Vedeli ste, že sme v Bratislave mali pred rokmi IMAX? Dokonca šlo o prvé 3D kino na Slovensku!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Presne 11. júna 2015 ku nám do Bratislavy prišlo IMAX kino. Usadilo sa v Cinemax Bory, a konečne prinieslo nové zážitky pre milovníkov filmov a kín. Doteraz si pamätám, ako som sedel v deň otvorenia presne v strede sály, ktorou otrásal rev Indominusa Rexa z Jurského Sveta. IMAX prináša ľudom úplne iný pohľad na film. Ten, kto si v ňom užil Interstellar alebo Mad Max: Fury Road vie, o čom hovorím. Môže existovať 4DX alebo D-Box, vždy sa aj tak najviac oplatí investovať do IMAXu a užiť si film priam v inej dimenzií.

Veľa ľudom nebola IMAX technika známa pred tým, než zavítala do Borov. Niektorí po dvoch rokoch stále IMAX neokúsili. O IMAX kinách sa však viac rozpíšem v budúcom článku. Dnes sa teda nechcem zamerať na to, čo to vlastne IMAX je. Miesto toho vám pripomeniem, že toto kino sme mali v Bratislave oveľa dávnejšie, než prišiel Cinemax. Starší si na neho určite dobre pamätajú, no nemusia vedieť, že išlo práve o IMAX.

Imax Avion
Zdroj: fischers.sk

3D kino Orange IMAX Avion

Presne tak, 31. októbra 2002 ku nám prišlo prvé 3D kino, ktoré bolo zhodou náhod IMAX. Tento zážitok nám sprostredkoval Orange, a prvý slovenský IMAX sa nachádzal v obchodnom centre Avion Shopping Park. V tú dobu sme mali túto technológiu skôr, ako Česi. Taktiež bolo vtedy na celom svete IMAXov menej ako 300. IMAX 3D kinosála mala vtedy 305 sedadiel (v Boroch je teraz 476 miest) a plátno s rozmerom 16,5×22 metrov (IMAX v Boroch má 23×13 metrov). 2D sála mala 345 miest na sedenie.

V 3D IMAXE sa však premietali prevažne dokumentárne filmy. Mali 60 minút, pretože pri technike a okuliaroch, ktoré boli vtedy používané, bola riziková dlhšia minutáž filmu. Často vás mohli začať bolieť oči alebo hlava. Na začiatkoch ponúkalo kino filmy ako T-REX – Návrat do kriedy, Virtuálny svet alebo 2D filmy Ľudské telo a Osud vo vesmíre. Ešte pred tým, ako prišli do kina iné filmy, mal T-REX najvyššiu sledovanosť. V roku 2003 zažilo kino mesačnú prestávku kvôli technickým chybám. Kanadskí technici však chybu opravili, a koncom júla 2003 sa do IMAXu dostal 3D film Ocean Wonderland.

Imax Avion
Zdroj: fischers.sk

Celovečerné filmy a zánik IMAXu

V zime 2005/2006 prišli do kina vianočné filmy ako Santa a Snehuliak 3D ale čo hlavne, Polárny Expres 3D. Pokiaľ si dobre pamätám, prvý film, ktorý som videl v kine bol práve Santa a Snehuliak. Mal som 6 rokov a vtedy sa začala prejavovať moja láska ku filmom a kinám. Rovnako tak dobre si pamätám aj na Polárny Expres, prvý celovečerný IMAX 3D film. V IMAXe sme sa teda dočkali aj celovečerákov.

2. mája 2006 bol IMAX v Avione zatvorený. Dôvodom bol malý počet filmov a drahá technológia. 6 poschodová IMAX budova bola zbúraná v roku 2006 pri treťom zväčšovaní Avionu. A tak skončilo prvé IMAX 3D kino v Bratislave. Dlhých 9 rokov sme na Slovensku boli bez IMAX technológie, no pred dvoma rokmi sa to zmenilo. Sme naozaj hrdí, že boli jednou z prvých Stredoeurópskych krajín s touto technikou. Pre zaujímavosť, do Česka a Maďarska prišiel IMAX až v roku 2003.

Tak čo, ako sa vám páčila chvíľka nostalgie? Chceli by ste článok všeobecne o IMAX kinách a o tom, čo je táto technológia zač? Vaše názory nám píšte do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -