Pripravte si plienky, legendárny horor Exorcista sa vracia. Čo vieme o novom Vyháňačovi diabla?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Čaká nás Exorcista reboot?

Exorcista, zrejme najslávnejší film o vyháňaní diabla, by mohol dostať svoj reboot. Hollywood v súčasnosti vo veľkom ide na vlne prerábok veľkých filmov a neobchádza to ani horory. Preto zrejme nie je prekvapivé, že by sa pustili aj do tejto značky.

A skutočne, berie si ju na starosť spoločnosť Morgan Creek Entertaiment a plánujú vydanie v kinách už na budúci rok. Detaily si zatiaľ nechávajú pre seba a neprezrádzajú veľa. Takto zatiaľ nevieme povedať, či pôjde o úplný reštart alebo sa nejako prepojí aj s predošlými časťami. Naposledy sme jednu z nich dostali v roku 2005.

exorcista pazuzu
Zdroj: mentalfloss.com

Originál okamžite spoznáte

Tá prvá, originálna, však vznikla ešte v roku 1973. Film Exorcista režíroval William Friedkin, pričom sa pridržiaval knižnej predlohy od Petera Blattyho. Sústredil sa na mladé dievča Regan (zahrala si ju vďaka tomuto preslávéna Linda Blair). Jej matka zisťuje, že s ňou nie je niečo v poriadku (veľmi zľahka povedané) a po mnohých lekárskych vyšetreniach sa obracia aj na pomoc cirkvi.

Práve jeden mladý kňaz Damien (Jason Miller) zisťuje, že dievča je posadnuté a potrebuje exorcizmus. Pripojí sa k nemu aj expert, otec Merrin (Max von Sydow), ktorý už prišiel do styku s týmto prastarým zlom. Predstavuje ho démon Pazuzu, ktorého oslobodia pri vykopávkach v Afrike. Film ponúka množstvo šokujúcich a kontroverzných momentov, už len preto stojí za pozretie.

exorcista
Zdroj: bloody-disgusting.com

A o jeho úspechu určite hovorí aj to, že je to najzárobkovejší horor a jeden z najviac zárobkových filmov vôbec. S rozpočtom 12 miliónov amerických dolárov dokázal zarobiť až neuveriteľných 428 miliónov dolárov v kinách. Odniesol si dvoch Oscarov, za najlepší adaptovaný scenár a najlepšiu mixáž zvuku. Akadémiou bol nominovaný dokonca aj na najlepší film. Rozhodne skvelý výkon na horor.

Málo úspešné pokračovania

Aj to je dôvodom, prečo začali vznikať pokračovania. V roku 1977 prišiel druhý film, s podtitulom Heretik, ktorý ale veľa úspechu nepobral (chaotická kamera a príliš veľa nič nehovoriach abstraktných scén). Tvorcovia sa to snažili zvrátiť a tak sa v tretej časti orientovali na iný dej. Prijatá bola lepšie, ale stále nie dostatočne na to, aby podnietila pokračovanie série.

To sa zmenilo až v roku 2004, kedy vznikol prequel Exorcista: Počiatok. Otca Merrina si tu zahral výborný severský herec Stellan Skarsgård, ani ten však nedokázal zachrániť slabý scenár. Prekvapivo ale vzniklo ešte ďalšie pokračovanie s podtitulom Nadvláda zla. Jeho rozťahanosť a rovnako celková nezaujímavosť teda znovu dali sérií stopku na nejaký čas.

exorcista pociatok
Zdroj: pluggedin.com

Zmení reboot pohľady fanúšikov?

To sa teda ale zmení na budúci rok, kedy dostane Exorcista reboot. Informácie o ňom sú zatiaľ skutočne minimálne, pretože nevieme, kto sa ujme réžie, kto napíše scenár, ani kto sa objaví v hlavných úlohách. Toto dielo je ale jednoznačne veľmi originálne a za svojím menom skrýva okamžité spoznanie, takže ak sa uchopí správne, určite nás čaká veľký hit.

Pritiahnuť by mohlo veľa pozornosti, keď budú aj fanúšikovia pôvodného dielu zvedaví, ako to dopadne. Predsa len musíme povedať, že film z roku 1973 už mierne zostarol a neponúka toľko desivosti, ako to bolo v originále, keď ľudia pri ňom v kinách odpadávali. Aktualizácia by ale mohla priniesť podobné pocity a veríme, že by sa to mohlo podariť. Nie všetky rebooty totiž dopadajú nutne horšie, zvlášť pri hororoch. Viď Halloween.

Myslíte si, že Exorcista dostane reboot aký si zaslúži a ponúkne rovnakú mieru desivosti ako kedysi pôvodné dielo? Dajte nám vedieť do komentárov, čo si myslíte. 

Zdroj: movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -