Skupina zabijakov, osud a mašinka Tomáš | Bullet Train RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Bullet Train RECENZIA – Do vlaku nastúpi zlodej, dvojica nájomných vrahov, mexický gangster hľadajúci pomstu, bojazlivý otec a majsterka na jedy. To nie je začiatok vtipu. Teda vlastne je. Lebo najnovšia akčná komédia od Davida Leitcha je viac komédiou ako akciou. Vadí nám to? Akú úlohu vo všetkom zohráva osud? Je toto tá najlepšia epizóda Mašinky Tomáša?

Brad Pitt
Zdroj: wall.alphacoders.com

Bullet Train RECENZIA

Režisér, ktorý v minulosti priniesol Johna Wicka či Deadpoola 2, teraz berie Brada Pitta, aby ho posadil do nezastaviteľného šinkansenu. Má dostať jednoduchú úlohu – zobrať kufrík s vláčikom na držadle. Lenže v tom istom čase sa nachádza vo vlaku aj celá plejáda iných zabijakov a každý z nich má s kufríkom iné plány.

Máme tu dvojicu tých najlepších vrahov na svete, ktorí vystupujú pod menami Mandarínka a Citrón. Aaron Taylor-Johnson a Brian Tyree Henry aj napriek svojej absolútne nepodobe (asi nebudú dvojičky) tvoria tú najlepšiu súrodeneckú dvojicu. Ich úlohy vás prekvapia, šokujú, nechajú v napätí a – aj dojmú.

Bullet Train
Zdroj: wall.alphacoders.com

Spojil ich osud alebo ruský psychopat?

Joey King vystupuje ako nevinne pôsobiace dievča, ktoré je ale najväčšou mrchou zo všetkých. Do hry vstupuje ešte Bad Bunny ako hispánsky gangster Wolf, Zazie Beetz ako travička Sršeň či Andrew Koji ako otec, ktorý hľadá toho, kto ublížil jeho synovi. Nedal ich však dokopy osud, všetci majú spojitosť s najväčším kriminálnych živlom a postrachom na svete – Bielou smrtkou.

Pitt dostáva meno Lienka ako odkaz od jeho operátorky Sandry Bullock na jeho večnú smolu. Ako zločinec zároveň hľadá protiklad do svojom živote a tak aj zenovú rovnováhu. Z toho akurát tak vzniká pekná kopa nezmyslov, ktoré vychádzajú z jeho úst. Nakoniec nechápete, ako práve tomuto babrákovi môže všetko vychádzať.

bullet train wolf
Zdroj: argentina.detailzero.com

Dej sa rúti ako šinkansen

Prestrihy a návraty do minulosti postáv boli spravené kreatívnym spôsobom. Nikdy neboli dve realizované rovnako a odhalili sa vždy v ten správny moment, keď sme sa ich potrebovali dozvedieť. A navyše – videli ste už niekde inde, že by mala svoj príbeh aj fľaša vody (product placement v najlepšej podobe)?

Scenáristicky bola snímka zvládnutá na výbornú. Nitky a prepojenosť jednotlivých postáv do seba perfektne zapadli a na konci vytvorili perfektnú pavučinu. Zak Olkewitz dal knižnej predlohe ešte viac dynamiky. Rovnako ako rýchlovlak zastavoval iba na minútu v každej stanici, tak vám nedali ani deje a udalosti vo filme vydýchnuť na dlhšie. Ku koncu začalo trochu spomaľovať tempo, ale aspoň nám to vynahradili kvalitnou akciou.

bullet train
Zdroj: me.mashable.com

Leitchov cit pre kúsky sa pozná

Vedel som, že idem na akčnú komédiu. Dostal som viac toho druhého, čomu sa absolútne nebránim a humor bol prevedený nápadito a originálne. Prestrih od mŕtvoly k najpopulárnejšiemu anime? Stopnutie boja kvôli prechádzajúcemu vozíku s jedlom? Znie to jednoducho, funguje to. A ešte oveľa viac.

Avšak určite netreba povedať, že by sme nedostali aj dostatok akcie. Každý totiž bojoval svojím unikátnym spôsobom a tak sa mohli na choreografii parádne vyhrať. Darmo, Leitch predtým viedol kaskadérske kúsky a je to poznať. Dynamika od bránenia sa notebookom k jeho používaniu je tu tak plynulá, že vám to príde úplne prirodzené.

bullet train
Zdroj: uhdpaper.com

(Akčná) komédia roka alebo prehliadka bizarných zápletiek?

Biť sa bude veľa, strieľať sa bude veľa. Tiel bude s minutážou pribúdať (a pritom stačilo, ak by sa porozprávali…). Ale všetko s hladkou ubiehajúcim dejom, kde sa odhaľujú postupne motivácie postáv a hlavne kvalitne zvládnutým humorom. Originálnych nápadov je tu toľko, že ich nespočítate na oboch rukách a ak si myslíte, že už nemôžu vymyslieť bizarnejší kúsok, tak ešte trochu posunú limit.

Pitt možno začal byť svojou obmedzenosťou trochu otravný, ale vždy to dokázalo znovu zafungovať. Hercovi, ktorý stvárňoval Bielu Smrtku, som až tak neveril jeho ruský pôvod, možno to však malo na svedomí to, že ho poznám z úplne iných úloh. A beriem si ponaučenie – o ľuďoch sa dá toho naučiť veľa vďaka mašinke Tomášovi (a čakám na epizódu v japončine).

Joey King
Zdroj: wall.alphacoders.com

Bullet Train RECENZIA – Zhrnutie

Japonský rýchlovlak nezastavuje ani v cieľovej stanici. Bullet Train nepoľavuje až do samotného konca. Bavil som sa (rozhodne jeden z najvtipnejších tento rok), bol som prekvapený, potešili ma aj zo dve v správny moment hodené cameo úlohy. Dej bol vedený tak, aby sa divák nemal šancu nudiť (až na menšie problémy ku koncu) a akcia striedala svoje prevedenia.

Toto nebola len taká akčná jednohubka, toto je film, ktorý si rád pozriem znovu. Aj napriek tomu, že viem, čo od neho čakať, sa opäť pobavím na hláškach, za ktoré by sa nehanbila ani istá slovenská motivátorka (ahojte slniečka). Kto je slivka? Máme naozaj šťastie a nešťastie alebo je to len osud? Odpovede na to asi nenájdeme, ale pri otázkach sa kvalitne zasmejeme. Lienka má síce sedem bodiek, ale ja tejto akčnej komédii nemôžem dať menej ako 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -