Intel vytrel zrak konkurencii. Toto je oficiálne najrýchlejší desktop procesor sveta

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Intel predstavil najrýchlejší desktop procesor sveta

Výrobca počítačových komponentov a čipov predstavil azda svoj posledný procesor založený na architektúre Raptor Lake 14. generácie, informujú prostredníctvom oficiálnej stránky. Už niekoľko rokov za sebou Intel „zaklincuje“ každú generáciu čipov špeciálnou edíciou KS. Tá je na rozdiel od edícií iba s písmenom K ešte extrémnejšia. Toto pravidlo potvrdzuje aj nový Intel Core i9-14900KS, ktorý sa stal najrýchlejším desktopovým procesorom na svete.

S najnovším čipov Intel opäť posúva hranice toho, čo je možné dosiahnuť výrobným procesom Intel 7 na sockete LGA 1700. Už čoskoro sa výrobca presunie na novú architektúru s vynoveným socketom, je teda vcelku poetické, že túto éru ukončujú práve takto podareným kúskom.

core i9
Zdroj: Intel

Intel Core i9-14900KS ponúka v booste frekvenciu až 6,2 GHz na výkonnostných jadrách. To je o 200 MHz viac ako predchádzajúca generácia Core i9-13900KS, ktorá mimochodom ako prvá v histórii dosiahla natívnu boost frekvenciu 6 GHz už rovno z fabriky, bez potreby overclockingu.

Vyššia spotreba, frekvencia aj cena

Čip Core i9-14900KS pozostáva z 24 jadier (8 Performance, 16 Efficiency). V základe je takmer identický ako jeho menší brat Core i9-14900K. Verzia KS však ponúka vyššie maximálne boost frekvencie. Cena za túto rýchlosť je aj vyššia spotreba energie, pôvodných 125 wattov narástlo na 150 wattov.

Spoločnosť zverejnila aj pôsobivé údaje o výkone v praxi. Oproti minuloročnej generácii má byť Core i9-14900KS v niektorých prípadoch až o 15 % výkonnejší. Intel si trúfa aj na doteraz dominantný AMD Ryzen 7 7800X3D. Vlastné testy Intelu napovedajú, že v niektorých situáciách a hrách ho dokážu poradiť, je to však veľmi tesné. Uvidíme, ako dopadnú nezaujaté testy v reálnom živote.

intel benchmark
Zdroj: Intel

Okrem vyššej maximálnej frekvencie má nový čip k dispozícii funkciu APO (Application Optimization Overview), ktorá optimalizuje výpočtovú záťaž medzi jednotlivými jadrami. Sľubuje v priemere o 11 % vyšší herný výkon.

Intel Core i9-14900KS už v priebehu nasledujúcich dní dorazí do slovenských obchodov. Maloobchodná cena v USA bola stanovená na 699 amerických dolárov, o 100 dolárov viac než Core i9-14900K. „K-čko“ stojí na Slovensku aktuálne niečo cez 600 eur, môžeme teda očakávať, že cena za „KS“ presiahne hranicu 700 eur.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -