Prichádza nový trailer na vojnovú drámu Operation Mincemeat o pravdivom príbehu neobyčajnej operácie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Nový trailer na Operation Mincemeat

Netflix zverejnil nový trailer na Operation Mincemeat. Za druhej svetovej vojny sa odohrávajúca dráma rozpovie pravdivý príbeh. Zameriava sa na britskú operáciu, ktorá bola maximálne neobyčajná. Hovorí o dvoch dôstojníkoch britskej inteligencie, ktorí využili mŕtvolu na oklamanie nacistického vodcu.

Poďme sa trochu pozrieť na reálnu históriu. Počas roku 1943 sa spojenecké vojská snažili postupne oslobodzovať Európu z Hitlerovho zovretia. Briti plánovali podniknúť inváziu na Sicíliu, o ktorej sa ale Nemci dozvedeli. Museli teda vymyslieť spôsob, ako predísť stratám a neposlať svojich mužov na istú smrť.

Agent, ktorý bol mŕtvolou

Dvaja spravodajci pre námornú službu Ewen Montagu a Charles Cholmondeley presne takýto plán vymysleli. A ich agentom bol mŕtvy muž. Zobrali telo istého Glyndwra Michaela, tuláka, ktorý sa otrávil po požití jedu na potkany. Obliekli ho do uniformy dôstojníka Kráľovského námorníctva a vymysleli mu aj falošnú identitu – stal sa z neho fiktívny kapitán William Martin.

Aby bol plán ešte dokonalejší, k telu pripojili aj kufrík, ktorý obsahoval fiktívnu korešpondenciu medzi dvoma generálmi. Tá uvádzala, že spojenci plánujú napadnúť Grécko a Sardíniu a ich plánovaná invázia na Sicíliu je len fintou. Opak bol pravdou, avšak tento plán plný dier (ako poukazuje aj ukážka na film) po mnohých ďalších ťažkostiach vyšiel.

operation mincemeat
Zdroj: geektyrant.com

Muž, ktorý nikdy nebol

Montagu sa stal po vojne spisovateľom (podobne ako Ian Fleming, ktorý tiež bude súčasťou snímky) a túto operáciu popísal v knihe. Nesie názov The Man Who Never Was (teda Muž, ktorý nikdy nebol). Zápisky z roku 1953 poslúžili aj ako inšpirácia pre film, pričom do podoby scenára ich spísala Michelle Ashford.

Vojnová dráma sa vykazuje aj poriadnym obsadením. Ewena Montagu si zahrá Colin Firth a Charlesa Cholmondeleya stvárni Matthew Macfadyen. Podstatného admirála Johna Godfreyho, ktorý útoku nakoniec velil, hrá Jason Isaacs. Známeho vojnového ministra Winstona Churchilla bude hrať Simon Rusell Beale. Zvyšok hereckého obsadenia dopĺňajú Kelly Macdonald, Penelope Wilton, Rufus Wright, Johnny Flynn (ten bude hrať práve neskoršieho autora Jamesa Bonda) či Mark Gatiss ako Ivor Montagu.

operation mincemeat poster
Zdroj: netflix.com

Hrôzy vojny aj satira

Trailer na Operation Mincemeat ukazuje, že pôjde o kvalitne spracovanú vojnovú drámu. Zobrazuje hrôzy konfliktu, ale samotné správanie osôb, ktoré ju vedú, berie s nahľadom až satirou. Snímku si budeme môcť pozrieť na streamovacej službe Netflix už 11. mája.

Zaujal vás film Operation Mincemeat? Vedeli ste o tejto bizarnej operácii z reálnej histórie alebo sa o nej dozvedáte prvý raz? Ako beriete jej spracovanie pre Netflix podľa traileru? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: geektyrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -