Platíte cez Google Pay? Pripravte sa na Slovensku na novú otravnú povinnosť

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Platba cez telefón bude bezpečnejšia, ale tiež otravnejšia

Ak pri nákupoch radi platíte telefónom cez Google Pay, čaká vás nová povinnosť navyše. Spoločnosť Google v rámci zvyšovania zabezpečenia zaviedla nové podmienky, ktoré od používateľa budú vyžadovať odomknutie zariadenia, prípadne potvrdenie transakcie bez ohľadu na zaplatenú sumu. Podmienky už vstúpili do platnosti a množstvo používateľov si ich pri platbách už stihlo všimnúť.

Popularita používania telefónu na platby v posledných rokoch výrazne narastá. Používatelia už nemusia myslieť na to, či pri sebe majú peňaženku alebo hotovosť. Stačí priložiť telefón k terminálu a všetko je vybavené. Platba mobilom zvyšuje efektivitu celého nákupného procesu a vďaka pohodlnosti i bezpečnosti sa rýchlo adaptovala aj medzi Slovákmi.

google pay platby
Zdroj: Google Pay

Google teraz v nových podmienkach svojej aplikácie Google Peňaženka upozorňuje na zmenu celého procesu. Používatelia po novom budú musieť pred platbou odomknúť zariadenie, prípadne ešte overiť svoju identitu počas platobnej transakcie.

Čoskoro sa na vašu kreditnú a debetnú kartu nebudú účtovať poplatky za maloobchodné platby, pokiaľ ste nedávno nepoužili spôsob overenia, ako je odtlačok prsta alebo PIN. Niektorí používatelia už možno budú musieť absolvovať overenie, aby mohli uskutočniť platbu. Ak sa zobrazí výzva na overenie totožnosti, pred uskutočnením platby dokončite vo svojom zariadení kroky overenia, píše Google v podmienkach.

Overenie pri každej transakcii

Doposiaľ platilo, že pri platbe do 20 eur cez Google Peňaženka stačilo na smartfóne zapnúť displej a platba bola schválená. Po novom je potrebné telefón aj odomknúť napríklad cez odtlačok prsta alebo PIN, a to bez ohľadu na zaplatenú čiastku. Pokiaľ používateľ takto odomkol smartfón niekoľko minút pred platbou, nebude potrebné robiť to pri platbe znova.

platobna karta mobil google play
Zdroj: Unsplash

Pri vyšších čiastkach sa zároveň môže stať, že okrem odomknutého displeja Google Peňaženka bude vyžadovať aj overenie totožnosti. S tým sa už budú používatelia stretávať čoraz častejšie a zaznamenali sme ho už aj v redakcii.

Niektorí používatelia dodatočný krok zabezpečenia vítajú, iní zasa na fórach ako Reddit vyjadrujú nespokojnosť. Viacerí sa zhodujú, že Google mal nechať na používateľovi, či si chce dodatočný krok zabezpečenia aktivovať alebo nechať platby po starom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -