Nebudete sa ho vedieť nabažiť. Milovaný seriál je späť a zbiera 100 % hodnotenia

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prvé recenzie na 4. sériu True Detective

Milovaná antologická detektívna séria z dielne HBO sa tento mesiac nielen vráti, ale prinesie aj prvky, pre ktoré sme si ju tak obľúbili. Zdá sa, že návrat ku koreňom bol veľmi dobrým krokom novej autorky, o čom svedčia prvé hodnotenia a recenzie na 4. sériu True Detective. Ako obstála oproti ostatným príbehová línia s názvom Night Country?

Séria nám zoberie na odhľahlú Aljašku, do malého mestečka menom Ennis. Dlhá polárna noc prinesie hrozivú udalosť – členovia artickej výskumnej stanice najprv zmiznú bez stopy, následne sú nachádzané ich poznačené mŕtve telá. Znaky na nich odkazujú na temnú minulosť dvojice detektívok, ktoré prípady prichádzajú vyšetrovať. Sú nimi Jodie Foster ako Liz Danvers a Kali Reis ako Evangeline Navarro.

Dlhá polárna noc prináša naspäť mysteriózne prvky

Štvrtý samostatný príbeh priniesla Issa Lopez, pomerne nové tvorcovské meno na medzinárodnej scéne. Okrem kvalitného hereckého obsadenia (mimo oscarovej hlavnej herečky uvidíme aj Christophera Ecclestona či Fionu Shaw) si zvolila aj mysteriózne prvky, pre ktoré si diváci zamilovali prvú sériu.

Návrat k pôvodným motívom sa vyplatil. Night Country označujú za dokonca ešte podarenejšiu ako prvú sériu. Svedčí o tom hodnotenie na portáli Rotten Tomatoes. Kým prvá séria má hodnotenie 91%  (druhá má 47 % a tretia 84 %), tá štvrtá si odnáša popri 18 hodnotiacich úžasné skóre 100 %.

True Detective Night Country Rotten Tomatoes
Zdroj: Rotten Tomatoes / Screenshot

Ešte lepšia ako prvá séria?

Kritici na Rotten Tomatoes nie sú jedinými, kto seriál chváli. Vyššie čísla ako prvá séria má aj na webe Metacritic, ktorý zhromažďuje reakcie od viacerých redaktorov. Tam má 4. séria True Detective 88/100, čím prekonáva prvú sériu s hodnotením 87/100. Druhá séria tu má skóre 61 a tá tretia 72.

Hneď od troch webov dostáva dokonca hodnotenie 100. The Telegraph hovorí, že ide o bravúrnu, nervy drásajúcu šesťdielnu sériu s kvalitným finálne. Alan Sepinwall z Rolling Stone začína tým, že mal pochybnosti, či sa seriál oplatí obnovovať bez pôvodného tvorcu Nica Pizzolattu. Jeho krátka odpoveď by bola iba „Do pekla, Áno!“. Autor z The Playlist hovorí, že ide o zimomriavky navodzujúci triler, ktorý naplno využíva prvky mysterióznosti.

Naplno využíva mrazivé prvky

Niektoré recenzie na True Detective: Night Country hovoria, že len o malú trochu zaostáva za prvou sériou, stále však zostáva poriadne kvalitnou. Liz Shannon Miller z Consequence hovorí, že séria využíva všetky dostupné prvky desivosti, hlavne cez oči dvoch detektívok, ktoré videli to najhoršie z ľudstva. Bohužiaľ často práve v zrkadle.

Portál Collider zase hovorí o tom, že ide o rýchlo sa budujúci stisk, ktorý vás nepustí až do záverečných titulkov. Slant Magazine uvádza, že ide o poriadne strhujúci, svižný žánrový kúsok v kombinácii s ťažkou až filozofickou drámou.

Vyzdvihnuté bolo aj obsadenie

Nie všetci však mali iba slová chvály. Bos Strauss z The Wrap uvádza, že aj keď sme často nevedeli, čo sa bude diať ďalej, videli sme údajne aj množstvo klišé a momentov, ktoré sa vyhli zamýšľanej pointe. Dan Fienberg z The Hollywood Reporter hovorí, že aj keď sme dostali menej epizód (6 namiesto 8), ústredný dej sa zdal trochu natiahnutý. Vyzdvihuje však ženské ústredné postavy, čo je podľa neho osviežujúcim prvkom.

Recenzie na True Detective: Night Country tak prinášajú jasný verdikt. Dostávame podobne kvalitnú (a dokonca podľa niektorých aj kvalitnejšiu) sériu akou bola tá prvá, ktorá mnohých divákov pritiahla k žánru. Budeme sa mať na čo tešiť, našťastie sa začne objavovať na HBO Max už od nedele budúceho týždňa, teda 14. januára.

Podnietili vás reakcie na novú sériu True Detective, aby ste sa na ňu tešili ešte viac? Sľubujete si podobne kvalitný zážitok ako pri začiatku tohto seriálu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: darkhorizons.com; metacritic.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -