Takto môžete „zavolať“ internetu a opýtať sa ho na čokoľvek

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nový prehliadač posiela Chrome do zabudnutia

Aktualizované 24. 5. 2024: Mobilná verzia internetového prehliadača Arc Search dostala novú funkciu, vďaka ktorej môžete „telefonovať“ s internetom. Funguje to tak, že počas používania aplikácie jednoducho dvihnete váš smartfón k uchu a opýtate sa ho otázku. Arc vyhľadá odpoveď na internete a verbálne vám odpovie, čím v podstate simuluje zážitok telefonovania.

Po použití funkcie Call Arc (zavolaj Arcu) budete okamžite počuť výsledky svojho vyhľadávania, obohatené o animovaného smajlíka,“ dopĺňa spoločnosť v oznámení funkcie. Kedykoľvek môžete taktiež kliknúť na tlačidlo „čítať viac“, aby ste zobrazili štandardné výsledky vyhľadávania.

V podstate ide o pokročilý spôsob hlasového vyhľadávania, ktorý kombinuje funkcionalitu AI asistenta s internetovým prehliadačom.

Pôvodný článok

Možno vám práve predstavíme skutočnú alternatívu pre váš aktuálny internetový prehliadač. Arc totiž ide trochu inou cestou ako ďalšie menej známe aplikácie a ponúka skutočne unikátny zážitok z prehliadania internetu. Ten je teraz ešte prístupnejší, Arc totiž dorazil už aj na Windows.

Pravdepodobne aj vy máte už dlhé roky jeden najobľúbenejší internetový prehliadač. Nech už to je Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera či Edge, určite ste už skúšali alternatívy. Žiadna z nich vás však neohúrila niečím špecifickým, čo by vás donútilo prejsť na ňu. A práve tento „X faktor“ je niečo, čo definuje Arc od The Browser Company.

Začnime kompatibilitou. Tento prehliadač pôvodne vznikol pre Apple zariadenia s operačným systémom macOS. Vývojári ho napísali v programovacom jazyku Swift a po 2 rokoch sa rozhodli testovať aj verziu pre Windows. Od decembra 2023 ju intenzívne testoval interný tím aj beta testeri a 30. apríla 2024 sa rozhodli, že Arc je dostatočne odladený pre verejné vydanie.

Arc je k dispozícii na stiahnutie zadarmo pre Windows a Mac prostredníctvom oficiálnej stránky.

arc
Zdroj: snímka obrazovky / Arc

Skvelá kompatibilita s jediným háčikom

Aj keď Arc pôvodne vznikal pre Macy v programovacom jazyku typickom pre Apple počítače, je založený na architektúre Chromium. Znamená to teda, že si na ňom nainštalujete všetky rozšírenia z Google Chrome a budú fungovať rovnako dobre ako v tomto prehliadači.

Jediným neduhom je, že Arc zatiaľ podporuje len Windows 11. Na staršom Windowse 10 ho vôbec nenainštalujete, čo je nepríjemné vzhľadom na stále veľkú popularitu tejto generácie operačného systému. Podľa Stat Counter používa „desiatku“ stále takmer 70 % ľudí, pričom „jedenástka“ beží len na 26 % počítačov.

Vývojári však sľubujú, že do budúcnosti plánujú aj kompatibilitu pre Windows 10. V najbližšom období by sa mala objaviť aj verzia pre počítače s ARM procesormi.

Špičkový dizajn inšpirovaný Applom

Arc zaujme najmä pôsobivým a moderným dizajnom, v ktorom sa jednotlivé karty presúvajú do bočného panelu. Ak ste dlhé roky zvyknutí na klasické uloženie kariet v hornej lište, spočiatku vám to bude pripadať bizarne – sľubujem však, že si na to veľmi rýchlo zvyknete. A časom objavíte aj viacero výhod tohto uloženia kariet.

Za prvé, vidíte väčšiu časť názvu karty, keď máte otvorených veľa kariet. Zatiaľ čo pri bežnom zobrazení v lište sa šírka a teda aj názvy postupne zmenšujú pri veľkom množstve kariet, tu sa jednoducho ukladajú do zoznamu pod seba. V Dôsledku toho získavate aj viac vertikálneho priestoru, teda z akejkoľvek webstránky vidíte väčšiu časť než bežne.

Samotný bočný panel s kartami môžete aj schovať a plne sa sústrediť na obsah na webe. Tento dizajn je skvelý ako na hlbokú prácu, tak aj na ničím nerušenú zábavu. Aj preto Arc ponúka možnosť vytvárania rôznych relácií. Jednu môžete využiť napríklad na osobné prehliadanie internetu, druhú na prácu – prípadne môžu rôzne relácie využívať viaceré osoby na tom istom počítači.

Dizajn Arcu je skutočne moderný a do Windowsu 11 zapadá, aj keď do veľkej miery pripomína macOS aplikácie. Ak si ho nemôžete vyskúšať na počítači kvôli kompatibilite s operačným systémom, možno vás zaujme aj mobilná verzia. Prehliadač Arc je totiž dostupný aj pre iOS na Apple iPhone.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -