Katastrofa alebo vydarený návrat? Zatracovaný Frasier ma prvé recenzie, toto o ňom hovoria

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Obnovený Frasier má prvé recenzie

Reštarty a obnovy seriálov nie sú v dnešnom svete ničím novým. Keď sa však diváci dozvedeli, že sa Kelsey Grammer vráti so svojej naslávnejšej roli rádiového psychológa, doktora Cranea, ich nadšenie bolo podobne veľké ako miera obáv. Teraz dostal navrátený Frasier prvé recenzie – má stále divákom čo ponúknuť?

Postava sa prvý raz objavila už v seriáli Cheers v 80. rokoch, jeho popularita však spôsobila, že dostal vlastný projekt. Ten na svojej domovskej stanici NBC išiel v rokoch 1993 až 2004, čo znamená, že dostal 11. sérií. Keď sme naposledy protagonistu videli, naskakoval na lietadlo so svojou priateľkou Charlotte (Laura Linney), aby odišiel do Chicaga.

obnova seriál frasier
Zdroj: paramountplus.com

Reboot sprevádzala nejedna obava

Vzhľadom na odchod z ikonického Seattlu začali fanúšikovia okamžite uvažovať, či bude správnym krokom seriál obnovovať. Tieto obavy však boli rýchlo vyvrátené, pretože sme sa dozvedeli, že sa Frasier vracia. Dôvodom bola smrť jeho milovaného otca Martina. Takto filmári vzdali hold aj jeho hereckému predstaviteľovi Johnovi Mahoynemu, ktorý nás opustil navždy pred 5 rokmi.

Ďalšie úvahy o kvalite reštartu prišli po tom, čo sme sa dozvedeli, že sa nevrátia všetci z pôvodného obsadenia. Najviac pálčivým problémom bolo, že si rolu nechcel zopakovať David Hyde Pierce, ktorý bol Nileson – obľubovaným pedantným Frasierovym bratom.

Problémom bol…šatník?

Divákom na optimizme nepridal ani nedávno zverejnený plagát. Iba pred týždňom zverejnili pred premiérou poster, ktorý láka na novú kapitolu. V nej má doktor oblečené jeansy a na nohách tenisky. Reakcie nenechali na seba dlho čakať – ozývali sa hlasy, že to vôbec nejde dokopy s postavou, ktorá si vždy potrpela na svojom šatníku a kvalite svojho zovňajška.

Zdá sa však, že aj takýto prvok môže mať zmysel v návrate po dvoch dekádach. Portál Variety uvádza, že toto skvele vystihuje aj celého ducha obnoveného projektu – veci sa môžu určitým spôsobom vyvíjať, ale aj napriek tomu sa nezmenia úplne.

Z Frasiera sa stáva jeho otec

Napríklad, protagonista sa snaží opraviť svoj vzťah s novou postavou, jeho synom Freddym (Jack Cutmore-Scott). Narušila ho nielen diaľka, ale aj to, že sa Freddy rozhodol odísť z Harvardu, aby sa stal požiarnikom. Vytvorilo to napätie, ktoré Frasierov neohlásený príchod iba stupňuje. Tu môžeme podľa spomenutej recenzie nájsť krásne paralely medzi vzťahom Frasiera a jeho otca Martina v pôvodnom seriáli.

Ďalšou novou postavou je David (Anders Keith), ktorý je synom Nilesa a Daphne. Je perfektnou náhradou za jeho otca, pretože zdieľa s ním viacero excentrických čŕt, ale bez snobského chovania. Zdanlivo zabudnutí svojimi rodičmi si hľadá svoje miesto medzi dospelými vzormi a je pri tom úsmevne a nešikovne beznádejný.

seriál frasier reboot
Zdroj: Paramount+

Nostalgia je návyková

Jednoducho Frasier funguje aj na Paramount+, pretože jeho kvality sú rovnaké aj po šesťdesiatke. Opiera sa o všetko, čo ho robilo tak symbolickým. Fanúšikovia tu tak nemusia hľadať nič nové, ale práve to je na tom kúzelné – oprášiť niečo staršie, čo je rovnako svieže ako si to pamätáte.

seriál frasier obnova
Zdroj: Paramount+

Porovnávanie s obnovou Sexu v meste

Kristen Baldwin z portálu EW uviedla, že Grammer pozná doktora tak dobre, že do role hneď vkĺzol ako Frasier do Armani obleku. Hercova charizma udržiavala seriál na hladine. K dispozícií dostali päť dielov a vyjadruje svoju obavu, že od nich bude kvalita klesať, a tak sa nevyhne bežnému problému obnovených projektov.

Lucy Mangan z The Guardian túto tému ešte viac podčiarkla a porovnáva s iným rebootom. Konkrétne hovorí o „prekliatkom Sexe v meste. Narozdiel od neho vraj tím aktualizuje komediálnu situáciu a s vyšším vekom postavy prichádzajú aj nové výzvy. Tak sa dá cítiť, že ide o prirodzený progres a nie niečo, čo dala dokopy „vystrašená komisia“.

frasier
Zdroj: Paramount+

Najväčšiu slávu už má za sebou

Bos Strauss z webu Datebook hovorí, že „Frasier 2.0“ znovu podnecuje tú radosť z rafinovane vykonštruovaných hlášok, ktoré sú doručené v správny čas a so správnym postojom. Zo svojej najväčšej slávy na začiatku 20. storočia podľa neho upadol, avšak takto majstrovky podané dielo vie stále uspokojiť aj v časoch streamovacích služieb.

Rebootovaný seriál Frasier tak dostal prvé recenzie, ktoré o ňom hovoria ako nie o úplne perfektnom, ale rozhodne vydarenom návrate. Hovoria o zachovaní ikonických prvkov a špecifického humoru. Diváci podľa nich dostanú potešujúci kúsok. Sami sa budú môcť o tom presvedčiť onedlho, pretože seriál bude mať premiéru na Paramount+ už 12. októbra. U nás by mohol zavítať neskôr na SkyShowtime, ktorá v Európe nahrádza Paramount+.

Presvedčili vás tieto recenzie o kvalitách obnoveného Frasiera? Navnadili vás na sledovanie alebo ste už boli presvedčení, že si ho pozriete? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: variety.com; avclub.com; ew.com; theguardian.com; datebook.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -