Sedan alebo SUV: Ktoré auto je na snehu lepšie? Najväčší rozdiel spraví tento faktor

Nenechajte si ujsť

Vysoký podvozok môže byť v niektorých prípadoch výhodou. Pravdou však je, že nie vždy je tou najlepšou voľbou. Prečítajte si, ako vie na zimnej ceste prekvapiť sedan. Ktoré faktory ovplyvňujú jazdu na snehu a ako sa správať pri oboch typoch vozidla?

Tento článok obsahuje sponzorovaný obsah.

Sedan alebo SUV: Ktoré je na snehu lepšie?

Čím vyššie, tým lepšie?

S vysokým podvozkom SUV budete mať perfektný prehľad o tom, ako je upravená vozovka a kde sa nachádzajú ostatné autá v premávke. Sedan je síce nižšie položený, ale to znamená aj iné umiestnenie ťažiska. Predstavte si situáciu, pri ktorej dostanete šmyk v zákrute. Vysoké SUV môže mať v takýchto situáciách, ako sú prudké zákruty alebo náhle manévre, vyššie riziko prevrátenia kvôli vyššiemu ťažisku. Sedany majú ťažisko nižšie ako SUV, čo môže znamenať lepšiu stabilitu v zákrutách a menšie riziko prevrátenia, zvlášť pri rýchlej jazde alebo v náročných podmienkach.

Ťažšie vozidlá, ako sú SUV, majú zvyčajne dlhšiu brzdnú dráhu ako ľahšie vozidlá, ako sú sedany. Je to spôsobené nielen hmotnosťou, ale aj inými faktormi, ako je typ pneumatík a kvalita brzdového systému. Majitelia týchto áut aj kvôli ich veľkosti často šoférujú opatrnejšie, pretože si uvedomujú riziká spojené s vedením väčšieho vozidla. Výhody, ktoré ponúka vo vysokom snehu, sa nedajú prehliadať. 

sneh auto
Zdroj: pexels.com/ Ivan Gale

S týmto autom nikdy nezapadnete?

Porovnávajte oba typy vozidiel s rovnakým pohonom. Pri takomto porovnaní zistíte, ktoré je pre vás vhodnejšie. Pri desiatkach centimetrov snehu a zľadovatenej ceste je pohon 4×4 to jediné, čo vám pomôže. Zvyšuje trakciu vozidla, tá je v zime pre klzký povrchu nižšia.

Výkon 4×4, pri sedane, ale aj pri SUV môžete sledovať najmä pri ceste do ľadom pokrytého kopca. Váha SUV vám bude pri zľadovatenej vozovke jedine škodiť. Preto je v tomto prípade víťazom sedan. V týchto autách často nájdete aj nové protišmykové systémy, ktoré z nich robia ešte spoľahlivejších spoločníkov na zamrznuté cesty. A nulujú niektoré výhody, ktoré ste predtým našli len pri SUV.

Napriek tomu platí, že ak bude na ceste meter snehu v sedane, pravdepodobne, zapadnete alebo sa na cestu ani nedostanete. SUV, naopak, nebude mať problém ani dostať sa z menšieho záveja. 

Nedá sa teda povedať, ktoré vás v zime nesklame. Mali by ste si uvedomiť, ktoré situácie sú bežné pre vás, a v akom prostredí žijete. Ak je vo vašom okolí problém s ľadom na cestách, SUV nebude najlepšou voľbou. Určite ňou však je, ak sa každoročne brodíte v metroch snehu alebo sa presúvate po neupravených vozovkách.

auto v snehu
Zdroj: pexels.com/ Lisa Fotios

Vodič je kľúčový

Nie je jednoznačné, ktoré auto vás dostane z každej nebezpečnej situácie na zimných cestách. Vozidlo je v konečnom dôsledku len prostriedok a dôležité sú hlavne vaše skúsenosti a vodičské schopnosti

Ak sa na zimné obdobie poctivo pripravíte, nemalo by vás prekvapiť. Jeden prvok majú oba typy áut – pneumatiky. Pred sezónou skontrolujte ich stav. Mali by byť nafúkané podľa odporúčaní výrobcu a drážky by nemali byť príliš zodraté. Viacero výrobcov do nich umiestňuje aj indikátory opotrebenia. Tie vám umožnia kontrolovať stav pneumatík aj bez toho, aby ste merali hĺbku dezénu. Čím zložitejší dizajn vytvárajú drážky, tým lepšie budú následne držať na povrchu cesty. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -