Doctor Strange v mnohovesmíre dolárov. Aké tržby priniesla najnovšia marvelovka?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Doctor Strange 2 odhaľuje tržby

Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva priniesol Disney uspokojivé tržby. Len za svoj otvárací víkend priniesol na domácej pôde zárobok 185 miliónov dolárov, pričom jeho prvý deň to bolo hneď 90 miliónov. Len pre prehľad, prvý diel si za celkovú dobu v roku 2016 zarobil 232 miliónov. A tu hovoríme o úvodných troch dňoch!

Z ďalších trhov po celom svete priniesol ešte rozprávkovejšie zisky. Celkovo je to 450 miliónov dolárov, teda sa vyšplhal až skoro k pol miliarde. Najlepšie sa mu darilo v Južnej Kórei (30 miliónov), Spojenom kráľovstve (24,7 milióna) a Brazílii (16,3 milióna). Celkovo je premietaný v 49 krajinách po celom svete.

Doctor Strange 2 prvé reakcie
Zdroj: disney.com

Krajiny, kde sa nepremieta a popandemické kiná

Čísla určite ovplyvnili aj krajiny, v ktorých film uvedený nie je. Tou je napríklad Čína, ktorá je pre Marvel filmy štandardne veľkým trhom. Zo samozrejmých dôvodov ale nebol uvedený ani v Rusku. Tak isto si ho nepozrú viaceré krajiny Blízkeho východu a to z dôvodu, že spoločnosť odmietla vymazať LGBTQ scénu.

Disney čakalo, že v USA prekročí najvyšší čarodej z MCU hranicu 200 miliónov dolárov. Avšak treba sa pozerať na faktor, že uvedenie v kinách je čerstvo po dobe, keď sa vo veľkom uvoľňujú pandemické opatrenia. Od jej vypuknutia ide o snímku s ďaleko najlepšími výsledkami. Black Widow totiž priniesla 80 miliónov, Shang-Chi 75 miliónov a Eternals 71 miliónov (počas otváracieho víkendu).

Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva RECENZIA
Zdroj: Disney/Marvel Studios

Vyše tretina divákov na IMAX

Stále tak ide o jedenásty najlepší otvárací víkend pri filme v Spojených štátoch a šiesty na celom svete. A ide o štvrtú najsilnejšiu marvelovku. Pred ňou sú Infinity War, Endgame a samozrejme decembrový/januárový Spider-Man: Bez domova. Ten debutoval s prvým víkendom 260 miliónov, avšak ide o vlastníctvo štúdia Sony.

Avšak aj tento film na neho priamo nadväzuje a preto si veľké množstvo fanúšikov chcelo prísť pozrieť, ako sa bude príbeh ďalej vyvíjať. Navyše, zdá sa, že viac ako tretina z nich ho chcela vidieť na čo najväčšom plátne s kvalitným zvukom. Podľa výpočtu totiž až 36 % zárobkov pochádza z formátu IMAX.

Hororový risk sa vypláca

Doctor Strange 2 a jeho tržby dokazujú, že Marvelu sa oplatil aj tento krok. Stále totiž mohli byť obavy, ako diváci prijmú hororovo ladený film z tohto sveta, ktorý priniesol Sam Raimi. Avšak zdá sa, že ľahko predbehol aj ostatné filmy vydávané v rovnakom čase. Len pre porovnanie – je to stále viac, ako má Ježko Sonic 2 a Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora dohromady doteraz. Reakcie od kritikov a recenzia divákov síce nemusia byť z tých najpriaznivejších, ale štúdio si tržbami iste prišlo na svoje.

Prispeli ste aj vy k tomuto číslu a videli ste film Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva v kine tiež? Ako sa vám páčil? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroje: collider.com; collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -