Posledná rola Dana Heribana ohromila aj zahraničných divákov. Československá kriminálka sa stala hitom

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Seriál Metóda Markovič: Hojer je hitom

Slovenská streamovacia služba Voyo začala v piatok prinášať jedinečný kriminálny seriál Metóda Markovič: Hojer. Projekt ohromil už medzinárodnú porotu, ktorá ho ešte na jeseň označila za najlepší seriál strednej a východnej Európy, očividné je, že po prvej epizóde ide o hit aj pre divákov. Získava si ich viacerými prvkami – ukazuje drsnú tvár zločinu v bývalom režime, zároveň ide o poslednú rolu známeho herca.

6-dielna miniséria pochádza od tvorcu Pavla Soukupa, ktorý priniesol napríklad aj úspešné #annaismissing. Tento raz sa pozrel na prelom 70. a 80. rokov v bývalom Československu a na majora Jiřího Markoviča. Zahral si ho český herec Petr Lněnička. Podľa slov tvorcu ide aj o vzdanie pocty tomuto legendárnemu vyšetrovateľovi.

Aj voči sériovému vrahovi zachoval ľudskú tvár

Markovič pri jednom zo svojich vyšetrovaní narazí na mŕtve telo pri pražskom lesíku Motol. To je iba začiatok sériových vrážd, ktoré čoraz viac smerujú k Ladislavovi Hojerovi (Petr Uhlík). Aj so stupňujúcimi sa obvineniami, pri ktorých došlo aj na kanibalizmus, si však Markovič zachovával jedinečnú metódu.

K potencionálnemu vrahovi sa nesprával ako k monštru, ale jednal s ním férovo, čím si vybudovali blízky vzťah. Práve to mu pomohlo s uzatvorením prípadu a tento postup vošiel aj do kroník českej kriminalistiky. Za jeho pôsobenia malo pražské oddelenie vrážd 100 % úspech pri objasňovaní prípadov. Seriál sa pozerá aj na iné jeho prípady, pri ktorých nechýbajú tajomné krádeže či mladí sexuálni násilníci so sadistickými sklonmi.

Dano Heriban Metóda Markovič: Hojer
Zdroj: Voyo

Pocta nielen kriminalistovi, ale aj zosnulému hercovi

Seriál je pre Slovákov výnimočný aj z ďalšieho dôvodu. Ide o poslednú úlohu Dana Heribana, ktorý nás nešťastne navždy opustil minulý rok v máji. Objavuje sa od druhej epizódy, zahral si advokáta menom Štefan Žabimajerský.

Úloha mu vraj perfektne sadla a vraj bol pre rolu ako stvorený. Keď bol odporučený, zastavil sa aj kastingový proces, lebo vedeli, že majú správneho človeka. Reálna osobnosť bola poctivým a zodpovedným profesionálom, ale zároveň veľmi citlivým človekom. Takým bol presne aj Heriban, ktorý dokázal iba „jediným výrazom tváre zahrať to, na čo iní potrebujú mnoho slov,“ povedal pre Aktuality scenárista Tomáš Hruška.

Diváci sa nevedia dočkať ďalšej epizódy

Seriál Metóda Markovič: Hojer mal zatiaľ v piatok, 26. januára, premiéru prvej časti na Voyo. Stačilo to však k tomu, aby si získal obľubu u divákov. Na portáli ČSFD sa môže pýšiť hodnotením 81 %. Pochvalnými komentármi nešetria ani pod príspevkami na Facebooku, kde zároveň dodávajú, že sa nemôžu dočkať novej časti v piatok.

Videli ste aj vy prvú časť seriálu Metóda Markovič: Hojer? Ak áno, čo na ňu hovoríte? Ak nie, presvedčili vás predošlé riadky, aby ste sledovali? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: Voyo; Aktuality.sk; novinky.cz

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -