Vývoj Windowsu sa stále viac podobá na Linux
Téma stará ako hardvér samotný. Aký softvér je ten správny pre vás? V dnešnej dobe existuje viacero možností, ktoré sú priamo závislé aj nezávislé na vašom počítači. Napríklad zariadenie od Applu len ťažko spustíte na niečom inom ako MacOS. Aj keď je to teoreticky možné rôznymi obkľukami, nestojí to za to. Pri obyčajnom stolnom počítači či notebooku je to už však jednoduchšie, keďže neexistuje len Windows.
Pre isté skupiny používateľov existujú rôzne alternatívy, ktoré predstavujú rozumnejšiu voľbu ako operačný systém od Microsoftu. Tým asi najlegendárnejším je Linux, ktorý je známy svojimi rozšírenými možnosťami pre vývojárov a technicky zdatnejších používateľov. Táto platforma je asi najznámejšou ukážkou úspešného open-source projektu a slobodného softvéru vôbec. Dnes existuje množstvo samostatných bezplatných operačných systémov, ktoré fungujú na báze Linuxu.
Cez Linux a jeho rôzne nadstavby je jednoduchšie dostať sa ku pokročilým nastaveniam a dostávate taktiež viac možností, čo sa týka úprav systému. Vývojári môžu zájsť ešte viac do hĺbky, k dispozícii majú väčšie množstvo nástrojov, cez ktoré môžu ovládať prakticky celý systém. Používateľ má v Linuxe taktiež prístup ku všetkým zdrojovým kódom OS.
Windows otvára brány
Lenže doba sa mení a ani Windows už nie je tým ohraničeným operačným systémom, akým kedysi bol. Microsoft začal od zmeny generálneho riaditeľa (od roku 2014 Satya Nadella) meniť filozofiu a do Windowsu prinášať stále viac nástrojov z Linuxu.
Ešte do Windowsu 10 vývojári v roku 2016 pridali podporu pre legendárnu aplikáciu Bash, ktorá je alternatívou pre klasický príkazový riadok. Softvérový gigant pokračoval predstavením natívneho klienta OpenSSH, ktorý nahrádza aplikácie tretích strán pre pripájanie na vzdialený server. Microsoft tu neskončil, ale rovno taktiež pridal podporu pre samotný Linux kernel a voľne stiahnuteľné nadstavby Ubuntu, SUSE Linux a Fedora si našli domov v Microsoft Store, ktoré si môžete kedykoľvek nainštalovať vďaka „Windows Subsystem for Linux“ (WSL).
Na Windows prichádza príkaz „sudo“ z Linuxu
Ďalšou novinkou vo Windowse, ktorá poteší vývojárov a pokročilých používateľov, je príchod príkazu „sudo“, ktorý je známy z Linuxu. Sudo je skratka pre „superuser do“ a používateľovi jednoducho dovoľuje vykonať akýkoľvek príkaz s administrátorskými oprávneniami bez toho, aby si musel prepínať účet alebo zadávať prihlasovacie údaje, respektíve otvárať nové okno konzoly a prepisovať príkazy. Sudo šetrí čas vývojárom a systémovým administrátorom, a jeho prítomnosť vo Windowse určite poteší.
Ako informuje Microsoft, príkaz sudo je dostupný vo Windows 11 Insider Preview Build 26052. Veľkým krokom je aj fakt, že technologický gigant ho vyvíja cez GitHub ako open source projekt.
Čo sa bezpečnosti a dostupnosti týka, príkaz sudo je dostupný len po jeho zapnutí vo vývojárskych nastaveniach Windowsu. Prípadne ho môžete sprístupniť aj cez otvorenú konzolu s administrátorskými právami zadaním nasledovného príkazu:
sudo config –enable <configuration_option>
Zdrojový kód pre vývoj tejto funkcionality vo Windowse bude voľne dostupný na GitHube, pričom Microsoft sľubuje, že v nasledujúcich mesiacoch sa s nami podelia o ďalšie informácie.
Ide o ďalší skvelý krok vpred, ktorým sa spoločnosť snaží vyhovieť požiadavkám vývojárov. Dúfame tiež, že tento malý krôčik na ešte dlhej ceste ku skutočne univerzálnemu operačnému systému, ktorý zaručí kompatibilitu aplikácií medzi rôznymi systémami, nie je posledný.