Naozaj Apple vyvíja vlastné inteligentné okuliare s rozšírenou realitou?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Inteligentné okuliare Apple – Vieme, že AR (augmented reality – rozšírená realita) je niečo, o čo sa kalifornský technologický gigant zaujíma čoraz viac. Šéf spoločnosti Tim Cook už dávnejšie povedal, že jej potenciál sa môže vyrovnať nápadu smartfónu, ktorý vyústil v iPhone – najúspešnejší produkt Apple. Prichádza však ešte väčšia revolúcia?

apple logo
Zdroj: cnet.com

Inteligentné okuliare Apple

Prvé správy o rozšírenej realite, zabudovanej nie do existujúcich zariadení, ale do samostatného produktu sa objavili v novembri roku 2017. Bloomberg vtedy oznámil, že Apple sa ako celok začne viac zameriavať práve na AR, ktoré by údajne malo byť hlavnou podstatou pripravovaného produktu – okuliarov. Potrebné technológie mali byť vyvinuté do roku 2019, pričom s predajom by sa malo začať v roku 2020.

Samozrejme, ako tomu býva, predpovede vo svete technológií nemusia byť vždy presné. Či už však R&D (Research & Development – výskum a vývoj) oddelenie spoločnosti narazilo na komplikácie alebo nie, fakt, že Apple pracuje na AR okuliaroch, sa v posledných mesiacoch stal verejným tajomstvom.

Vieme, že na AR technológiách už v roku 2017 pracovalo cez 1 000 zamestnancov Apple, ako vtedy informoval portál The Verge. Výsledok vývoja verejnosť zahliadla v smartfóne iPhone X, ktorého predné senzory priniesli nielen odomykanie pomocou Face ID, ale aj možnosti využitia schopnosti tvorenia 3D skenov tváre napríklad vo forme AR Emojis. To však bol len začiatok.

Okuliare sú ďalší krok

Ak na budúcej konferencii začne Apple rekapitulovať svoje najväčšie a najrevolučnejšie produkty, nedivte sa, ak sa nám o pár minút neskôr predstavia AR okuliare. Budúci „One More Thing“ bude určite veľkolepý. Spoločnosť sa však stále nikam neponáhľa.

Tim Cook koncom roka 2017 povedal, že aj napriek tomu, že už dlhšiu dobu vyvíjajú rozšírenú realitu, „technológie ešte neexistujú“ na to, aby mohli priniesť AR okuliarev kvalitnej forme.“ Spoločnosť Apple podľa výkonného riaditeľa nezačne predávať produkt, pokiaľ nebude schopný užívateľom priniesť „skvelý zážitok.

tim cook
Tim Cook, CEO Apple; Zdroj: vox.com

Odvtedy už prešiel nejaký ten mesiac a môžeme si byť istí, že kalifornský technologický gigant sa krôčik po krôčiku posúva k hranici, kedy budú môcť svet ohromiť hotovým produktom. Môžeme len tipovať, či budúci rok do obchodov naozaj prídu AR okuliare, ktoré majú ponúkať aj istý druh virtuálnej reality. So všetkým, čo sme si už povedali, môžeme s istotou povedať tieto dve veci: 1.) Apple vyvíja AR okuliare; 2.) Sú za rohom.

Sú bližšie, než si myslíme

Pevnejšie dôkazy než len vystrihnuté odpovede šéfa Applu z rozhovorov či prehlásenia analytikov ako Ming-Chiu Kuo (aj keď je viac než spoľahlivý) prichádzajú zo softvéru.

Vývojár aplikácií pre iOS Steve Troughton-Smith, ktorý už v minulosti viackrát odhalil budúce plány spoločnosti, našiel zaujímavý súbor. V ňom sa nachádzajú inštrukcie pre vývojárov a zamestnancov, ktoré hovoria, ako spustiť „Stereo AR aplikácie“ na iPhone, keď nie sú k dispozícii zariadenia s krycími názvami StarBoard či Garta.

Ako ste už mohli spozorovať, na webe MacRumors sa objavili aj ďalšie krycie mená zariadení, ako napríklad Luck, Franc či HoloKit. Objavili sa dokonca už aj vo verejne prístupných beta verziách iOS 13 pre vývojárov.

Ako zo zverejnených snímok obrazovky vyčítal portál The Verge, Apple testuje interné zariadenie pod názvom „Garta„. Ak budete ako vývojár chcieť otestovať svoje stereo AR aplikácie a ich funkčnosť na tomto zariadení, budete ich musieť prepnúť do režimu „worn(nasadené) miesto režimu „held(držané v rukách).

Ide o jasný dôkaz, že Apple sa chystá vypustiť do sveta AR produkty, ktoré budeme nosiť na hlave. Nazvať ich AR okuliarmi je lákavé, no nie sme si istí, ako presne budú fungovať. Stále je tu viac možností; buď ide o samostatné okuliare na štýl starších Google Glass, alebo o VR okuliare s prvkami rozšírenej reality na štýl starších Oculus Rift, alebo o miesto, kam si uložíme iPhone na štýl starších Google Carboard. Alebo o niečo úplne iné.

Skôr či neskôr

Apple pracuje na technológiách virtuálnej a rozšírenej reality už vyše 10 rokov. Viac ako dekádu dozadu totižto začali žiadať o rôzne patenty, ktoré do dokazujú, napísal portál MacRumors. Môžeme preto predpokladať, že spoločnosť nevyvíja len jeden produkt, ale celú radu AR/VR zariadení.

inteligentné okuliare apple 2
Zdroj: wccftech.com

Ďalším krokom by mohlo byť použitie budúcoročného iPhonu na snímanie okolia cez výkonný systém fotoaparátov, pričom Apple nám predstaví spôsob, ako si smartfón „nasadiť na hlavu„. Tomu nasvedčuje aj nový R1 procesor, ktorý sa nachádza už aj v tohtoročných vlajkových lodiach. Práve to by potom mohol byť prestupný bod, po ktorom budú predstavené samostatné AR okuliare, ktoré budú menej na zábavu a viac na reálne praktické použitie.

Čo hovoríte na inteligentné okuliare Apple? Predstaví ich firma v roku 2020? Vaše názory a predpovede nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: bloomberg.com, theverge.com, cnet.com, macrumors.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -