Kniha vs film: Emma. Aké rozdiely sú medzi knihou a jej najnovším spracovaním?

Nenechajte si ujsť

Daniela Hochvartová
Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

Kniha vs film: Emma

Iba v roku 2020 vyšla najnovšia adaptácia známej knihy spisovateľky Jane Austin s názvom Emma. Práve preto sme sa rozhodli urobiť porovnanie kniha vs film: Emma. Našli ste podobné rozdiely aj vy?

Zaujímavosťou je, že spisovateľka Eleanor Catton, ktorá sa podieľala na najnovšom filme, sa priznala, že nikdy knihu Emma nečítala. Keďže bola fanúšikom iných spracovaní tejto literárnej klasiky, tak s ponukou práce na filme súhlasila.

Humor

Mr. Woodhouse
Zdroj: focusfeatures.com

Spisovateľka Jane Austin je známa tým, že vo svojich knihách raz za čas použije aj štipku satiry alebo irónie. Čo sa týka najnovšieho filmu, humor bol použitý aj v iných podobách. Jednou z nich sú slovné hračky, ktoré sú badateľné napríklad pri kázni v kostole.

Pán Woodhouse, Emmin otec, ponúka dávku typického britského humoru takmer v každej scéne, v ktorej sa nachádza. Tieto komediálne prvky sa zdajú, ako keby vyšli priamo z pera samotnej spisovateľky a nám sa to veľmi páčilo.

Vyznanie lásky

Emma vyznanie
Zdroj: youtube.com

Keď pán Knightly vyzná Emme svoje pocity, všetko ide takmer úplne podľa knihy. Rozdiel nastáva, keď mu dá odpoveď. Vo filme ho odmieta kvôli jej kamarátke Harriet, ktorá je do neho zamilovaná. To sa avšak v knihe nestáva. Napriek tomu, že jej to napadlo nebol to jej skutočný dôvod na odmietnutie.

Ďalšia nečakaná situácia, ktorá sa v tejto scéne deje, je Emmine krvácanie z nosa. Napriek tomu, že to pridáva na chaose a humore, v knihe sa nič takéto nestalo. Režisérka filmu sa priznala, že ona sama zvykne mať problémy s krvácaním z nosa, a tak sa rozhodla pridať to do filmu.

Svadba slečny (miss) Taylorovej

Emma svadba
Zdroj: pluggedin.com

Kniha začína udalosťami po svadbe Emminej kamarátky a vychovávateľky, slečny Taylorovej. Film nám však ukazuje hneď na začiatku ich blízky vzťah a dokonca vidíme aj svadbu. Táto časť nám dáva priestor spoznať hlavné postavy a ich typické črty.

Nahota

Mr. Knightley
Zdroj: telegraph.co.uk

Jane Austin je známa tým, že sa nevenuje opisom nahých tiel. Avšak vo filme vidíme dve scény, kde je trošku nahoty ukázanej, čo môže divákov prekvapiť, keďže ide o spracovanie klasickej novely. Tieto scény poukazujú aj na to, ako mohol vyzerať život týchto postáv, keďže vidíme napríklad to, ako pána Knightlyho obliekajú jeho služobníci.

Vekový rozdiel

Kniha vs film: Emma and Mr. Knightley
Zdroj: themarysue.com

Medzi ďalšie rozdiely patrí vekový rozdiel hlavných postáv. V knihe je pán Knightly o 16 rokov starší, čo bolo v tých časoch bežným javom. To, by avšak pôsobilo v dnešnej dobe na obrazovkách dosť nepríjemne. Práve preto sa rozhodli upraviť túto informáciu tak, aby Emma našla niekoho, kto by jej nebol vekovo odlišný.

Toto je porovnanie filmu a knihy s názvom Emma. Čo hovoríte na tieto rozdiely? Našli ste nejaké ďalšie aj vy? Napíšte nám ich do komentárov!

Zdroje: slate.com, screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -