Ktoré filmy vládli v 70. či 80. rokoch? Toto sú tie najúspešnejšie snímky každej dekády až po súčasnosť

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najčítanejšie za 7 dní

Najúspešnejšie filmy každej dekády

Keď sa pozrieme na tabuľku tých najúspešnejších filmov, tak na prvom mieste sa hrdo nesie Avatar (2009). Hneď po ňom nasleduje gigantický komiksový blockbuster Avengers: Endgame (2019). Oba tieto filmy zarobili nad 2,5 miliardy dolárov a zrejme ich žiadne nové dielo z Hollywoodu len tak skoro nepredbehne. Nie vždy tam však boli tieto dva skvostné filmy.

Boli časy, kedy filmovému svetu vládli filmy ako sú Snehulienka (1937) či E. T. – Mimozemšťan (1982). Preto sa dnes v tomto článku pozrieme na tie najúspešnejšie filmy každej dekády. Ktoré filmové dielo vládlo v 70. či 80. rokoch minulého storočia?

10. Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)

Vo svojej dobe to bol unikát. Film z produkcie Walta Disneyho dodnes patrí do zlatého fondu kinematografie. Bez prihliadnutia na infláciu mala Snehulienka z 30. rokoch na svojom konte tržby v hodnote 418 miliónov dolárov. Aj so sumou 418 miliónov šlo v tom čase o vôbec najväčší filmový trhák svojej doby.

9. Bambi (1942)

A máme tu ďalší poklad z dielne Walta Disneyho. Tentokrát je to klasika známa ako Bambi (1942). Film, ktorý rozplakal takmer celý svet, dosiahol tržby 267 miliónov dolárov. Stal sa komerčným megahitom a štúdio Disney opäť posunul na iný level.

Rozpočet tohto legendárneho animovaného filmu bol pritom nižší ako 1 milión dolárov. Bambi je dodnes jedným z najuznávanejších filmov vo svojom žánri.

8. Popoluška (1950)

Ako ste si už zrejme všimli, štúdio Walta Disneyho dominovalo so svojimi kreslenými filmami v každej dekáde. Tentokrát je to klasický príbeh o Popoluške (1950), ktorý pozná zrejme každý.

V dobe svojho uvedenia na trh sa filmu podarilo dosiahnuť tržby vo výške 182 miliónov dolárov. Filmy pre celú rodinu sú skrátka zlato a štúdio si to veľmi dobre uvedomovalo.

7. Kniha džungle (1967)

Kniha džungle (1967) je jedným z najlepších filmov svojej doby. V tom čase však o tom diváci ešte nevedeli. Rozhodujúcim faktorom úspechu tohto filmu, ktorý v 60. rokoch totálne dominoval bol ten, že počas jeho tvorby zomrel Walt Disney.

Diváci zrazu dostali nový pohľad na dielo podľa románu Rudyarda Kiplinga. Celkovo toto kultové dielo dosiahlo tržby vo výške 378 miliónov dolárov, čo obzvlášť v tejto dobe bola veľmi slušná suma. Uhádnete, ktorý film kraľoval v ďalšej dekáde – v 70. rokoch? (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -