„Tempos poukazuje na veci, o ktorých ľudia nemali šajnu,“ hovorí ku svojmu filmu Patrik „Rytmus“ Vrbovský

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Dokument Tempos odhaľuje Rytmusových 30 rokov v rape

V slovenských kinách sa práve premieta hudobný dokument Tempos, ktorý hovorí o 30 rokoch v rape legendárneho Patrika „Rytmusa“ Vrbovského. Pre fanúšikov tejto scény či samotného umelca ide o obrovskú udalosť, ktorú by nemali zmeškať. Ako sme však rozobrali v našej recenzii, Tempos je skvelo spracovaný film. A čo je najlepšie, vôbec nie je len pre fanúšikov Rytmusa či rapu, ale aj pre ostatných, ktorí jednoducho hľadajú silný motivačný príbeh.

Vyššie môžete vidieť náš rozhovor so samotným Rytmusom k filmu Tempos. Avšak, čo ste možno netušili, okrem otázok v samotnom videu sme sa s Patrikom porozprávali o chvíľu dlhšie a popýtali sme sa na nejaké ďalšie zaujímavé veci.

Čo vlastne ukazuje film Tempos?

Rytmus má za sebou už naozaj bohatú kariéru. Samotných 30 (a viac) rokov v rape vo svojich začiatkoch nebolo garantovaných, keďže americká rapová scéna, ktorá začala prenikať na Slovensko, mala len naozaj malé množstvo fanúšikov. Preto možno ani veľa ľudí nepozná Patrikove skromné začiatky a jeho osobnú minulosť. No a práve na to ukazuje Tempos, čo nám raper opísal takto:

„Za oponu. To čo sa dialo v hudbe v 90. rokoch až doteraz. Čiže nie chválospev, ale skôr by som povedal, že tŕnistá cesta tam je opísaná. Aby ľudia videli, ako som rozmýšľal v obdobiach, kedy by sa na to normálny človek možno vykašľal. Takže to bude o riešení toho, čo sa dialo za oponou a možno poukázanie na veci, o ktorých ľudia nemali ani šajnu.“

Tých vecí, o ktorých ľudia nemali ani šajnu, je viac. Samozrejme, pre prípad, že ste film Tempos ešte nevideli, vám nebudem hovoriť, o čo ide.

Tempos tu však naozaj zabodoval. Nebojte sa, aj keď môže niekoho slovné spojenie „dokumentárny film“ vystrašiť, Rytmusov príbeh je vyrozprávaný tak živo, ako je to možné. Aby sa divák nepozeral len na rozprávajúceho Patrika, boli natočené aj scény s hercami, ktorí predstavujú jeho mladšie ja. „Keď som sa s niekým stretol alebo keď nejakú situáciu opisujem, ktorá je zaujímavá, tak je natočená [s hercami],“ opisuje raper.

 

Archívne zábery

„Je to postavené dosť na mne a na archívnych záberoch. To, čo hovorím ja, tak sa potvrdí tým archívnym záberom.“

Ešte zaručenejšie však diváka nadchne zakomponovanie archívnych záberov do samotného sledu filmu. Vďaka ním sa nám naskytuje skutočne autentický pohľad na rapovú scénu 90. rokov na Slovensku, ako aj doteraz nezverejnené zábery s Rytmusom v začiatkoch jeho kariéry – napríklad keď sa ešte primárne venoval tancu či beatboxu.

Patrik nám ešte osobne podotkol naozaj zaujímavú situáciu toho, ako sa vlastne archívne zábery zbierali. O mnohých totiž ani sám nevedel. Prakticky každého, koho kedy poznal, sa teda pýtal na nejaké videokazety, na ktorých by sám mohol byť. Rolu však zohrala aj šťastná náhoda, ako Rytmus opísal v tejto situácii:

„Týpek, ktorý bol so mnou na vojne, zrazu stretol nejakého môjho kamoša. Iba tak z cesty na základe fotky, lebo ju mal doma, sa ho spýtal, že: ‚Ty poznáš Rytmusa? Lebo ja mám archívne zábery, keď sme boli spolu na vojne…‘ A má tam so mnou normálne nahratý nejaký 15-minútový rozhovor. Ja som úplne pozeral, že ‚čo ty kok**?‘ Tak som sa dopátral k týpkovi, išiel som za ním domov, on mi to pustil a ja som emočne skoro vybuchol. Takže je to postavené fakt na silných veciach.“

Hudobný dokument Tempos je výsledkom spolupráce Red Bullu, distribučnej spoločnosti Continental Film, produkčnej spoločnosti ToxPro a samotného Patrika „Rytmusa“ Vrbovského. Pokiaľ ste si novinku ešte nestihli pozrieť, môžete to napraviť vo všetkých slovenských kinách.

Zdroj: Red Bull, continental-film.sk, toxpro.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -