Predávate veci cez internet? Daňový úrad bude musieť o vás všetko vedieť, ak nie, hrozia vám pokuty

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Dane za predaj na internete

Možno sa už mesiace pozeráte na nenosené oblečenie v skrini a uvažujete, že ho posuniete za symbolickú čiastku ďalej. Možno patríte medzi skupinu, ktorá si chce privyrobiť prenajímaním cez Airbnb. Od tohto roka už tieto služby nebude možné využívať tak ako doteraz. Dane sa budú odvádzať aj za predaj na internete.

Povinnosť sa týka 38 štátov, nevynímajúc Slovensko

Návrh síce pochádza z veľkej Británie a jej úradu HMRC, spolu s ním však bol podpísaný aj medzinárodný dohovor. Platí totiž aj pre organizáciu OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) ktorá združuje 38 členských krajín, medzi ktoré patrí aj Slovenská republika. Ide o stále sa rozširujúcu globálnu snahu, ako klepnúť po prstoch ľuďom, ktorí sa snažia o daňové úniky – či už úmyselne, alebo neúmyselne.

Nové pravidlá hovoria o tom, že digitálne platformy musia podávať správy o svojich predávajúcich a ich transakciách na pravidelnej báze. Okrem predaja cez aplikácie, akými sú eBay či Vinted, sa to týka aj taxi služieb, doručovateľov jedla, nájomných prác alebo poskytovateľov krátkodobého ubytovania.

dane z predaja vinted
Zdroj: Vinted

Hranica je jasne stanovená, služby ostro sledované

Bežní predávajúci môžu zostať o niečo pokojnejší. Nastavené pravidlá hovoria o tom, že dáta budú musieť byť zdieľané iba o osobách, ktoré spravili viac ako 30 transakcií za rok alebo presiahli čiastku 2000 €. Stále však pre nich platí podmienka, že sa musia zaregistrovať na daňovom úrade. V prípade nesplnenia tejto podmienky môže byť osobe uložená pokuta od 60 do 20 000 €.

Okrem štandardného daňového priznania teraz vzniká nutnosť oznamovať aj dane za predaj na internete. Príjem bude musieť byť priznávaný aj z online platforiem ponúkajúcich vyššie spomenuté služby.

slovenske online bazary bazos podvody 2
Zdroj: Unsplash

Známe su už aj výšky pokút

V prípade, že danovník neuvedie skutočnú sumu, môže mu byť udelená pokuta až do výšky 3 % z rozdielu len za predpokladu, že sa prizná sám. Ak na takúto skutočnosť upozorní daňový úrad, pokuta sa môže vyšlphať až na desatinu rozdielu medzi priznaným a skutočným zárobkom.

Ako bude nahlasovanie takýchto príjmov fungovať ozrejmila pre Startitup Martina Rybanská, hovorkyňa Finančnej správy SR. Odkazuje na Novelu zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci, ktorou bola do slovenskej legislatívy implementovaná eurosmerica DAC7. Práve takto sa nazýva aj formulár, ktorý bude dostupný na webovej stránke Finančnej správy v excelovej (.xlms) forme. Obsahovať má všetky potrebné údaje.

Dotknú sa dane z predaja na internete aj vás? Využívanie niektorú zo služieb na toľko, že by ste mohli prekročiť stanovenú hranicu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: financnasprava.sk; bbc.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -