Apple nám práve vyrazil dych. Na nové MacBooky s M3 sa nechytá ani ten najvýkonnejší stolný PC

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Apple predstavil nový MacBook Pro so strašidelným výkonom

Apple predstavil na udalosti s názvom Scary Fest novú sériu laptovov. Nový MacBook Pro prichádza hneď v niekoľkých podobách a vybavený je najnovšou rodinou M3 procesorov. Ich výkon je neuveriteľný a podľa všetkého sa pozeráme na najvýkonnejšie prenosné počítače sveta.

Modely budú vybavené procesormi M3, M3 Pro a M3 Max. Všetky disponujú brilantným displejom Liquid Retina XDR, zabudované majú 6-reproduktorové systémy a nechýba ani 1080p webkamera. Sľubujú až 22 hodín výdrže batérie a pritom sa ich výkon nebude meniť s ohľadom na to, či budú zapojené do siete, alebo fungovať iba na batérii.

apple M3 procesory
Zdroj: Apple

Pre majiteľov firiem, programátorov aj hráčov

Základným modelom je 14-palcový MacBook Pro s procesorom M3. Predstavený je ako ideálny partner pre študentov aj majiteľov biznisov. Je až o 60 % výkonnejší ako 13-palcový MacBook Pro s čipom M1. Fungovanie procesora navyše ani nepocítite vďaka pokročilému chladiacemu systému. Jeho predaj začína už dnes s cenovkou 1999 €.

Druhým je MacBook Pro s M3 Pro procesorom. Tento by mal byť vhodný pre programátorov, kreatívcov či výskumníkov. Je o 40 % výkonnejší ako predošlý MacBook Pro so 16-palcovým displejom a 36 GB pamäte RAM zabezpečí plynulý chod. Do predaja vstúpi počas budúceho týždňa hneď v dvoch verziách. Za 14″ model zaplatíme 2229 € a 16″ varianta bude stáť 2999 €.

MacBook Pro M3
Zdroj: Apple

Výkon aj pre toho najnáročnejšieho užívateľa

Trojicu uzatvára MacBook Pro s procesorom M3 Max. Doterajší čip M1 Max prekonáva až 2,5-násobne. Prácu na veľkých a komplexných projektoch podporí 128 GB pamäte RAM.

Ohúri aj svojimi zobrazovacími možnosťami, pretože XDR displej ponúkne jas 1000 nitov pri bežnom používaní a až 1600 nitov pri HDR obsahu. Predaj sa má rozbehnúť v neskorších mesiacoch, Apple však nešpecifikuje presné dátumy. Vieme len toľko, že 14″ verzia bude mať cenovku 2499 € a tá so 16-palcovou uhlopriečkou sa bude pohybovať na sume 4249 €.

Nový MacBook Pro, respektíve jeho modely s M3 Pro a M3 Max procesormi prichádzajú aj v novom farebnom vyhotovení – Space Black. Vyzerá nielen elegantne, ale vďaka špeciálnym chemickým prvkom dokáže zásadne redukovať otlačky prstov.

MacBook Pro space black
Zdroj: Apple

Napriek ohromnému M3 Max poskytuje výdrž batérie až 22 hodín. Teraz sa však posaďte. Za najvyššou verziu so všetkou prídavnou výbavou, teda s dodatočnou 128 GB RAM pamäťou a 8 TB SSD diskom zaplatíte až 8 529 eur.

Architektúra Apple Sillicon aj najnovší operačný systém

Prechod na tieto zariadenia by mali zvažovať hlavne používatelia, ktorí stále majú vo svojich notebookoch Intel čipy. Oproti ním sú tie z rodiny M3 až 11-krát rýchlejšie s ešte lepšou výdržou batérie.

Zdroj: Apple

Súčasťou M3 je aj grafická jednotka novej generácie, ktorej mikroarchitektúra ponúka prelomovú funkciu Dynamic Caching. Lokálna pamäť tak bude v nových GPU dynamicky alokovaná v reálnom čase, čím priamo zvýšili nielen výkon, ale aj efektivitu.

TOP vlastnosti nových CPU s 3 nm architektúrou:

  • M3 – 8-jadrové CPU, 10-jadrové GPU, podpora do 24 GB RAM, 25 miliárd tranzistorov
  • M3 Pro – 12-jadrové CPU, 18-jadrové GPU, do 36 GB RAM, 37 miliárd tranzistorov
  • M3 Max – 16-jadrové CPU, 40-jadrové GPU, do 128 GB RAM, 92 miliárd tranzistorov

Zariadenia budú vybavené operačných systémom macOS Sonoma, ktorý bol vydaný iba v septembri. Ponúka ešte lepšiu plynulosť práce s dostupnými widgetmi na obrazovke, prístupnými iba cez jedno kliknutie. Cez Continuity máte k dispozícií aj všetky skratky k aplikáciám vo vašom iPhone.

Tieto nové čipy sú dobrou správou aj pre hráčov počítačových hier, keďže majú novinky s nimi zvládať rozbehnúť aj najnáročnejšie tituly – aj s použitím technológie RayTracing a novej funkcie Mesh Shading.

Ktorý nový MacBook Pro najviac zaujal vás? Siahnete po niektorom z trojice predstavených? Čo hovoríte na výkon ich procesorov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: apple.com; istores.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -