Pozrite si prvé zábery z filmu Aya a čarodejnica od japonského štúdia Ghibli. V čom bude jedinečný?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prvý CGI animovaný Ghibliho film

Ak sa spomenie štúdio Ghibli, väčšina z nás si iste vybaví nádherne ručne kreslené animácie. Poznať to môžeme z ich diel ako Môj sused Totoro, Princezná Mononoke alebo Cesta do fantázie (za ktorú dokonca získali Oscara). Tohtoročný pripravovaný Ghlibliho film však bude v niečom iný.

Anime s názvom Aya a čarodejnica (Aya to Mayo) totiž bude animovaný digitálne, teda CGI. Je to prvý raz od vzniku a pôsobenia štúdia od roku 1985. Jeho zakladateľom je Hayao Miyazaki, meno, ktoré si ihneď s týmto priemyslom spojíme. Fanúšikovia boli preto veľmi sklamaní, keď vo veku 72 rokov v roku 2013 oznamoval, že končí s tvorbou a odchádza na dôchodok.

aya-and-the-witch-1
Zdroj: natalie.mu/comic

Miyazakiho návrat z penzie

Jeho posledným projektom bola vtedy snímka The Wind Rises. Našťastie ale z jeho strany prišlo k zmene názoru a v roku 2017 sa vrátil k výrobe animovaných filmov. Vtedy to bol iba krátkometrážny film Boro the Caterpillar. V najbližšej dobe plánuje ďalšie dva filmy, jeden z nich má názov How Do You Live?.

Ešte predtým však prinesie spolu so svojim synom Gorom práve spomínaný film Aya a čarodejnica. Je pravdou, že ide zároveň o technologický míľnik pre štúdio Ghlibli, pretože bude animovaný počítačom. Bude vydaný v domovskom Japonsku na televízii NHK počas zimy. Pôvodne mal mať premiéru na filmovom festivale v Cannes, ten však bol kvôli koronavírusu zrušený.

aya 7
Zdroj: slashfilm.com

Aya a jej boj proti čarodejniciam

Zatiaľ nás však chcú aspoň trocha upokojiť a pripraviť na chystaný Ghibliho film, a tak nám prinášajú niekoľko záberov z neho. Film samotný sa bude sústreďovať na mladé dievča Ayu (v originálnej knihe, ktorá bola predlohou, je to Earwig), ktorá je z detského domova adoptovaná Bellou Yagou. Už podľa mena a názvu filmu netreba hovoriť, že ide o čarodejnicu.

Spolu s postavou menom Mandrake ju privedú do domova plného mágie, neviditeľných miestností, čarovných nápojov a kníh kúziel. Spolu s hovoriacou mačkou spriada hlavná hrdinka plán ako poraziť čarodejnicu, ktorá ju tam priviedla, a vrátiť sa do svojho milovaného domova Svätého Morwalda.

Opäť niečo nové od štúdia

Podľa snímkov z filmu vidíme, že skutočne ide o niečo absolútne iné, ako sme u Miyazakiho zvyknutí. Animácia skôr pripomína bežné zobrazenie zo západnej animácie, aj keď je jasné, že sú ponechané typické črty. Aj tak to ale vyzerá zaujímavo a bola by škoda, ak by fanúšikovia odpísali film iba kvôli tomuto jeho prvku.

Predsa len, štúdio Ghibli sa nikdy nebránilo nových veciam a vždy sa snažili svojich priaznivcov zaujať niečím iným. Preto v ich tvorbe môžeme vidieť vážne drámy, anime vyslovene pre deti, či dobrodružné snímky. 3D animácia nie je niečo, čo by spravili doteraz, ale keďže ide o Ghibli, sme si istí, že z nej vyťažia absolútne najviac, ako sa dá.

Myslíte si, že ide o dobrý krok pre štúdio Ghibli? Ako sa vám páčia prvé zábery z anime? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -