Na aké kamery sa natáčali nové Avengers filmy a prečo?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Natáčanie Avengers: Endgame a Infinity War prebiehalo súčasne, pričom išlo o jednu z najväčších produkcií v histórii kinematografie. Ukončiť vyše 10 rokov dlhú púť znamenalo, že tieto dva filmy budú najdôležitejšie v celom Marvel Cinematic Universe. Museli byť dokonalé. A to nielen z hľadiska príbehu, ale aj z hľadiska technického spracovania. Ako do vzorca zapadli unikátne IMAX kamery?

koniec avengers: endgame final fight bitka koniec
Zdroj: ew.com

Natáčanie Avengers: Endgame a Infinity War pre IMAX

Ešte predtým, ako sa vrhneme do samotných dôvodov nakrúcania na IMAX kamery, mali by ste si preštudovať, čo to vlastne ten IMAX je. Pre tých z vás, ktorým sa nechce klikať na link: IMAX je moderná kino technológia, ktorá sa vyznačuje ohromnou kvalitou obrazu, ktorý sa premieta na obrovské plátna.

IMAX kinosála ponúka to, čo aj my považujeme za skutočný pôžitok z filmu. Doplnená je o komplexný systém ozvučenia a vôbec najlepší 3D zážitok. Technológiu k nám na Slovensko priniesla spoločnosť CINEMAX.

imax logo
Zdroj: youtube.com

Samotné kamery

Teraz, keď už stopercentne viete, čo to IMAX je, môžeme začať rozoberať rôzne dôvody, prečo natáčanie Avengers: Endgame a Infinity War prebiehalo na špeciálnych kamerách. Aby sme porozumeli tomu – pretože tak jednoduché ako „lebo sú lepšie“ to nie je – musíme najprv od základov porozumieť technike.

Existuje viacero druhov IMAX kamier, ktoré sú výsledkom spojenia tejto technológie s technológiami výrobcov kamier. Anthony a Joe Russovci svoje dva Avengers filmy nakrútili na IMAX kameru ARRI Alexa 65, ktorá natáča akciu vo formáte pomeru strán až 1,90:1. To znamená, že ak je šírka premietaného obrazu 20 metrov, na výšku má až 10,5 metra.

bratia russovci avengers marvel
Režiséri Joe a Anthony Russovci; Zdroj: marvelstudiosnews.com

To znamená až o 26% väčší obraz v porovnaní s obyčajným kinom, ktoré premieta filmy nakrútené na obyčajné kamery. Režisér Joe Russo povedal, že keďže je mnoho postáv vysokých (napríklad zväčšený Ant-Man na konci Avengers: Endgame), „pomer strán IMAXu funguje pre tento druh postáv.“ Bratia sa teda rozhodli, že oba filmy natočia kompletne celé na digitálne IMAX kamery, o čo sa dovtedy ešte nikto nepokúsil.

IMAX kameru si nemôže len tak niekto kúpiť. Dokonca ani štúdio ako Marvel / Disney. Pre účely produkcie sa dajú iba prenajať, pretože vďaka pokročilým technológiám sú vzácne, neuveriteľne hodnotné a strážené. A nedivíme sa, prečo. IMAX kamera ARRI Alexa 65 má jednu jedinú úlohu: zachytiť čo najväčšie množstvo obrazových dát. Práve s týmito masívnymi súbormi potom produkčný tím dokáže divy, ktoré by sa so zábermi z bežných kamier nemohli porovnávať.

imax arri alexa 65
Zdroj: newsshooter.com

Neuveriteľná kvalita

Alexa nakrúca 6K obraz, pričom IMAX projektory premietajú 4K obraz. Nie je to teda zbytočné? Nie, nie je. Digitálne dáta, ktoré kamera zachytí, sú spracované supervýkonnými počítačmi, ktoré znížia ich rozlíšenie tak, aby pasovalo so samotným projektorom. Pri tom sa využíva proces tzv. „supersamplingu“ či „oversamplingu“. V skratke, 6K obraz prekonvertovaný na 4K je kvalitnejší ako čistý 4K obraz, ktorý bol rovno v tomto rozlíšení nakrútený.

ultra panavision 70 objektiv
Zdroj: ascmag.com

Každý serióznejší filmár či fotograf si všimne, že doteraz som stále hovoril len o kamere. Je pritom dôležité podotknúť, že aj ten najmodernejší senzor je vám nanič, pokiaľ nebude spolupracovať s dokonalým objektívom.

Na IMAX kamerách, ktoré bratia Russovci využili pre natáčanie Avengers: Endgame a Infinity War, boli pripevnené objektívy Ultra Panavision 70. Ide o naozaj pozoruhodný kúsok „skla“. Tieto objektívy sú tak kvalitné a náročné na výrobu, že ich existuje len relatívne malé množstvo. Navyše, v spojení s digitálnymi kamerami boli zatiaľ použité len 4-krát.

Je neuveriteľné sledovať, ako dokonalá technika spolupracuje s talentom tých najlepších filmárov. Výsledkom sú úžasné filmy, ktoré by bol hriech nevidieť na IMAX plátne. Ide o zážitok, ktorý si nesmie nechať ujsť žiaden ozajstný fanúšik. Pokiaľ chcete vedieť viac o aktuálnych IMAX filmoch, pozrite si program. Prípadne si na tomto odkaze prečítajte viac o samotnej technológii projektorov, plátna a ozvučenia.

Navštívili ste už IMAX kino? Užili ste si v ňom niekedy aj film, ktorý bol nakrúcaný na špeciálne IMAX kamery? Vaše zážitky nám popíšte v komentároch!

Zdroj: ymcinema.com, imdb.com, imax.com, metro.co.uk, popsci.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -