Nevedia sa ho nabažiť ani Slováci. Netflix dobylo české sci-fi s parametrami Hollywoodu

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Český sci-fi zaujalo aj Slovákov

Aktualizované 29. januára: Minuloročná česká sci-fi novinka Bod obnovy, ktorá na Netflix dorazila počas uplynulého týždňa, sa u nás teší veľkému diváckemu záujmu. Film režiséra Roberta Hloza iba pár dní po pridaní do knižnice na Slovensku obsadil tretie miesto najsledovanejších filmov služby. Ešte lepšie sa mu darí v susednom Česku, kde sa Bod obnovy na Netflixe stal jasnou diváckou jednotkou.

Bod obnovy patrí k príjemným prekvapeniam českej kinematografie. Futuristická kriminálka, ktorá okrem zamotaného prípadu vraždy dráždi aj morálnymi otázkami, v kinách štartovala na konci septembra 2023. Film teraz do svojej knižnice získal exkluzívne Netflix a divácky záujem na Slovensku i v ČR opäť dokazuje, ako dôležité sú pre streamovacie služby lokálne novinky.

csm_Bod_Obnovy_foto4_e4979d25ca
Zdroj: Continental Film

České sci-fi dokázalo v sledovanosti tromfnúť aj omnoho zvučnejšie zahraničné tituly. Na Slovensku ho v sledovanosti predbehla iba akčná komédia Lift s Kevinom Hartom a nová apokalyptická snímka z Južnej Kórey Badland Hunters, o ktorej sme písali iba nedávno. V oboch prípadoch však podľa diváckych hodnotení ide skôr o priemer.

Aktualizované 25. januára: Z knižnice Netflixu dnes odchádzajú desiatky českých filmov spoločne s ďalším vybraným obsahom, služba však odchod lokálnym predplatiteľom kompenzuje. Do ponuky čerstvo zaradila českú sci-fi novinku Bod obnovy. Celovečerný debut režiséra Roberta Hloza v kinách štartoval v septembri minulého roka a zaznamenal mimoriadne pozitívne prijatie.

Právo žiť život z digitálnej zálohy

Príbeh diváka zavedie do roku 2041, kde majú ľudia právo byť po nehode alebo inej nečakanej smrti oživení. Stačí si iba pravidelne robiť digitálnu zálohu vlastného vedomia – práve to je bod obnovy. Celý systém však môže byť narušený, keď sú porušené základné pravidlá, odhalí nám vyšetrovanie zločinu. Obeťou vraždy sa stane zamestnanec spoločnosti, ktorá zálohovanie vedomia sprostredkuje. A práve jeho záloha je vymazaná.

bod obnovy film
Zdroj: Bioscop

Prípad dostane do rúk mladá detektívka Em, do ktorej tvorca obsadil tiež neopozeranú tvár Andrey Mohylovej. Dostáva sa však do spleti znepokojivých odhalení, ktoré sú zároveň aj varovným prstom pred tým, ako nás môže zničiť prílišné spoliehanie sa na technológie.

Pôvodný článok

Veľkolepé sci-fi od našich českých susedov, ktoré počas minulého roka zbieralo chvály, si už onedlho pozrieme aj online. Snímka Bod obnovy príde na Netflix ešte pred koncom mesiaca. Na tejto streamovacej službe za posledný rok kraľujú aj domáce produkcie, diváci vo veľkom sledovali historický epos Ján Žizka či čiernu komédiu Invalid.

Český sci-fi film pripravoval 9 rokov režisér Robert Hloza, ktorý svoj prvý celovečerný debut predstavil na filmovom festivale v Karlových Varoch. Následne ho mohla široká verejnosť vidieť v kinách od 21. septembra 2023. Prekvapivé je, že v zahraničí zabodoval ešte viac ako na domácej pôde. Kým mu naši diváci udelili 75,4 % na ČSFd, na portáli Rotten Tomatoes si vyslúžil skvelých 95 %.

csm_Bod_Obnovy_foto1_98cf6f1837
Zdroj: Continental Film

Varovný prst pred technológiami a morálne otázky

Hloz už na spomenutom filmovom festivale odhalil, že jeho zámerom bolo hlavne poukázať na možnosť spôsobenia obrovských škôd technológiami, ak sú v nesprávnych rukách. Tiež sa chcel zaoberať morálnymi otázkami a vyvolať o nich provokujúce diskusie. Aj to sú dôvody, prečo si snímka vyslúžila označenie „český Blade Runner“.

Snímka sa vyznačuje naozaj skvelým vizuálnym spracovaním, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani veľké zahraničné produkcie. Tiež prichádza s pôsobivým obsadením s presvedčivými výkonmi. Ak ste si ho nestihli pozrieť v kine (alebo si ho chcete zopakovať), budete mať možnosť ešte tento mesiac. Na Netflixe sa objaví 24. januára.

Ste radi, že film Bod obnovy príde aj na Netflix? Videli ste tento film už v kine alebo sa na neho chystáte práve na streamovacej službe? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: Netflix

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -