Sledujete online filmy zadarmo? Túto stránku radšej nenavštevujte

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Podvodná stránka zneužíva podobu CSFD.cz

Ak patríte medzi fanúšikov filmov a seriálov a občas ich vyhľadávate na internete, určite ste už narazili na portál CSFD.cz, respektíve jeho slovenskú alternatívu CSFD.sk. Česko-slovenská filmová databáza patrí medzi najväčšie lokálne databázy filmov a seriálov, ktorá umožňuje hodnotenie titulov, obsahu rebríčky a používateľské recenzie, zhromažďuje trailery a zábery z filmov. Určite však neponúka ilegálne sledovanie filmov online.

Práve to sľubuje podvodný web na doméne CSFD.tv – ako sa píše na úvodnej stránke, „ČSFD je najlepšie miesto pre sledovanie filmov zdarma online.“ Dávame do pozornosti koncovku domény.tv“. Neoficiálnu stránku prevádzkujú podvodníci, pričom pritom zneužívajú známu značku ČSFD. Na šírenie webu upozornil portál Živé. Po jej návšteve sa stretnete so zmeneným, no dôveryhodným dizajnom a veľkým tlačidlom „Prejsť na ČSFD.“

csfd
Zdroj: redakcia REWIND.sk / snímka obrazovky

Keď naňho kliknete, zobrazí sa vám na prvý pohľad vynovený dizajn Česko-slovenskej filmovej databázy. Podvodníci si dali skutočne záležať, keďže sa vám zobrazia najnovšie filmy. Vzhľad by mohol ľahko oklamať používateľov, ktorí dlhšie nenavštívili oficiálnu stránku a jednoducho si domyslia, že ČSFD menilo dizajn.

Web pôsobí dôveryhodne, no nenechajte sa oklamať

Ak na nejaký film kliknete, zobrazia sa užitočné informácie o filme, doplnené o synopsu či zoznam hercov. Na dôveryhodnosti pridáva aj uvedené hodnotenie filmu, keď naňho však kliknete, objavíte prvý nedostatok webu – žiadne recenzie sa vám nezobrazia.

Pod plagátom a popisom filmu sa už nachádza veľké okno prehrávača, kde si údajne dokážete film pozrieť online. Nielen že takáto distribúcia filmov je sama o sebe nelegálna, no na falošnom portáli nechýbajú ani tituly ako Duna: Časť druhá, ktorá sa ešte premieta v kinách. Ku vydaniu do digitálnej podoby ešte nedošlo.

csfd
Zdroj: redakcia REWIND.sk / snímka obrazovky

Ak však kliknete na prehrávač, film sa skutočne začne prehrávať (alebo to tak aspoň vyzerá). V skutočnosti sa spustí len časť úvodu produkčnej a distribučnej spoločnosti Legendary. Môžeme usúdiť, že na webe sa v skutočnosti žiadny celý film nenachádza. Po pár sekundách sa však zobrazí vyskakovacie oknoAktivujte si ZDARMA účet!“.

Ak chcete pokračovať v sledovaní, musíte si vytvoriť účet,“ píše sa nad tlačidlom. Tvorcovia falošného webu sem navyše umiestnili text, ktorý vás uisťuje, že „registrácia trvá menej než 1 minútu.“

csfd
Zdroj: redakcia REWIND.sk / snímka obrazovky

Pochybnosti narastajú

Po kliknutí na tlačidlo vás web presmeruje na doménu bigbulkprices.com – tvorcovia CSFD.tv sa však spoliehajú, že to si používateľ nevšimne. Miesto toho sa snažia upriamiť vašu pozornosť na formulár pre vylpnenie údajov, kde od vás požadujú telefónne číslo a e-mail.

Na tejto stránke sa nachádzajú všeobecné informácie, ktoré sa tvária ako seriózna streamovacia služba – nikde sa už však nespomína značka ČSFD. Môžeme usúdiť, že toto je landing page (stránka), na ktorú odkazujú viaceré podvodné weby, ktoré sľubujú sledovanie filmov a seriálov online.

Ide o špeciálnu ponuku, ktorá ponúka 3 dni plného prístupu do nášho vernostného klubu len za 2 €,“ píše sa na webe. Služba už zrazu nie je zadarmo, avšak stále stojí len 2 eurá, čo možno oželiete za zhliadnutie Duna: Časť druhá online.

Zaplaťte a sledujte ďalej? V žiadnom prípade

Po vyplnení údajov vás stránka presmeruje na ďalšiu doménu poweryoga247.com s platobnou bránou. Taktiež sa už nikde nespomína značka ČSFD a ani filmy online. Miesto toho podvodníci uvádzajú len nešpecifikované služby a špeciálne ponuky. Opäť teda môžeme usúdiť, že túto všeobecnú stránku používajú na šírenie svojich podvodov aj iné falošné stránky ako CSFD.tv.

V spodnej časti platobnej brány sa dočítate, že PowerYoga247 Member vernostný klub vám ponúka možnosť vyskúšať ich služby na 3 dni len za 2 eurá. Avšak, „po tomto období sa stanete riadnym členom zaradeným do automatickej opakovanej platby každých 14 dní za aktuálny kurz (27 €).“

platba kartou
Zdroj: redakcia REWIND.sk / snímka obrazovky

Web síce sľubuje, že členstvo sa dá zrušiť kedykoľvek, no na to by sme sa nespoliehali. Po zadaní údajov platobnej karty podvodníkom nezaplatíte len symbolickú sumu, ale mnohonásobne viac peňazí.

Určite sa tejto a podobným stránkam vyhýbajte. Nezadávajte údaje svojej platobnej karty na pochybných weboch a vôbec neplaťte za služby, ktoré sú samé o sebe nelegálne – ako napríklad stránky na pozeranie filmov online. Miesto toho si radšej predplaťte oficiálnu streamovaciu službu. Pri platení na internete si taktiež vždy dajte pozor, na akej doméne sa nachádzate, keď niekam zadávate citlivé údaje.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -