Čo v sebe skrýva smartfón s cenovkou do 200 eur? | Motorola moto g30 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Motorola moto g30 RECENZIA

Motorola sa svojim modelom moto g30 snaží vystúpiť z davu. Je to poznať už aj na tom, že prerušili tradičné číslovanie a dali modelu označenie 30. Rozhodne to však dokáže aj inými vlastnosťami. So svojou bezkonkurenčnou cenovkou poskytne dostatok výkonu na každodenné používanie aj pre občasných hráčov, svojim displejom nesklame ani priaznivcov streamovacích služieb, či sledovania videí. Ale najväčším lákadlom je tu určite kvalitný fotoaparát.

Batéria má 5000 mAh, čo by malo podľa popisu a predošlých skúseností s Motorola modelmi poskytnúť dostatok energie aj na 2 dni. A je to tak, aj pri celodennom prezeraní YouTube a TikToku, hraní hier a sledovaní sociálnych sietí som ho nemusel dávať večer na nabíjačku. To samotné je rýchle vďaka technológii TurboCharge. Samozrejmosťou v tomto prípade musí byť aj pribalený 20W adaptér.

Jednoduché balenie

Ak hovoríme o balení – príde k vám telefón s nabíjačkou bez ďalších komponentov. Samozrejme, toto je pochopiteľné, keď sa Motorola snaží zmestiť do rozpočtu, ale absencia slúchadiel nemusí potešiť. Hlavne, keď je na ne telefón pripravený vďaka 3,5 mm jacku. Naopak ale poteší prítomnosť silikónového obalu, s ktorým sa mobil len tak ľahko nepoškodí. A poskytne akúsi rovnováhu, pretože ak ho používate bez neho, nepoložíte ho rovno na stôl. To má na svedomí skupina fotoaparátov.

Toto je zrejme najväčším ťahákom telefónu, pretože je vďaka štyrom objektívom dobre pripravený a vybavený. V nich nechýba ani nočné videnie. Pri ňom si síce musíte počkať, kým poriadne zaostrí a vyhotoví fotografiu (asi okolo 3 sekúnd), ale dokážete to vydržať, hlavne, keď má výsledok stáť za to.

Fotoaparát je najväčšou prednosťou

Okrem neho je tu samozrejmosťou aj snímač hĺbky ostrosti či makro objektív, takže kvalitné budú aj portréty a zábery zblízka. A nedá sa nespomenúť ani širokouhlý záber, ktorým pokojne pokryjete celú miestnosť (skutočne, zaberie 118° – už aby ste to mohli využiť na párty). Jednoducho budete chcieť fotiť vždy a všade. A že aj budete môcť – 128 GB úložisko, ktoré sa dá ešte rozšíriť kartou, asi len ťažko zaplníte.

A navyše, fotografie si budete radi aj spätne pozerať vďaka 6,5“ displeju. Zobrazuje v rozlíšení HD+, pričom by sme zrejme pri tejto veľkosti očakávali lepšiu kvalitu. Avšak pri sledovaní bežných videí to až tak nepostrehnete. Veľkostne nepokrýva celú plochu, okolo je ešte (na dnešné pomery) výrazný rámik. Ale opäť – toto sa dá jednoducho akceptovať s prihliadnutím na cenovku.

Procesor a pamäť

Motorola moto g30 nezaostáva pri pamäti ani v tej operačnej. 6 GB RAM zabezpečí, že pokojne môžete mať otvorených aj viacero aplikácií naraz. Ak však majú byť náročnejšie a zároveň ich chcete aj viac používať, tak to už procesor nemusí stíhať a môžu mrznúť alebo padať. Na telefóne by sa totiž pokojne uživil aj výkonnejší procesor ako Snapdragon 662 s 8 jadrami. Ale stále sa dá povedať, že ide o nadpriemer vzhľadom na cenu.

Pri operačnom systéme sa dá tiež spomenúť pár vecí. Prichádza s Androidom 11, ale je tu jasne cítiť nadstavba Moto. Niekto môže byť nešťastný z absencie notifikačnej diódy, avšak tu sa rozsvieti celý displej, keď príde upozornenie. A viete si ich kontrolovať vďaka jednotlivým bublinkám v spodnejšej časti displeja aj bez toho, aby ste museli telefón odomykať.

Nadstavba Moto je na Androide cítiť

Niekto by si mohol trochu dlhšie zvykať na typické rozhranie a ovládanie gestami (napríklad je namiesto tlačidla späť potiahnutie obrazovky doľava). Na toto Motorola tiež myslela a ponúka aj tradičnejšie rozloženie pre užívateľov vyznávajúcich klasiku. Ale mňa osobne (a zrejme aj ďalších súčasných ľudí) pobavilo a zaujme zapínanie vecí gestami. Napríklad rýchle otočenie zápästím prepne fotoaparáty a akoby dvojité seknutie rukou (tzv. samuraj chop – a neklamme si, že sa nechcete pri zapínanie diódy cítiť ako samuraj) svetlo vzadu.

Motorola moto g30 RECENZIA – Zhrnutie

Motorola teda opäť dokazuje, že nemusíte vytiahnuť z vrecka stovky eur, aby ste mali kvalitný mobilný telefón. Za cenovku 188 € dostanete smartfón, ktorý robí krásne fotografie a bude vám stačiť na každodenné používanie (či už osobné alebo pre biznis). Náročnejších užívateľov by zrejme po chvíli omrzel, avšak tí asi pozerajú na iné cenové relácie. Jednoducho, ak sa pozriete na pomer cena a výkon – len veľmi ťažko nájdete vhodnejšieho kandidáta do svojho vrecka či tašky.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -