Navždy zmenil žáner sci-fi. Legendárny film Jamesa Camerona si konečne pozrieme online

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Film Jamesa Camerona konečne na streamovacích službách

Počas tohto týždňa sa konal žánrový festival Beyond Fest v Los Angeles. Svojou účasťou tam prekvapil legendárny režisér, ktorého dnes poznáme ako autora Titanicu alebo Avatara. Redaktor portálu Collider bol prítomný a informoval, že na udalosti bol premietaný ikonický film Jamesa Camerona, ktorý mohli diváci po prvý raz zažiť v novej podobe. Po 34 rokoch od prvého uvedenia ho prvýkrát uvidíme digitálne aj my z pohodlia domu.

Reč je o sci-fi Priepasť, filme, ktorý vznikol ešte v roku 1989. Hovorí o skupine podmorských pracovníkov, ktorých si najme americká armáda na záchrannú misiu. Hlboko pod hladinou oceánu však nájdu vyspelú mimozemskú kultúru. Na svoj čas sa vyznačovala mimoriadne vyspelými efektami, za ktoré si snímka získala aj Oscara.

film priepasť james cameron
Zdroj: YouTube / S. Thomas

Pôvodne neuspel, dnes kultovka

Princípy, ktoré boli využité pri vývoji revolučných efektov, neskôr Cameron použil aj pre film Terminátor 2: Deň zúčtovania. Navyše získal cenné skúsenosti s natáčaním vo vodnom prostredí, ktoré herci často označovali za peklo. Šesť dní z týždňa v nádržiach zase dalo režisérovi skvelé skúsenosti pre jeho neskorší, už spomenutý, Titanic. Jeho očividná láska k nakrúcaniu pod alebo pri vode kulminovala až v Avatar: Cesta vody.

Vo svojom čase film Priepasť veľkú slávu nezožal. Dokonca by sa dal tržbami z kina považovať za neúspech, pretože priniesol iba slabších 90 miliónov amerických dolárov, čo bol približne dvojnásobok rozpočtu. Medzi tým si však získal obrovskú obľubu u divákov a až kultový status.

2K edícia s bonusovým obsahom

Mnoho návštevníkov festivalu patrí medzi fanúšikov filmu. Pre nich bolo určite skvelou správou, že bude po prvý raz premietnutá špeciálna 2K edícia, trvajúca 2 hodiny a 51 minút. Po radostnom oznámení nasledovali otázky od publika. Samozrejme, padla aj tá ohľadom dostupnosti pre široké publikum. Inými slovami, kedy si Priepasť v špeciálnej verzii pozrieme online?

„Všetko masterovanie je hotové a myslím si, že sa to vydá pomerne skoro – iba o pár mesiacov. Je tam veľa pridaného materiálu, ktorý sme tam dostali a dostupný bude hneď aj na streame. Nechcel som sa na to len pozrieť a spraviť HD prechod. Chcel som to spraviť poriadne.“

Film priepasť
Zdroj: themoviedb.org

Nesie DNA viacerých filmov

Film Priepasť Jamesa Camerona sa tak dostane k divákom nielen v 2K Blu-Ray forme, ale hneď aj na streamovacie služby.

Čo hovoríte vy na to, že uvidíme film Priepasť konečne v digitálne podobe vo vysokej kvalite? Patríte medzi jeho fanúšikov, alebo ste ho nikdy nevideli? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -