Dokument, ktorý vo vás prebudí lásku k hokeju | HoKEjový sen RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

HoKEjový sen RECENZIA

HoKEjový sen RECENZIA – Slovenská kinematografia disponovala stále veľmi kvalitnými dokumentárnymi filmami. V dnešnej dobe je ich kvalita a spracovanie tém na oveľa vyššej úrovni, ako slovenská hraná tvorba. No aj napriek tejto skutočnosti sa im nedostáva veľa pozornosti. Dôvod je jednoduchý, väčšina divákov na dokument do kina nepríde.

A na dokumentárny film o športe už vôbec nie. Čo je smutné, pretože film HoKEjový sen mladého slovenského režiséra Mareka Vaňousa a producenta Dominika Kríža za to stojí. Divákov môže navyše do sedačiek kinosály prilákať hokejová hviezda Ladislav Nagy. Avšak nejedná sa o autobiografický dokument, ako si to veľa ľudí myslí.

Hokejový sen
Zdroj: kamaratweb.sk

Majster sveta a začínajúci hokejista

Slovensko je hokejový národ, avšak kedysi týmto športom žilo. Od víťazstva majstrovstiev sveta ubehlo niekoľko rokov. Tento úspech sa nám nepodarilo zopakovať a s každým neúspechom sa stráca aj nádej na zlaté časy slovenského hokeja. Nádej priniesli domáce majstrovstvá v roku 2019, ktoré mohli do tohto športu uviesť novú generáciu fanúšikov, medzi ktorými sa môžu nachádzať budúce talenty.

Dokument HoKEjový sen mapuje štyri mesiace pred začiatkom majstrovstiev v živote dvoch ľudí. Slovenskú hokejovú hviezdu Ladislava Nagya, ktorého dni na ľade sa pomaly končia a nádejný budúci talent v podobe Jonáša Pahuliho. Práve tento moment môže inšpirovať novú generáciu hokejistov, ktorí môžu navrátiť Slovenskému hokeju zašlú slávu.

Hokejový sen
Zdroj: bbonline.sk

Hokejový národ

Režisér Marek Vaňous dokázal svoj talent pre športový dokument už v roku 2016 s výborným krátkometrážnym filmom Stolný futbal: minulosť – súčasnosť – budúcnosť. Je dostupný na YouTube a určite stojí za pozretie. Čo nás na Vaňousovom novom dokumente HoKEjový sen hneď zo začiatku príjemne prekvapí, je jeho forma.

Ak sa bojíte, že bude tento film len čisto informačnou záležitosťou s hovoriacimi hlavami, ste na omyle. HoKEjový sen je veľmi kvalitne spracovaným filmom, plným zaujímavých kamerových kompozícií, dynamického strihu a atmosferickej hudby. Nezaostáva ani ambiciózne rozprávanie príbehu prostredníctvom dvoch dejových línií.

Avšak medzi scénami s Nagym a malým Jonášom sa občas vyskytnú rozhovory aj s inými ľuďmi zo sveta Slovenského hokeja (komentátor, manažér hokejového múzea). A aj keď rozumiem, že ich výstupy dodávajú tejto téme širšie spektrum, narúšali plynulosť filmu a spomínané ambiciózne rozprávanie príbehu cez dve línie.

Hokejový sen
Zdroj: cine-max.sk

Taktiež je trochu škoda, že boli Nagyove scény vystavané prevažne z expozície. Zo scén, v ktorých spomína na minulosť a hovorí o nej. Rozumiem, že sa to inak urobiť nedalo, ale takéto scény nie sú zrovna pre divákov filmársky atraktívne. Problém s Jonášovou dejovou líniou zas bol, že väčšinu filmu pôsobil „len“ ako fanúšik. Máme tu minimum scén, v ktorých ho reálne vidíme hrať hokej.

Audiovizuálna stránka je veľmi kvalitná. Občas až príliš. Kamera je na dokument niekedy až príliš štylizovaná. Niektoré scény takto trochu stratili na autenticite. Jednoducho cítime, že boli zrežírované ako hraný film. Podobne to bolo aj pri hudbe. Aj keď vo filme dobre fungovala, bolo jej až príliš veľa.

Avšak tento film vie prebudiť v niektorých scénach tak silnú vášeň k hokeju, až nám privedie zimomriavky. A to ani nemusíte byť najväčšími fanúšikmi. A to je to najdôležitejšie, čo môže ponúknuť. Zároveň tým aj spĺňa svoj zámer. Vzplanúť v srdciach divákov lásku k hokeju.

Hokejový sen
Zdroj: ytimg.com

HoKEjový sen RECENZIA – Zhrnutie

HoKEjový sen je príjemným dokumentárnym prekvapením, ktoré vzniklo s dobrým úmyslom. Ten je cítiť z každej jednej scény. Vo svete generických dokumentárnych filmov na to ide trochu inak. Pre fanúšikov hokeja – povinnosť. Pre náhodných divákov – zaujímavosť. Za podporu v kine určite stojí. 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -