Hayao Miyazaki prinesie so štúdiom Ghibli jeden posledný film

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Štúdio Ghibli prinesie s Miyazakim posledný film

Mágia ešte zo sveta nevymizla. Dôkazom môže byť aj to, že sa Hayao Miyazaki vracia k štúdiu Ghibli, aby priniesol posledný film. Ich animácie sú naozaj citlivé a vedia pohladiť na duši alebo ukázať ich vlastným spôsobom krutú realitu. Kultové klasiky majú milióny fanúšikov a všetci by ich chceli vidieť viac.

Informáciu priniesol článok, ktorý publikoval The New York Times. Miyazaki podľa neho nechce prezradiť nič viac z toho, na čo sa bude animovaný film zameriavať, povedal iba, že bude podľa knihy z roku 1937 od Genzaburo Yoshina. Táto kniha vyšla aj v anglickom preklade pod názvom How do You Live?.

kniha how do you live
Zdroj: nippon.com

Kniha je o pozorovaní sveta navôkol

Dielo sa zameriava na 15-ročného chlapca z Tokia, ktorý je na svoj vek mladším ako rovesníci. Čo však nedostal do výšky, nahrádza si veľkou mierou šibalstiev. To sa ale zmení smrťou jeho otca. Vtedy sa stáva viac vnímavým, hĺbavým a pozoruje svet okolo seba, nad ktorým sa neustále zamýšľa.

Filozofické roviny a problémy spoločnosti nie sú v Ghibliho filmoch ničím novým. Či už sa pozrieme na problematiku hromadenia bohatstva v Ceste do fantázie alebo pozastavenie sa nad vzťahom človeka k prírode v Princeznej Mononoke.

Cesta do fantázie anime
Zdroj: imdb.com

Fantazijný svet ešte viac pozdvihuje ten reálny

Naratívy sú jednoducho nadčasové a dá sa o nich diskutovať dlhú dobu. Svet fantázie sa tu mieša s tým reálnym a to často práve na to, aby ju ešte zvýraznil. Vidieť to môžeme v ich krásnych dielach, či už je to Nausicaa, Ponyo, Zámok v oblakoch alebo Howlov lietajúci zámok.

Miyazaki je však známy aj tým, že si pri adaptácii iného diela zoberie značnú voľnosť. Koľko sa teda dostaneme z pôvodného diela nie je jasné. Niečo málo nám však k tomu povedal aj Toshio Suzuki, dlhoročný producent štúdia. Pre Ghibli je samozrejmé, aby sa pre posledný film vrátil aj on.

Howl’s Moving Castle
Zdroj: polygon.com

Fantázia vo veľkej škále

Vyjadril sa, že pôjde o „fantáziu vo veľkej škále“. V postavách sa vraj budú môcť ľudia nájsť. On sám povedal, že sa identifikuje v jednom charaktere a to ani vôbec nie ľudskom. Vkladanie nových prvkov do existujúcich príbehov tiež nie je pre tvorcov nič nové. Napríklad v snímke Dvíha sa vietor z roku 2013 dali reálnej osobe Jirovi Horikoshimu fiktívnu manželku.

The-Wind-Rise
Zdroj: fanpop.com

Uvidíme, akú adaptáciu knihy How do You Live? nakoniec štúdio prinesie. Miyazaki však povedal, že ide o jednu z jeho obľúbených kníh a značne ho ovplyvnila v živote aj v tvorbe. Je to teda aj jeho pocta všetkému, čo predtým vytvoril. O tom, či ide skutočne o posledný film, sa vyjadril takto:

„Tu na východe vždy potrebujeme vedieť ako veci končia. V Ghibli je vždy posledná scéna tajomstvom.“

Slová rovnako pekné ako dielo, ktoré vytvára. Tvorca už v minulosti oznámil svoj odchod do penzie, avšak vrátil sa pre jedno posledné stvárnenie. Zostáva nám otázka – je to skutočne to posledné?

Čo hovoríte na správu, že sa Hayao Miyazaki vrátil k štúdiu Ghibli, aby priniesol posledný film? Poznáte dielo, z ktorého bude vychádzať? Čakáte tradičný citlivý príbeh plný fantázie? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: nerdist.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -