Na Slovensku ani jedna televízia nechce seriál o vražde Jána Kuciaka. V zahraničí hlási svetový úspech

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Smutná realita na Slovensku, čoho sa boja televízie?

Kriminálna miniséria Naši ľudia prinesie príbeh nájomnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla celým Slovenskom. Seriál vzniká v spolupráci s rodinami Jána a Martiny a zobrazí aj dosiaľ nezverejnené okolnosti celého prípadu. Samotný projekt bude mať 6 častí a každá až 52 minút.

„Všetci na Slovensku majú pocit, že tento príbeh už poznajú celý, ale nie je to tak. V spise aj po rozhovoroch s najbližšími sme našli nové informácie, ktoré zmenili moju perspektívu na celý prípad,“ hovorí scenárista seriálu Miro Šifra.

Zdroj: nutprodukcia

V zahraničí fenomén, u nás nechcený projekt

Miniséria Naši ľudia ponúka silný medzinárodný presah, o čom svedčí aj jeho účasť na koprodukčnom fóre Series Mania, na Slovensku pritom stále hľadá svojho vysielateľa. Seriál Terezy Nvotovej Naši ľudia sa zúčastní koprodukčného fóra Series Mania Forum zameraného na televízne seriály vo francúzskom Lille. Kriminálna miniséria bola vybraná medzi 16 projektov zo 430 prihlásených z celého sveta a je to prvýkrát, čo sa do tohto prestížneho výberu dostal aj príbeh zo Slovenska.

„Vražda Jána a Martiny je silným pripomenutím toho, že sa na Slovensku momentálne ocitáme v temnote. Sama strácam nádej, že zločiny, ktoré siahajú k špičkám výkonnej moci, budú niekedy potrestané. Svedčí o tom aj fakt, že sme na Slovensku doteraz nenašli televízneho partnera pre tento projekt,” hovorí Nvotová.

Už dávnejšie slovenský Netflix ovládol investigatívny dokument The Killing of a Journalist (Kuciak: Vražda novinára), ktorý momentálne obsadzoval prvú priečku v rebríčku sledovanosti na Slovensku. Dokument so 100-minútovou dĺžkou je naozaj povinnou jazdou pre každého, komu nie je osud našej krajiny ľahostajný.

netflix kuciak
Zdroj: Netflix

Mimoriadne silné produkčné jadro

Miro Šifra sa svojou prácou na scenári sa podieľal aj pri slovenskom celovečernom filme Červený kapitán (2016) a v roku 2023 mal premiéru jeho ďalší celovečerný film Úsvit. Napísal scenár k filmu a seriálu Miki (premiéra 2024) o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi.

Tereza Nvotová má naopak na sa svojom konte niekoľko úspešných dokumentov, vrátane filmu Mečiar (2017), ktorý bol v roku 2017 najnavštevovanejším dokumentom v slovenských kinách a dostal sa do výberu Európskej Filmovej Akadémie.

Producentom seriálu je slovenská produkčná spoločnosť nutprodukcia. Vývoj diela finančne podporili Audiovizuálny fond a Creative Europe MEDIA. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -