Mapy od NASA poukazujú na vplyv karantény kvôli koronavírusu na znečistenie ovzdušia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 22 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Karanténa kvôli koronavírusu má veľký dopad na znečistenie ovzdušia, odhaľuje NASA

Prednedávnom uverejnené fotografie od NASA ukázali, ako karanténa kvôli koronavírusu vplýva na znečistenie ovzdušia. Ako už asi väčšina z vás vie, Čína je jedna z krajín z najvyšším znečistením ovzdušia na svete, ak nie najvyšším znečistením celkovo. Nedávna karanténa na čínsku oblasť Hubei a aj ďalšie mestá v Číne mala drastický dopad na množstvo znečistenia v ovzduší. Je to spôsobené pravdepodobne tým, že mnoho ľudí vôbec nevychádza z domu a mnoho tovární nepracuje na plný výkon, alebo sú úplne zatvorené. A ako vieme, v Číne je tovární pomerne veľa.

„Je to prvýkrát, čo som videla taký dramatický pokles v takej širokej oblasti pre konkrétnu udalosť,“
uviedla Fei Liu, výskumná pracovníčka NASA pre kvalitu vzduchu.

Toto vyhlásenie urobila po vydaní máp o znečistení ovzdušia. Pokles znečistenia ovzdušia v tomto období nie je až taký nezvyčajný, a to hlavne kvôli oslavám nového lunárneho roku. Avšak vládna karanténa určená na zastavenie šírenia choroby COVID-19, tiež známej ako koronavírus, však spôsobila, že znečistenie klesá oveľa výraznejšie a na dlhšiu dobu.

mapa znecistenia ovzdusia
Zdroj: engadget.com

Ako vidno aj na tomto porovnaní fotografií z minulého roku, pokles znečistenia ovzdušia je drastický. Liu povedala, že agentúra zmapovala aj poklesy znečistenia okolo Pekingu počas olympijských hier v roku 2008 a v iných krajinách počas hospodárskej krízy v rokoch 2007 – 2009, nikdy si však nevšimli takýto výrazný pokles.

Aj keď tento pokles znečistenia poskytuje obyvateľom určitú úľavu pri dýchaní, kronavírus nakazeným dýchanie sťažuje omnoho viac. Ochorenie zničilo ekonomiku v tomto regióne a v Číne doteraz spôsobil takmer 3 000 úmrtí. Možno, že sa príroda snaží vyčistiť ovzdušie rozličnými spôsobmi.

mapa znecisteneho ovzdusia v cine
Zdroj: engadget.com

Podľa oficiálneho reportu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo koronavírusom dodnes nakazených už aspoň 93 000 ľudí po celom svete. Väčšina je v Číne, no nakazenie sa už rýchlo šíri aj v iných krajinách, ako napríklad v Taliansku, ktoré je s vyše 2 500 nakazenými jednoznačne európskym epicentrom COVID-19.

Zdroj: engadget.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -