Ako vonia vonkajší vesmír? Zistiť to môžete aj vďaka parfému od NASA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Parfém od NASA

Národná vesmírna organizácia si zazmluvnila výrobcu vôní, aby im priniesol jednu naozaj veľmi špecifickú. Parfém od NASA bude totiž cítiť po vonkajšom vesmíre. Postará sa o ňu chemik Steve Pierce, zakladateľ Omega Ingredients. Zmluva trvá už od roku 2008.

Vtedy mal vôňu vyvinúť prvý raz. Trvalo mu vyše štyroch rokov, kým sa mu vôňa podarila zdokonaliť. Vtedy však išlo o čisto praktické účely. Pri tréningu sa vstrekovala potenciálnym astronautom do miestnosti, aby si tak zvykli na to, ako bude voňať vesmír. Takto sa aj vyhli nepríjemným prekvapeniam.

parfem od nasa
Zdroj: kickstarter.com

Ako teda vesmír vonia?

Pán Pierce sa pri tvorbe Eau de Space riadil inštrukciami astronautov, ktorí mu popisovali, čo cítili vo vesmíre. Výsledný produkt má teda vraj kombináciu pušného prachu, pripáleného steaku, ale aj príjemnejších prvkov ako malín a rumu. Najznámejší popis o vôni vesmíru prichádza asi od astronautky Peggy Whitson.

V roku 2002 sa vrátila z Medzinárodnej vesmírnej stanice a poskytla rozhovor pre CNN. V ňom okrem iného popísala aj čuchové vnemy, ktoré pri jej obývaní mala. V interview povedala:

„Je to trochu ako zápach zbrane po tom, čo urobíte prvý výstrel. Myslím, že to má až akýsi horký zápach a navyše k tomu je tam cítiť údenosť a niečo spálené.“

vone vesmiru
Zdroj: interestingengineering.com

Dostať sa k nej môžete cez Kickstarter

Ak by ste chceli aj vy pocítiť túto vôňu, alebo ju aplikovať priamo na seba, budete mať tú možnosť. Parfém od NASA má prostredníctvom spomínanej Omega Ingredients kampaň na Kickstarteri. Pomocou nej chcú dať aj priaznivcov a obyčajným ľudom aspoň takto kúsok vesmíru.

The Smell of Space (ako hovorí anglický názov parfému) bol roky uzatvorený, prísne strážený a dostupný iba pre astronautov. „Teraz potrebujeme vašu pomoc, aby sme ho mohli masovo vyrábať, aby každý mohol zažiť vôňu vesmíru pre seba.“ píše sa v ich spomínanej kickstarterovej kampani.

Ciel bol vyzbierať aspoň 20 000 amerických dolárov. K dnešnému dňu má spoločnosť cez 80 000 a viac ako 2300 potenciálnych prispievateľov a záujemcov. Ak by ste chceli túto vôňu skúsiť, tak iba za príspevok 15 dolárov môže byť už v októbri vaša, kedy ju budú distribuovať do celého sveta. Za 29 dolárov môžete získať jednu a jednu poslať niekomu ďalšiemu.

Rozhodne zaujímavý krok od vesmírnej agentúry. Ak je vaša zvedavosť dostatočne veľká, rozhodne to stojí za vyskúšanie. A produktový manažér Matt Richmond dokonca verí, že parfém môže pomôcť záujmu o učenie sa technológií, fyziky či matematiky.

Vyskúšali by ste parfém od NASA? Chceli vy ste niekedy voňať ako vesmír? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: ndtv.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -