Pán prsteňov pokračuje! Vzniknú nové filmy zo Stredozeme, vráti sa aj Peter Jackson?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Pán prsteňov dostane ďalšie filmy

Počas poslednej noci sa konalo zhodnotenie finačných výsledkov spoločnosti Warner Bros. Discovery. Pri tejto príležitosti oznámil David Zaslav, generálny riaditeľ spoločnosti, aj ďalšie plány štúdia. Najväčším prekvapením bolo oznámenie novej dohody, v rámci ktorej dostane Pán prsteňov ďalšie filmy.

CEO uviedol, že sa plánujú vrátiť k najväčšej sláve štúdia po roku 2000, keď priniesli práve túto sériu, ale napríklad aj Temného rytiera či sériu Harryho Pottera. Zámery pokračovať v čarodejníckom svete pritom oznámil ešte počas novembra, keď sa vyjadril, že opätovne rozbehol jednania s jej autorkou, J.K. Rowling. Teraz hovoril o znovurozbehnutí pod spoločnosť patriacej značky New Line Cinema.

harry potter pán prsteňov
Zdroj: joblo.com

Kultová, jedinečná trilógia

Práve tá priniesla v odvážnom kroku s réžiou Petera Jacksona prvý film s podtitulom Spoločenstvo prsteňa v roku 2001. Dva roky po ňom nasledovali dve pokračovania a trilógia má v súčasnosti absolútne kultový status. Nespočetné množstvo fanúšikov sa k nej vracia a sú aj takí, ktorí si nenechajú ujsť predĺženú (pôvodnú režisérovu) verziu každý rok.

Išlo však aj o poriadny úspech pre štúdio. Dokopy mu priniesli zárobky 2,9 miliardy dolárov. Zároveň iste treba hovoriť aj o oceneniach, tri filmy boli nominované na 30 Oscarov, z čoho si odniesli 17 sošiek. Posledný diel trilógie, Návrat kráľa, získal aj cenu za najlepší film roku 2003. Celkovo získal neuveriteľných 475 ocenení.

Pán prsteňov práva
Zdroj: screenrant.com

Čo problematické práva?

Po prelome desaťročia sa k dielam J.R.R. Tolkiena opätovne vrátili. Prinesená bola opäť trilógia, tentoraz založená na knižke Hobit. Vychádzala v rokoch 2011 až 2014. V pláne je momentálne aj animovaný film The War of the Rohirrim, ktorý príde na budúci rok.

Problémom pri dielach slávneho autora však boli práva na jeho sfilmovania. Tie televízne po dlhých dohadoch získala spoločnosť Amazon, ktorá s veľkým rozpočtom priniesla minulý rok na obrazovky seriál Rings of Power. Tieto udalosti sa však odohrávajú počas Druhého veku, teda tisícky rokov pred tým, ako vstúpili na scénu známe postavy Aragorn, Gimli či Frodo.

Pán prsteňov by však mohol dostať ďalšie filmy vďaka rozumnej obkľuke. Minulý rok získala práva na vytvorenie príbehov z tohto obdobia a sveta švédska herná spoločnosť Emracer Group. Okrem toho, že môžu tvoriť videohry, spotrebný tovar, či dokonca otvoriť tematické zábavné parky, im to dáva možnosť aj filmovej tvorby. Práve tak sa zrodila dohoda s Warnermi.

Pán prsteňov nový trailer
Zdroj: clutchpoints.com

Neznáme príbehy, známi šéfovia

Nie je ešte známe, na aké udalosti (či postavy) sa majú ďalšie vstupy do tohto sveta zamerať. Rovnako sa nevie, kto bude sedieť na režisérskej stoličke a či sa očakáva aj návrat Jacksona (ten totiž prácu na seriáli rázne odmietol). Známe však už je, kto bude spoločnosť New Line Cinema viesť. Budú to Michael De Luca a Pamela Abdy.

Vedúce osobnosti časti filmovej tvorby dali jasne najavo, že sa nebudú snažiť narušiť to, čo už bolo spravené. V svojom vlastnom vyhlásení povedali:

„Pred dvadsiatimi rokmi spravilo New Line odvážny krok do neznáma. Preniesli postavy a svet z diela Pán prsteňov ako filmy na veľké plátno – všetky neuveriteľné príbehy. Výsledkom bola kľúčová séria obdivovaná celou generáciou fanúšikov. Lenže v celkovom merítku, aj s dvomi trilógiami, zostáva rozsiahly a komplexný svet vysnívaný J.R.R. Tolkienom vo veľkom nepreskúmaný vo filme. Teraz máme možnosť fanúšikov pozvať hlbšie do Stredozeme, čo je pre nás česťou.“

Nová šanca pre pôvodného producenta

Dohodou teda nie je len návrat série k jeho domovskému štúdiu. Je to návrat aj k pôvodným hýbateľom, pretože práve De Luca bol výkonným producentom New Line práve keď prvý film začal svoju produkciu. Jeho neslávne prepustenie sa však stalo ešte pred uvedením Spoločenstva prsteňa, ďalšie vstupy na veľké plátno sú tak aj novou príležitosťou pre neho.

Ako sa vám pozdáva fakt, že Pán prsteňov dostane ďalšie filmy? Ste zvedaví na nasledujúce vstupy do Stredozeme v Treťom veku alebo si myslíte, že by už nemali vzniknúť? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: hollywoodreporter.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -