Ide Apple proti vôli Steve Jobsa? Nový iPhone prinesie po 17 rokoch historickú zmenu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

V roku 2024 vyjde iPhone, ktorý všetko zmení

Apple každý rok v septembri ohlási nový iPhone. Takisto v septembri pravidelne vychádza veľká aktualizácia operačného systému iOS (ktorý firma odhaľuje v júni). Dá sa teda povedať, že začiatok jesene býva pre fanúšikov Apple zariadení akýmsi sviatkom. Tento rok bude naozaj stáť za to, spoločnosť totiž odhalí iPhone 16 a iOS 18 – z čoho obidve veci budú podľa informácií 9to5Mac skutočne prelomovými novinkami.

Podobne ako iné firmy, aj Apple sa stále viac zameriava na technologický trend 21. storočia: vývoj umelej inteligencie. Len nedávno sme informovali, že spoločnosť rokuje s poprednými poskytovateľmi AI ako Google či OpenAI, aby priniesla užitočné funkcie do iPhonov. Umelá inteligencia zatiaľ natívne v telefónoch Apple nefiguruje, to sa však zmení nadchádzajúcimi generáciami zariadení a operačných systémov v septembri 2024.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Chystajú sa nové čipy A18

Portál 9to5Mac sa dostal ku poznámkam technologického analytika Jeffa Pu. V texte určenom pre investorov píše, že „podľa kontrol dodávateľského reťazca vidíme narastajúci dopyt po čipe Apple A18, zatiaľ čo objem A17 Pro sa od februára stabilizoval.“ Znamená to, že Apple pomaly štartuje výrobu novej generácie procesorov, ktorá bude poháňať iPhone 16. Tieto čipy pritom prinesú veľké vylepšenia:

„Apple A18 Pro vo verzii so 6-jadrovým GPU bude mať väčšiu plochu než A17 Pro, čo by mohol byť trend pre ‚edge AI‘ výpočty,“ uzatvára Pu.

Plochou analytik referuje na základ čipu [angl. die area], na ktorom je procesor vyrobený a umiestnený. Zväčšením základu výrobca získa viac priestoru na umiestnenie dodatočných tranzistorov pre väčší výkon, môže sa však aj zvýšiť spotreba. Pri zväčšení čipu bude musieť Apple taktiež prepracovať chladiaci systém iPhonu, aby to nedopadlo ako pri prehrievaní iPhonov 15 Pro.

Apple túto zmenu podľa technologického analytika vykonáva aj kvôli „edge AI“. Referuje tým na možnosť, že iPhone 16 Pro bude vedieť spracovávať niektoré úlohy umelej inteligencie aj lokálne na zariadení, teda bez pripojenia k internetu. Výkonnejší čip A18 Pro bude dostupný len v Pro verziách iPhonov, zatiaľ čo bežné iPhony 16 dostanú obyčajný A18 čip, pravdepodobne bez podpory lokálneho AI.

Nová generácia čipov prinesie aj výkonnejší Neural Engine, pre lepší výkon pri vykonávaní úloh pomocou AI. Po hardvérovej stránke tým chce Apple zaistiť, že iPhony 16 budú skutočne modernými smartfónmi. Pripravte sa na zabudovanými AI funkciami ako predikcia textu, rýchla sumarizácia, živý prekladač a podobne. Takéto vychytávky už majú zabudované telefóny Samsung Galaxy S24 a Galaxy S23 vďaka Galaxy AI.

apple ios iphone 18
Zdroj: Unsplash

iOS 18 prinesie zabudovanú umelú inteligenciu a vynovený dizajn

Aby ste využívali AI si však nemusíte ihneď kupovať iPhone 16, respektíve iPhone 16 Pro. Nadchádzajúca aktualizácia iOS 18 totiž prinesie funkcionality umelej inteligencie spracovávanej cez cloud na všetky iPhony. Zmeny pocítite hlavne pri používaní ikonického asistenta Siri, ale aj v rôznych aplikáciách ako Správy či Apple Music.

Operačný systém okrem AI prinesie veľké dizajnové zmeny, ktoré sme zhrnuli v samostatnom článku. Nasledujúci iOS 18 prevezme viaceré dizajnové prvky z operačného systému visionOS z okuliarov Apple Vision Pro. Všeobecne by sme vraj mali očakávať zmenu dizajnovej reči, ktorá bude obsahovať prominentnejšie zaoblené rohy, priesvitné prvky a rozmazané pozadie pod otvorenými oknami.

Operačný systém bude ešte viac prispôsobiteľný

Najnovšie Mark Gurman z Bloombergu informoval o ďalšej dizajnovej zmene, ktorá v iOS 18 dovolí „viac úprav“ domovskej stránky iPhonu. Ako neskôr informoval portál Macrumors, viaceré zdroje nasvedčujú, že v novej verzii operačného systému zmeníte usporiadanie aplikácií s väčšou slobodou ako doteraz.

Aktuálne dokážete meniť poradie aplikácií na domovskej obrazovke, no zakaždým musíte zachovať pravidlo, že medzi ikonami neostane voľný priestor. Appka sa aj po presune do dolnej časti obrazovky vždy posunie na najbližšie voľné miesto za poslednou ikonou. Práve nová aktualizácia iOS by túto vlastnosť však mohla raz a navždy zmeniť.

Ikony bude možné po prvýkrát od uvedenia iPhonu v roku 2007 umiestniť aj s voľným priestorom medzi nimi – podobne, ako tomu je na systéme Android.

Apple tým vykonal ďalší krok k zaisteniu, že používatelia si zariadenie prispôsobia podľa svojho želania. iPhony už dávno nie sú tak oklieštené, aspoň čo sa týka úprav dizajnu a prispôsobenia systému. Apple sa pomaly, ale isto zbavuje nálepky výrobcu s notoricky neprispôsobiteľnými zariadeniami.

Tešíte sa na nové iPhony 16 s výkonnejším A18 čipom pre AI? A čo na dizajnové zmeny a umelú inteligenciu zabudovanú do iOS 18? Páči sa vám, akým smerom sa Apple vybral? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -