HBO seriál mieri na Netflix a nasledovať ho môžu ďalšie. Čaká nás nová éra streamovacích služieb?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

HBO seriál získava Netflix

Jún nie je pre spoločnosť Warner Bros. Discovery dobrým mesiacom. Nimi vlastnená televízna spoločnosť Turner Classic Movies, ktorá prinášala klasické filmy, môže po odchode ľudí z vedenia zaniknúť. Ich Flash napriek všetkým kampaniam a marketingu neprináša z kín dobré tržby. Aby si prilepšili, predávajú jeden zo svojich seriálov. Najväčšiemu konkurentovi. Môže však tento presun z HBO na Netflix predpovedať novú dobu streamovacích služieb?

Posúvanie seriálov inej službe nie je v dejinách televízie žiadnou novinkou. Aj kultovky ako MASH, Seinfeld či Golden Girls viackrát zmenili kanál, na ktorom sa vysielali. Dokonca aj HBO, kým bola ešte (iba) televíznou stanicou, posunula niektoré svoje väčšie projekty, napríklad Sopranovcov, iným.

sopranovci
Zdroj: bbc.co.uk

V dobách exkluzivity nevídaný krok

Dnes však ide o iné praktiky, keď sa streamy pýšia práve svojou exkluzivitou. Stranger Things si určite nepozrieme inde ako na Netflixe, Hru o tróny (či Rod draka) zase na HBO Max, či po novom Max. Lenže teraz sa deje vec, ktorá by bola pred tromi-štyrmi rokmi úplne nemysliteľnou.

Warneri predávajú jeden zo svojich seriálov Netflixu. Ide o romantickú komédiu Nesvoja, ktorá prichádzala v piatich sériach medzi rokmi 2016 a 2021. Hlavnú úlohu v nej hrá Issa Rae. Aby sme veci uviedli na pravú mieru – Max stále bude mať seriál vo svojej knižnici, teraz však bude aj v databáze konkurenčnej spoločnosti.

nesvoja
Zdroj: hbo.com

Otvárajú dvere pre ďalšie služby?

Aj keď sa nemusí zdať, že ide o zásadný krok (predsa len ide o dokončený seriál a nevyvíjajú pre nich nič nové), môže to značiť začiatok konca jednej éry. Služby už by nemuseli striktne staviť na to, že sa istý seriál či dokonca film objaví iba na nich.

Týkať by sa to mohlo aj filmov, nad tým zase začal uvažovať Amazon. Ich Vojna zajtrajška či druhý Borat by mohli už onedlho poputovať na burzu, kde by si ich mohli získať aj iné spoločnosti. Nevykonali však žiadne kroky a dohoda, ktorú teraz riešia HBO a Netflix, je tak prvou.

hbo seriály
Zdroj: studiobinder.com

Seriál majú údajne nasledovať ďalšie

Po takomto kroku sa ozvali aj zástupcovia Disney, že sú otvorení predaju ich projektov iným streamerom. Po takto veľkej spoločnosti je len otázkou času, kto ďalší by mohol nasledovať. Hovoriac o nasledovaní, aj keď je zatiaľ vedenie Warnerov zásadne proti, isté hlasy od HBO hovoria, že nechcú ísť stale rovnakou cestou a jednania sú už aj o presune iných seriálov. Zrejme sa však až neskôr ukáže (ale Hru o tróny či Boj o moc by sme asi čakať nemali…), ktoré to budú a ešte neskôr, či sa naozaj budú streamovacie služby meniť od základov…

Čo hovoríte na tento krok, ktorý vykonali vo Warner Bros.? Môže presun seriálu z HBO na Netflix znamenať väčšiu otvorenosť aj od ostatných streamovacích služieb? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. buducnost VOD sluzieb nieje v exkluzivnom obsahu ale kazda sluzba musi ponuknut vsetko, resp. musi byt len 1 sluzba a tu budu platit vsetci. Inak je to nezmysel, aby clovek platil za desiatky sluzieb po 10€. Dalsia moznost je, ze sa bude predplacat cas straveny na VOD sluzbe, nieco ako kredit.. zaplatim si 10 hodin a pozriem si 10hodin obsahu. Alebo si zaplatim 1x za Stream cinema a pozeram vsetko.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -