Tretí najbohatší Slovák vytasil štedrú podporu. Slovensko podporí pri výskume umelej inteligencie

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Slovenský výskum umelej inteligencie sa rozbieha

Vedenie Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV sa dohodlo s Patrikom Tkáčom a jeho platformou DiuasAi na poskytnutí daru 150 000 EUR. Peniaze použijú na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a generatívnej umelej inteligencie s dôrazom na slovenský jazyk.

„Cítime že musíme na tomto poli aktívne pomôcť vývoju umelej inteligencie na Slovensku, a to najmä tak, že do vývoja aspoň niektorých veľkých jazykových modelov (LLM – large language models), ktoré sú spravidla trénované bez slovenského jazyka, sa vďaka tejto podpore bude môcť JÚĽŠ SAV zapojiť a umožniť tak, aby sa aj slovenčina stala súčasťou trénovania. Hlavným cieľom je, aby sa v digitálnej a AI ére Slovensko udržalo a nebolo „digitálne“ diskriminované tým, že by používatelia slovenčiny boli v nevýhode oproti iným jazykom“ vysvetlil Patrik Tkáč.

Jazykové modely vytvorené v rámci výskumu budú zverejnené ako otvorené dáta, pod licenciou umožňujúcou ich využitie vedeckou a odbornou komunitou. Nie je vylúčené ani použitie na komerčné účely.

patrik tkac
Zdroj: X / Patrik Tkáč

Výskum prispeje ku celosvetovému pokroku AI

„Som presvedčený, že generatívna umelá inteligencia zohrá v najbližšom období veľmi významnú úlohu v histórii ľudstva, a tiež som presvedčený o dôležitosti aj čiastkových výskumov, pretože práve tie prispejú k celkovému výsledku,“ komentoval ďalej Tkáč.

Suma 150 tisíc určite nepovedie k zásadnému skoku v rámci výskumu umelej inteligencie. Slovensko však týmto výskumom priloží ruku ku dielu a určite poskytne relevantné výsledky, ktoré v súlade s ostatnými výskumníkmi naprieč celým svetom povedú ku veľkým objavom.

„Nachádzame sa vo fáze, kedy víziu premieňame na konkrétne kroky. Chceme rozvíjať vlastný tím, ale tiež budeme postupovať nadväzovaním spoluprác s rôznymi segmentmi, ktoré v tejto novej interdisciplinárnej oblasti môžu priniesť to najlepšie z najlepšieho. Spolu s JÚĽŠ SAV chceme tiež poukázať na nevyhnutnosť spolupráce súkromného a vedeckého sektora, čo vytvorí pre nás väčšie šance presadiť sa v tomto odvetví s obrovským rozvojom a konkurenciou aj z prostredia nášho malého štátu,“ uzavrel.

Jazykoveda napreduje vďaka umelej inteligencii

„Práve prebiehajúca revolúcia v NLP (natural language processing) otvára nové obzory, nové možnosti a ak posledné štvrťstoročie bola umelá inteligencia stále vzdialená 20 rokov v budúcnosti, teraz je možno už za dverami,“ povedal RNDr. Radovan Garabík, odborný garant projektu z JÚĽŠ SAV. Prostredníctvom AI teraz dochádza aj ku prieniku jazykovedy a digitálnych vied – spojeniu, ktoré bolo len donedávna len veľmi okrajové.

ai umela inteligencia
Zdroj: Bing Image Creator

„Prostredníctvom takýchto spoluprác sa naše teoretické a odborné poznatky z oblasti umelej inteligencie a spracovania prirodzeného jazyka naozaj dostanú k verejnosti a budú prospešné aj v bežnom živote“ dodáva doc. Mgr. Gabriela Múcsková, PhD., riaditeľka JÚĽŠ SAV.

Patrik Tkáč sa už niekoľko rokov venuje výskumu a vývoju umelej inteligencie a jej aplikácii do bežného života. Víziou je vytvorenie plnohodnotného asistenta, ktorý dokáže zjednodušiť život ľuďom v pracovnej, ale aj súkromnej oblasti a ktorý bude s človekom komunikovať prirodzene, bez potreby akéhokoľvek programovacieho jazyka.

Jedným z prvých príkladov, kde sa bežní ľudia s takýmto asistentom môžu stretnúť v praxi, je robot Jarvys . S niektorými jeho funkciami sa majú možnosť zoznámiť zákazníci predajne potravín Od našich v Devíne. Je to akési „laboratórium“, v ktorom sa mnohé funkcionality robota skúšajú. Ide však len o povestnú viditeľnú špičku ľadovca, výskumu, ktorému sa tím vývojárov venuje.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -