FOTO: Joaquin Phoenix sa predstavuje ako Napoleon Bonaparte na prvých záberoch z filmu Kitbag

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Joaquin Phoenix ako Napoleon vo filme Kitbag

Nakrúcanie historického veľkofilmu od Ridleyho Scotta s názvom Kitbag je v plnom prúde. Dokazujú to prvé zábery, ktoré sa k nám dostali z pľacu v Londýne. Na jednom z nich sa predstavuje Joaquin Phoenix ako Napoleon Bonaparte, najznámejší francúzsky vládca z histórie.

Film pôvodne pod sebou malo štúdio 20th Century Studios, s ktorým režisér tvoril. Lenže v roku 2021 Scott túto spoluprácu ukončil. O snímku od tohto autora sa začali biť štúdiá a prihadzovať sumy. Vyhralo však Apple a pod ním film vyjde. Scenár k nemu napísal David Scarpa.

joaquin phoenix napoleon
Zdroj: cinematographe.it

Palica generála vo vaku každého vojaka

Ešte keď bol oznámený, tvorcovia nám povedali, že sa zameria na Napoleonove najväčie bitky, jeho ambície a stratégie, ktoré z neho spravili tak významného vodcu. Samotný názov Kitbag, ktorý by sa dal označiť ako slangový výraz pre vak, ktorý nosia vojaci (či plnú poľnú) pochádza z hlášky, ktorá bola v tom čase často hovorená – palica tohto generála sa nachádza vo vaku (kitbag) každého vojaka.

Napoleonove výboje a vojny sa dajú samozrejme datovať ešte pred časom, ako sa stal cisárom. Podnikal výpravy na blízky východ či do Egypta, odkiaľ ukoristil množstvo artefaktov a pamiatok, ktoré sú teraz v múzeách po celom svete. Avšak najväčšie ťaženia viedol práve od roku jeho korunovácie v roku 1804.

Joaquin Phoenix Kitbag
Zdroj: warhistoryonline.com

Najväčie boje cez optiku vzťahu s manželkou

Osudným sa mu však stala výprava do Ruska, po ktorej začal jeho postupný úpadok. Kvôli svojej krutosti a násiliu (a neúcte k životu vojakov) bol v roku 1814 zbavený funkcií a poslaný do exilu na ostrov Elba. Avšak z tohto exilu utiekol z pokusu o obnovu svojej moci. Pri Waterloo v roku 1815 mu však uštedrili definitívnu porážku. Bol opäť vyhostený, na ostrov Sv. Heleny, kde aj v roku 1821 vo veku 51 rokov zomrel.

Joaquin Phoenix ako Napoleon nebude však zobrazovať iba jeho vodcovskú a vojenskú kariéru. Tieto udalosti budú v každom prípade previazané s jeho manželkou Joséphine. Často sa o nej hovorí, že práve ona dala Bonapartemu dostatočnú sebadôveru, aby sa stal tým, kým bol. Avšak zároveň znamenala aj jeho postupný pád.

kitbag natáčanie
Zdroj: movieweb.com

V úlohe Joséphine sa vystriedala herečka

Scott sa vyjadril, že kým Napoleon viedol vojny vonku, najväčšiu vojnu zvádzal v romantickom vzťahu s manželkou. Dobil časť sveta, aby získal jej lásku, ktorá bola prchká a manželka bola neverná. Tak dobil ďalšiu časť sveta, aby ju zničil, pričom zničil aj seba samého.

Joséphine de Beauharnais si mala pôvodne zahrať Jodie Comer. Tá so Scottom nedávno pracovala na inom historickom epose – Posledný súboj. Avšak dala prednosť iným projektom a v roli ju vystriedala Vanessa Kirby.

vanessa kirby
Zdroj: thenerdstash.com

Nebolo by lepšieho herca ako Phoenixa

Spoluprácu mal aj s Phoenixom, to bolo ešte v roku 2000 vo filme Gladiátor. Stvárnil tam cisára Commodia. Režisér sa vyjadril, že bol Napoleonom vždy fascinovaný – a to aj kvôli jeho komplexom. A neexistuje vraj lepší herec, ktorý by ho stvárnil tak ako Joaquin. To povedal v rozhovore pre portál Deadline ešte minulý rok, keď oznámil, že sa začne nakrúcať začiatkom tohto roka. V rozhovore ešte uviedol:

„Vytvoril jedného z najviac komplexných cisárov v histórii vo filme Gladiátor a vytvoríme ďalšieho s jeho stvárnením Napoleona. Máme úžasný scenár, ktorý napísal David Scarpa a vďaka partnerovi, akým je Apple, dokážeme priniesť veľkolepý príbeh pre divákov na celom svete“.

Historický epos so všetkým

Samozrejme, ako hovorí sám režisér, určite sa nechystá držať v ničom späť. Od začiatku hovorí, že chce vytvoriť historický veľkofilm. Je skvelým nápadom, ako v ňom dokáže kombinovať legendárne vojny a stratégie a pozerať sa na ne cez optiku vzťahu s vládcovou manželkou.

Ako sa vám zatiaľ páči Joaquin Phoenix ako Napoleon? Vystihol podľa vás postavu cisára? Čo hovoríte na spôsob, akým bude rozprávaný dej filmu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -