Slováci čoskoro uvidia monumentálny film s DiCapriom. Prvé recenzie hlásia jasný verdikt

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prvé recenzie na film Vrahovia mesiaca kvetov

Budúci týždeň nás čaká premiéra takmer tri a pol hodinového eposu od režiséra Martina Scorseseho. Snímku založenú na hrozivých skutočných udalostiach vyvražďovania pôvodného obyvateľstva Ameriky kvôli rope už mali možnosť vidieť vybraní kritici. Prvé reakcie sa teraz dostali aj ku nám. Vychválili ho alebo ide o rozťahaný príbeh na tradičný americký spôsob?

Snímka vychádza z knižnej predlohy, ktorá dokumentuje príbeh indiánov z kmeňa Osage. Boli vytlačení na malé územie, kde však objavili ropu. Neochota túto pôdu odovzdať vyústi k tomu, že začnú zomierať za záhadných okolností. Prípad dokonca prišla vyšetrovať aj krátko predtým sformovaná FBI.

Vrahovia mesiaca kveto
Zdroj: YouTube / AppleTv

Skvelý príbeh, spojenie žánrov a fantastické obsadenie

Film neláka len pútavým príbehom, ale aj hereckým obsadením. Dve hlavné úlohy stvárnili Leonardo DiCaprio a Lily Gladstone. Ďalej sa v príbehu objavili Robert DeNiro, Jesse Plemons alebo Brendan Fraser. Nechýbali ani skutoční príslušníci pôvodného obyvateľstva, napríklad Tantoo Cardinal alebo Tataka Means.

Na svojom webe uviedol hodnotenia filmu už aj známy portál Rotten Tomatoes. Z 81 hodnotení z rôznych magazínov mu vychádza skóre fantastických 96 %. Čo však hovoria konkrétnejšie o tomto majstrovskom spojení modernej drámy, westernu a historického filmu?

Vrahovia mesiaca kvetov
Zdroj: Apple

Katedrála medzi filmami

Xan Brooks z britského média The Observer vypichol monumentálnu dĺžku 206 minút. S tou sa film nikam nepotrebuje náhliť, ale vie presne, kam smeruje a ani jediná sekunda nie je premárnená. Je podľa neho ako zo starej školy, so správnymi detailmi, rovnako ako od literárnych klasikov (konkrétne spomína Steinbecka).

Vrahovia mesiac kvetov
Zdroj: Apple

Kriminálny dokument s témami dneška

Jane Crowther z Total Film prostredníctvom Games Radar uvádza, že so zobrazenými témami rasového násilia, nacionalizmu a neutíchajúceho rozsahu miznutia pôvodných obyvateľov sa skvele spája s naliehavými problémami dneška. Robustná snímka by sa miestami dala prirovnať aj ku kriminálnym dokumentom.

Medzi recenzie na Vrahovia mesiaca kvetov sa pridáva aj tá z The Guardian. Jej autor Peter Bradshaw dokonca porovnáva film k antickej dráme. Tragickým prvkom je Mollie, žena z kmeňa Osagov, ktorá vidí, ako okolo nej zomierajú jej najbližší kvôli nesmiernej chamtivosti. Jej manžel Ernest je rozpoltený medzi chamtivosťou a naivnosťou. Do toho vstupuje jeho strýko William ako stelesnenie plutokratizmu. Na druhej strane sú politické hry a byrokracia, ktoré autority predstavujú prostredníctvom nasadeného agenta. Jednoducho obdivuhodný príbeh, ktorý vás svojimi témami úplne pohltí.

Vrahovia mesiaca kvetov
Zdroj: Apple

Portál Screen Daily hovorí, že si režisér tak šikovne vybral kamerové zábery, aby nás navnadil, že ideme pozerať western.

Nie všetky recenzie len chvália. Stephen Dalton z portálu The Film Verdict hovorí o tom, že išlo o rozťahaný triler, ktorému chýbalo napätie.

Vrahovia mesiaca kveto
Zdroj: Apple

Vlastný názor si môžete spraviť už čoskoro

Negatívnych reakcií je ale naozaj minimum. Drvivá väčšina z nich hovorí aj napriek dĺžke filmu 3 hodiny a 26 minút o unikátnom diele, ktoré sa nebojí hovoriť o zobrazených témach naplno a podáva ich s mimoriadnym napätím pre diváka. Názor si však budete môcť urobiť sami už 19. októbra.

Pôjdete si pozrieť snímku do kina? Navnadili vás prvé recenzie kritikov na film ešte viac? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: rottentomatos.com; slate.com; theobserver.co.uk; gamesradar.com; theguardian.com; screendaily.com; metacritic.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -