Našli sme mobil, ktorý vyvolá väčší rozruch ako iPhone. Tento ihneď očarí všetkých okoloidúcich

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Vyskúšal som mobilný telefón budúcnosti

Len párkrát za život každého z nás príde skutočne prelomová technológia, ktorá sa ujme a stane neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Smartfóny, inteligentné hodinky, virtuálna realita – toto sú úspešné príklady priekopníckych kúskov elektroniky. Ambície technologických spoločností však často vyjdú nazmar pri neúspešných pokusoch o zariadenie takéhoto kalibru. Spomíname si napríklad na 3D televízory, Google Glass či Windows Phone – na prvý pohľad prelomové technológie, ktoré sa však nakoniec neujali a zlyhali.

Dodnes nie je jasné, do ktorej z týchto dvoch kategórií spadajú skladacie smartfóny. Niekomu prídu zbytočné, iní ich považujú za logický ďalší krok pri vývoji mobilných telefónov. Ja som si v snahe odpovedať na túto otázku vyskúšal život so zariadením Motorola Razr 40 Ultra. Na čo som prišiel? Aké výhody majú skladacie telefóny a prečo sú v niektorých ohľadoch otravné?

razr
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Začnime jednou potrebnou definíciou. Aktuálne na trhu so smartfónmi nájdete dva hlavné typy skladacích telefónov. Prvým je zariadenie s veľkosťou obyčajného mobilu, ktoré sa dá rozložiť na „tablet“ (v prípade Samsung Galaxy Z Fold5 až 7,6-palcový displej). Potom sú tu telefóny s veľkosťou obyčajného mobilu, ktoré sa dajú zložiť na skladnejšiu, polovičnú veľkosť. Motorola Razr 40 Ultra patrí práve medzi tieto smartfóny.

V rozloženom stave je telefón zhruba rovnako veľký ako iné bežné kúsky, aj keď si všimnete vyššiu 6,9-palcovú obrazovku v pomere strán 21:9. Primárny displej je veľmi kvalitný, má svietivosť 1 400 nitov a vynikajúcu obnovovaciu frekvenciu 165 Hz. Panel disponuje aj skvelým kontrastom vďaka technológii HDR 10+.

Na displej sa pekne pozerá a vysoký pomer strán je skvelý pre zobrazovanie vertikálneho obsahu – napríklad pri scrollovaní sociálnych sietí či pri čítaní článkov. Telefón je responzívny vďaka špičkovému procesoru Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s grafickým čipom Adreno 740. Je to jednoducho uspokojivé zariadenie na úrovni vlajkových lodí.

Nová dimenzia vďaka pántu

Lenže úplne nový rozmer dostáva telefón, keď ho „zlomíte“, respektíve zložíte. Ak ste ešte nikdy nedržali v ruke skladací smartfón, na ten pocit si budete musieť zvyknúť. Keď dáte Motorola Razr 40 Ultra do zloženého stavu, jeho rozmery predstavujú len zhruba 90 x 74 x 14 mm. Telo na výšku sa zmenší takmer o polovicu, no zdvojnásobí sa hrúbka. V zloženom stave je však smartfón stále pomerne tenký, keďže v rozloženom stave má hrúbku len 7 milimetrov.

Výhodu menšej veľkosti si pravdepodobne najskôr všimnú ženy, ktorých oblečenie väčšinou šijú s menšími vreckami, do ktorých sa často nezmestí bežný telefón. V zloženom stave sa telefón zmestí aj do malej taštičky či dokonca aj do veľkej peňaženky.

Telefón možno ovládať aj v zloženom režime. Je vlastne uspôsobený na to, aby sa v zloženom prevedení nachádzal väčšinu času, a preto ho výrobca vybavil externým displejom, ktorý z časti prekrývajú zadné kamery.

Vlastnosti sekundárneho displeja sú postačujúce. Nedosahuje až takých kvalít ako ten vnútorný, no je dostatočne svižný a jasný. Pri jednoduchých úkonoch ako kontrolovanie e-mailov, čítanie správ či zobrazenie počasia vám ani netreba nič viac. A práve tu sa dostávame do pochybných vôd polemizovania o význame skladacieho telefónu.

razr
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Štýl nad praktickosť

S vonkajším displejom dokážete fungovať v akomsi oklieštenom, polovičnom režime. Nájdete tu nejaké základné aplikácie, komplexnejšie appky vám však systém nedovolí spustiť. Áno, napríklad na kontrolu počasia to stačí, avšak na to vám v dnešnej dobe stačia aj inteligentné hodinky. Na druhú stranu, počasie si dokážete rovnako rýchlo skontrolovať aj na obyčajnom telefóne. Reálne teda vonkajší displej nešetrí čas ani neponúka nejakú alternatívu k používaniu obyčajného, neskladacieho smartfónu.

Ak chcete využívať komplexnejšie funkcie telefónu, musíte ho otvoriť, respektíve rozložiť. Tu podotknem, že softvéroví vývojári zachovali kontinuitu, ak teda napríklad na vonkajšom displeji čítate nejaký e-mail, po otvorení telefónu pokračujete tam, kde ste skončili. Otvorenie telefónu však nejaký čas trvá a predstavuje reálnu, fyzickú prekážku pri používaní. Navyše je tu fakt, že telefón sa nedá pohodlne otvoriť jednou rukou. Možné to síce je, no nad betónom bez poriadneho krytu by som to neskúšal.

Počas používania Motorola Razr 40 Ultra som sa viackrát pristihol, že vonkajší displej som jednoducho nepoužíval. Vo väčšine prípadov som telefón vzal do ruky a rovno ho otvoril. V istých prípadoch som telefón ani neskladal, ale nechal ho otvorený a tak som ho položil na stôl – aby som ho nemusel zbytočne znova zatvárať a otvárať.

razr
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Smartfón ako módny doplnok

Priznávam však, že keď som mal mobil položený na stole pri večeri (zložený), viackrát prilákal oči zvedavcov, aby sa pokochali jeho elegantným dizajnom. Skladací smartfón je aj v dnešnej dobe tak unikátny, že priláka pozornosť ľudí. Pôsobí štýlovo a dovolím si tvrdiť, že konkrétne pri tomto modeli ide aj o módny doplnok.

Skladací smartfón už nie je len funkčným zariadením, ale štýlovým spôsobom, ako vyčnievať z davu skleneno-hliníkových placiek. A to neznamená, že tu tú funkčnosť nenájdete.

Vďaka samotnému dizajnu skladacieho tela pribudli v telefóne úplne nové funkcie, ktoré mi po prechode naspäť na svoj obyčajný mobil začali chýbať. Väčšina z nich sa týka fotoaparátu. To určite ocení aj cieľová skupina, ktorá siahne po tomto kúsku ako elegantnej náhrade svojho smartfónu.

razr skladaci smartfon
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Užitočné funkcie pri fotografovaní

Po polovičnom otvorení môžete spodnú časť zariadenia použiť ako stojan, čo sa zíde pri vyhotovovaní fotografií. Telefón stačí položiť, nastaviť uhol, časovač a vbehnúť do záberu. Už žiadne opieranie telefónu o pohár, múrik alebo iné predmety – Motorola Razr 40 Ultra jednoducho ostane tak, ako ho umiestnite.

Pri fotení sa stáva užitočnejším aj sekundárny displej, ktorý sa nachádza na rovnakej strane ako primárne kamery telefónu. Počas fotenia sa displej zapne a fotený subjekt sa v ňom vidí, môže ho teda v reálnom čase použiť ako zrkadlo a pomôcku pri pózovaní. Rovnako aj vy môžete fotiť kvalitné selfies primárnymi kamerami, počas čoho sa budete vidieť v sekundárnom displeji.

Dokázal ma teda Motorola Razr 40 Ultra presvedčiť, že budúcnosť mobilných telefónov je skladacia? Zatiaľ o tom nie som presvedčený na 100 %. Dopyt po skladacích smartfónoch tu je, no z časti zaňho môže byť zodpovedná zvedavosť viac ako skutočná potreba zákazníkov. Verím, že zdokonaľovaním bude táto technológia ešte obľúbenejšia, najmä z estetických dôvodov – praktickosť pevného tela však v najbližšej dobe (ak vôbec niekedy) nenahradí.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -