Do kín prichádza skutočný príbeh muža, ktorý zmenil automobilový svet

Nenechajte si ujsť

Do kín prichádza film Ferrari

Ak si sadnete za volant jedného z mojich áut – a nikto vás do toho nenúti – tak si idete po víťazstvo.“

Legendárny Enzo Ferrari mal v tomto pravdu. Ale boli časy, keď to neplatilo. Všetci fanúšikovia dobrých filmov a rýchlych strojov by mali zbystriť pozornosť. Hneď po novom roku, 4. januára, si na veľkom plátne môžu pozrieť jedinečný a nesmierne zaujímavý príbeh zakladateľa značky FERRARI.

V lete 1957 sa automobilové impérium bývalého pretekára Enza Ferrariho ocitlo v hlbokej kríze. Firme, ktorú s manželkou Laurou budovali 10 rokov, hrozil bankrot. Búrlivým manželstvom navyše otriasla strata syna Dina a odhalenie Enzovej dovtedy nepriznanej druhej rodiny. V tejto situácii bolo treba pozbierať posledné zvyšky síl a pretekárskej vášne a staviť všetko na jednu kartu – víťazstvo v Mille Miglia, mimoriadne nebezpečných 1000 míľových pretekoch naprieč Talianskom.

Ferrari
Zdroj: Forum Film/Eros Hoagland

Sen režiséra Michaela Manna

Uznávaný režisér Michael Mann (Posledný Mohykán, Miami Vice) sa inšpiroval knihou Brocka Yatesa Enzo Ferrari: Človek, autá, preteky, stroje. „V jeho živote neexistovala žiadna rovnováha, bol plný chaosu,“ hovorí Mann.

„To ma fascinovalo, pretože taký je skutočný život – asymetrický a neusporiadaný. Ferrari bol presný a racionálny vo všetkom, čo sa týkalo jeho továrenského a pretekárskeho tímu. Vo všetkom ostatnom v živote bol impulzívny a chaotický. Táto úžasná rozporuplnosť mi jeho aj ostatné postavy nášho jedinečného príbehu ľudsky neuveriteľne priblížili.“

V mnohých ohľadoch je FERRARI veľkou štúdiovou produkciou, ale natočenou v nezávislom duchu. Režisér, producenti, aj hlavné herecké hviezdy Adam Driver, Penélope CruzShailene Woodley súhlasili s výrazne nižšími honorármi, aby film vôbec mohol vzniknúť.

Ferrari
Zdroj: Forum Film/Lorenzo Sisti

Adam Driver v úlohe Enza Ferrariho

Hlavná postava perfektne sadla Adamovi Driverovi, ktorý presne spĺňal náročné požiadavky režiséra Manna na stvárnenie tak mnohovrstevného charakteru, akým bol Enzo Ferrari. Herec trávil každý deň viac ako dve hodiny v maskérni, kde mu robili špeciálny makeup a účes, pretože vo filme stvárňuje Ferrariho, ktorý mal v tom čase 59 rokov.

„Dnes sú masky vo filmoch tak prepracované, že sa pod nimi strácajú nielen tváre, ale aj osobnosti hercov. Často chýba emocionálne spojenie a to Michael nechcel,“ hovorí Driver. „Bol to vyčerpávajúci proces, ale pomohol nám stvoriť Enza, ktorého už zmáhala únava.“

Jeho manželku Lauru, silnú žena zocelenú bojom, žiaľom aj zradou, ktorá sa presadila v biznise ovládanom mužmi, si zahrala Penélope Cruz a svojej úlohy zhostila s plným nasadením a vášňou.

„Vo filme to neuvidíte, ale Laura na pretekoch spávala blízko pneumatík, aby si bola istá, že nikto nič neukradne,“ hovorí Cruz. „Bola pre firmu veľmi dôležitá a Michael takto vzdal hold všetkým ženám, ktoré mali podobný osud. Ešte aj dnes existuje na svete mnoho tvrdo pracujúcich žien, ktoré nikdy nevystúpia z tieňa a nikto ich prácu neocení.“

Ferrari
Zdroj: Forum Film/Lorenzo Sisti

Vo filme si prídu na svoje aj milovníci legendárnych pretekárskych áut. Niektoré z nich boli skonštruované pre nakrúcanie na moderných podvozkoch (Ferrari, Maserati), ale objavia sa tam aj pôvodné kúsky (Mercedes Benz 300 SL, Porsche), ktorých majitelia, keď sa dopočuli, že produkcia hľadá originálne autá z roku 1957, tak ich sami ponúkli na účinkovanie vo filme.

Film FERRARI sa v slovenských kinách premieta od 4. januára 2023.

Zdroj: PR Forum Film

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -