Chystá sa historická revolúcia. Apple chce do iPhonov pridať AI, ktorá vystrašila odborníkov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Črtá sa spolupráca dvoch gigantov

Spoločnosť ako Apple sa musí neustále vyvíjať a držať krok s technologickým postupom. Inak sa zákazníci rýchlo presunú ku konkurencii. Tá je v dnešnej dobe, hlavne vo sfére výrobcov smartfónov, naozaj drsná. Jasným náprotivkom kalifornského giganta je juhokórejská spoločnosť Samsung, ktorá už v jednej veci predbehla iPhony. Apple sa však nenechá zahanbiť a dobehnúť – prípadne aj predbehnúť – ju chce odvážnou spoluprácou so spoločnosťou Google.

To, že Google vlastní a vyvíja operačný systém Android, najväčšieho konkurenta iOS od Apple, ešte neznamená, že tieto dve firmy nespolupracujú. Google, respektíve jeho materská spoločnosť Alphabet je jedným z najväčších softvérových vývojárov na svete a prevádzkuje služby, bez ktorých by ani iPhony nefungovali tak dobre ako dnes. Zdá sa však, že giganti môžu mať ku sebe ešte bližšie od vydania iOS 18.

Práve v nasledujúcej veľkej aktualizácii operačného systému iPhonov sa máme dočkať natívneho využitia umelej inteligencie. Do svojich telefónov radu Galaxy S24 ju už nedávno zaviedol Samsung vo forme Galaxy AI, ktorá ponúka viaceré užitočné „vylepšováky“. Sú medzi nimi napríklad vychytávky na formátovanie alebo sumarizáciu textu pomocou AI, rýchle upravovanie fotografií s presúvaním a mazaním objektov či funkcie živého prekladania telefonických hovorov.

iphone 15 predaje
Zdroj:
Thai Nguyen / Unsplash

Podobné funkcie môžeme očakávať aj na iPhonoch. Umelá inteligencia by mala okrem iného vylepšiť aj virtuálneho asistenta Siri. Akou formou to však chce Apple docieliť?

Tim Cook rokuje s Googlom aj OpenAI

Generálny riaditeľ Apple Tim Cook ešte dávnejšie povedal, že AI funkcie dorazia do iPhonov do konca roku 2024, pričom umelej inteligencii venujú „ohromné množstvo času a úsilia,“ informoval The Verge. Okrem vývoja vlastných technológií sa teraz dozvedáme, že firma rokuje aj s lídrami v oblasti AI ako OpenAI a Google. Na tému upozornil Bloomberg.

Mark Gurman informoval o debatách technologického giganta, z ktorých môžu vzísť nevídané dohody. Ako som už spomínal v úvode, Apple sa vôbec nebráni spolupráci s Googlom, do istej miery si už zdieľajú služby vo vzájomne prospešných partnerstvách aj dnes. Google podľa informácií The New York Times platí Applu 18 miliárd dolárov ročne za to, aby bol predvoleným vyhľadávačom na iPhonoch. Práve vďaka AI sa však tento vzťah môže posunúť na novú úroveň.

galaxy ai
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Konkurent ChatGPT zabudovaný do iPhonov?

Správy hovoria o tom, že na zabudovanej umelej inteligencii do iPhonov sa môže podieľať práve Google so svojím AI modelom Gemini. Tá je kulmináciou takmer 8-ročného vývoja spoločnosti, čo je aj jeden z dôvodov, prečo Gemini v prvotných testoch predbehlo veľký jazykový model (LLM) GPT-4. Okrem Googlu Apple údajne rokuje aj so spoločnosťou OpenAI, známej vďaka nástrojom ako ChatGPT alebo Sora.

Ak sa Apple rozhodne ísť touto cestou a zvoliť nástroje pre umelú inteligenciu od externej firmy, pridá sa ku Samsungu, ktorý priniesol funkcie Galaxy AI taktiež vďaka partnerstvu s Googlom. Na druhú stranu tým však Apple prizná, že jeho vlastný vývoj zaostáva. Google však nedrží všetky karty pri tejto dohode. Aj keď je Gemini veľmi vyspelý AI model, v hre sú aj alternatívy typu OpenAI a iných firiem.

Budeme si musieť počkať na potvrdenie partnerstva Apple s Googlom, keďže všetko je zatiaľ v štádiu rokovaní. Gurman hovorí, že o výsledku rokovaní sa pravdepodobne nedozvieme pred konferenciou WWDC v júni 2024. Práve na nej by mal Apple predstaviť nový iOS 18 s AI funkciami.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -