možno nebol až tak dobrý nápad. Mimochodom, ak je vám herec z nejakého dôvodu povedomý, tak ho pravdepodobne poznáte z úlohy Asterixa, ktorého si v roku 2008 zahral po boku Gérarda Depardieuho (Obelix). Nesympatické herectvo Cornillaca diváci neocenili ani v minulosti, no teraz fungovalo v jeho prospech. Vo filme Bella a Sebastián 3 si totižto zahral povrchnú, krutú, zlú, fašistickú postavu menom Joseph, ktorý tvrdí, že je bývalým majiteľom Belly. A teraz si ju vyžaduje naspäť.

Bella a Sebastián 3 recenzia
Zdroj: imdb.com

Nemorálne krutý

Ako som doteraz naznačoval, film je určený pre deti. Myslím si, že tým môže byť úplne ukradnutý lenivý scenár založený na náhode a nekompetentných postavách. Taktiež rozmýšľajú úplne inak, čo sa týka vnímania záporáka. Kdežto väčšina z nás dospelých rado rozmýšľa nad motiváciami antagonistu, jeho ľudskosti, vnútorných inšpiráciách, Cornillac mal šťastie, že jeho úlohou bolo „byť zlým.“ Tento príbeh je totižto veľmi čiernobiely. Malý chlapec, protagonista, s ktorým sa deti stotožnia a jeho dedko v boji proti odpornému mužovi, ktorý im chce zobrať psa len aby ho mohol znova predať – úprimne, nič iné by som si ani nepredstavoval.

Dosť ma ale šokovalo, doteraz rozmýšľam, či príjemne, ako „temný“ bol film Bella a Sebastián 3. Keď vravím temný, nepredstavujte si pod tým scénu, kde Cornillac pred kamerou škrtí psa. Skôr tým myslím fakt, že príbeh nebol vôbec taký vtipný, ako som čakal. Pravdu povediac, naši protagonisti boli väčšinu času smutní a zúfalí. Či je to podľa mňa dobré? Určite! Tento film je niečo ako vážnejšia dráma pre deti, ktorá im ukáže, že nie vždy je všetko med. A keď to vyzerá, že sme v koncoch, nemali by sme utekať, ale spojiť sa so svojou rodinou a priateľmi a spoločne čeliť problému.

Bella a Sebastián 3 recenzia
Zdroj: imdb.com

Dobre, možno to príliš analyzujem. Je to klasický príbeh o tom, ako sa všetko pokazí, chvíľu je to zlé, ale potom zasa dobré. Zaujímavé je ale to, že aj samotný koniec, kedy sa všetko dá zasa do poriadku, je celkom krutý. Fenka Bella totižto doslova zavraždí antagonistu tým, že ho naláka na zamrznuté jazero a skočí mu pod nohy, aby sa pod ním prepadol ľad a on sa utopí. Chápem že krádež psa je vážny zločin. Trestať ho ale smrťou a pozerať sa na ostatných, ktorí potom ani nepokrčia plecami – to je trošku dosť. Ale však čo. Aspoň to naše deti naučí, nech nie sú kruté ku zvieratám.

Zhrnutie

Bella a Sebastián 3: Navždy priateľmi je jednoduchý príbeh, ktorý tu bol už miliónkrát. Jeho jednoduchosť s radosťou odpustím, pretože je to rodinný film smerovaný na deti. To je ale v rozpore s celkovou atmosférou, ktorá je prekvapivo krutá. Môžeme sa na to teda pozerať dvoma spôsobmi: buď je táto snímka natočená pre všetkých, alebo scenáristi Juliette Sales a Fabien Suarez nevedeli, čo robia. Úprimne, som v konfliktnom rozpoložení. Skôr sa ale prikloním k prvej možnosti a budem príbeh považovať za vážnu drámu pre deti.

Bella a Sebastián 3 recenzia
Zdroj: imdb.com

Aby som recenziu zakončil s pozitívnou náladou, musím pochváliť celkový vzhľad filmu. Síce je pravda, že práca s kamerou Thierryho Pougeta nebola ničím výnimočná. Zároveň ma ale nadchlo nádherné prostredie dedinky v Alpách, ktoré je magické. Veľmi pozitívne som vnímal kostýmy, ktoré boli takmer pre každú postavu špecifické a naozaj dobre sa na ne pozeralo. Taktiež úžasná bola hudba Armanda Amara. No a zo všetkého najlepší bol herec Tchéky Karyo, ktorý vo svojej úlohe ako jeden z mála ukázal hĺbku a úprimné emócie zo strachu o svojho vnuka Sebastiana (Félix Bossuet). Ako sa na ňu rád pozerám, dráma pre deti s názvom Bella a Sebastián 3: Navždy priateľmi dostáva hodnotenie 5,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Prekvapivo krutý a temný príbeh trpí otrepaným scenárom a povrchnými postavami, ktoré zachraňujú pekné vizuály, skvelá hudba a postava Césara.Skončil sa posledný diel trilógie o láske medzi psom a človekom dobre? | Bella a Sebastián 3 RECENZIA