Dokážu hasiči zachrániť horiaci balet? | Láska na špičkách RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
Ahojte! Volám sa David, mám 21 rokov a momentálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Som veľkým fanúšikom Formuly 1, no nepohŕdnem ani dobrou knihou, filmom či seriálom.

Láska na špičkách RECENZIA

Láska na špičkách RECENZIA – Česká kinematografia zažíva na jeseň svoj rozkvet a po filmoch ZbožňovanýZátopek nám prináša romantickú komédiu s názvom Láska na špičkách. Spolupráca režiséra Petra Zahrádky a scenáristky Adély Kroupové vytvorila nezvyčajnú kombináciu na filmovom plátne – balet a hasiči.

V hlavnej úlohe sa predstaví Vica Kerekes ako Tereza – bývalá balerína a Ondřej Veselý, ktorý stvárňuje postavu Edmunda – miestneho veliteľa dobrovoľného hasičského zboru. K hlavnej hereckej dvojici sa pridávajú zvučné mená z domáceho prostredia – Pavel Nový, Jiří Havelka, Jitka Schneiderová, Leoš Noha, Jakub Kohák, Valentýna Bečková, Linda Rybová, Igor Chmel.

Láska na špičkách recenzia
Zdroj: cine-max.sk

Cvičky a hadice

Tereza sa spoločne so svojou rodinou presťahovala na dedinu. Aj napriek každodennej drine sa jej malebné prostredie vidieka pozdáva. Jej nadšenie a radosť ale narúša jej manžel – Peter, ktorý má rozbehnutú kariéru v Prahe a svoje rozhodnutie o živote na dedine začína ľutovať. Ich manželstvo prechádza krízou a všetko vyvrcholí odchodom Petra. Terezina situácia sa poriadne skomplikovala a ostáva so svojou dcérou na celý dom sama.

Ako keby toho nebolo ešte málo, krúžok baletu, ktorý vedie Tereza, má problémy – nemajú priestor, kde by mohli nacvičovať. Snaží sa presvedčiť riaditeľa, prosí ho o nové priestory, no celkom neúspešne. Keď už sa zdá, že je všetko stratené a krúžok baletu upadne naveky do zabudnutia, pomocnú ruku podávajú Tereze dobrovoľní hasiči.

Láska na špičkách recenzia
Zdroj: cine-max.sk

Partička dobrovoľných hasičov na čele s Edmundom pretvorí svoju stanicu na tanečný sál. Tereza im za odmenu prichystá prekvapenie – spoločné baletné vystúpenie hasičov a ich detí. Od predstavenia si sľubuje záchranu baletu na dedine a jej jediným cieľom je súťaž v Prahe s týmto tancom vyhrať.

Popri nacvičovaní môžeme sledovať romantickú rovinu filmu. Edmundovi do oka padne práve Tereza. Dlhoveký vlk samotár mení svoj životný postoj a pomaly podlieha návalu citov. Ich vzťah naberá postupne na obrátkach. Tancujú spolu cez prekážky a aj keď sa miestami hojdajú zo strany na stranu, ich základ ostáva stabilnýpevný.

Hodnotenie

Láska na špičkách je typickou českou romantickou komédiou s netypickým námetom. Treba vyzdvihnúť najme strih a prácu s kamerou, ktorá nádherne zobrazila českú krajinku a výkony hercov. Scenár filmu je kvalitný, no sem-tam pokrivkáva a vytvára tak hluché miesta. Taktiež môže pôsobiť predvídateľnejednoznačne. Čo sa týka humoru, komédia prekvitá vtipnými situáciami a trefnými replikami. Na väčšine z nich sa divák zasmeje, nájde sa ale aj zopár stereotypných a homofóbnych, ktoré nemusia vyhovovať každému.

Láska na špičkách recenzia
Zdroj: cine-max.sk

Ako obstáli herci?

Vica Kerekes (Tereza) stvárnila svoju hlavnú rolu vierohodne a autenticky. Tým, že sa v mladosti venovala gymnastike jej baletné a tanečné vystúpenia vyzerajú na plátne harmonicky a ladne. Súdržne ale nepôsobia jej repliky, v ktorých strieda slovenský a český jazyk. Vo filme to nepôsobí jednotne, niekedy je to až iritujúce.

Ondřej Veselý (Edmund) spolu so svojimi kolegami z dobrovoľného hasičského zboru tvoria gro Lásky na špičkách. Ich podarenými výkonmi trocha odsúvajú Vicu na vedľajšiu koľaj. Symbióza je medzi partiou hercov viditeľná, z ich spoločných scén vyžaruje uvoľnená, priam kamarátska atmosféra.

Zdroj: cine-max.sk

Láska na špičkách RECENZIA – Zhrnutie

Láska na špičkách je veľmi jednoduchýnenáročný film, ktorý svojmu divákovi predkladá presne to, čo od neho očakáva – smiech, lásku a nejakú tú drámu. Korením filmu sú jeho vedľajšie postavy. Práve tie pridávajú filmu na atmosfére, starajú sa o vtipné scénky a kradnú si pre seba srdcia divákov.

Skvelá kamera dotvára scenériu a predstavuje nám príbehy postáv v tom najlepšom svetle. Snímka celkovo pôsobí príjemne, jedinými jej trhlinami sú miestami slabší scenár, predvídateľnosť a v niektorých úsekoch stereotypnýhomofóbny humor, ktorý nemusí vyhovovať každému. Film si odo mňa odnáša hodnotenie 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -