SpaceX otvorí novú éru vesmírneho cestovania deštrukciou

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Test SpaceX Crew Dragon

Elon Musk už čoskoro otvorí novú éru vesmírneho cestovania ľudí. Základom je, samozrejme, bezpečnosť. Tú by mal ponúknuť modul SpaceX Crew Dragon, ktorý je vo vývoji už niekoľko rokov. Konkuruje mu Boeing Starliner, pričom ten, kto ponúkne najlepší mix bezpečnosti a ceny, bude zaradený no programu NASA Commercial Crew. Na každom teste teda záleží.

Veľmi podstatný test mal Crew Dragon podstúpiť už dnes (18. januára). Plán bol taký, že modul sa pripevnený na rakete Falcon 9 vynesie vysoko na oblohu, kedy bude simulovaná porucha. Ak pôjde všetko hladko, Crew Dragon by mal bezproblémovo a autonómne opäť zosadnúť na zem, resp. do oceánu. Teraz však bol na poslednú chvíľu preložený.

Plány sa nemenia, bol však odložený čas štartu. Dôvodom sú nepriaznivé poveternostné podmienky.

Spoločnosť oznámila, že test Crew Dragonu bol preložený na nedeľu 19. januára. Štartovať bude kedykoľvek počas 6-hodinového okna. Ak chcete test sledovať naživo, môžete tak spraviť na oficiálnom YouTube kanáli SpaceX od 14:00 – 20:00 slovenského času. Nižšie nájdete predpripravený livestream, na ktorom si môžete zapnúť pripomienku.

Ďalšie informácie a dôležitosť testu

Nepôjde o prvý test modulu Crew Dragon, ktorý má v budúcnosti nosiť ľudí (aj pri komerčných zájazdoch) na obežnú dráhu. Ešte v januári 2019 absolvoval výlet na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica) a späť. Vnútri sa však vtedy ani nikdy potom nenachádzali pasažieri, ale raketa bola riadená na diaľku.

Test je dôležitý preto, lebo dokáže, že bezpečnostný systém je spoľahlivý a šanca fatálnej poruchy je naozaj malá. To bude pri komerčných letoch do vesmíru kľúčové. Ak všetko pôjde podľa plánu, o nie príliš dlho nato by sme mohli vidieť prvý let s posádkou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tentokrát budú v kapsuli Crew Dragon umiestnené senzory a dve ľudské figuríny s množstvom ďalších senzorov. Tie dodajú SpaceX presné dáta o tom, či osem raketových motorov SuperDraco a padák dopravili modul hladko a bezpečne na morskú hladinu.

Zdroj: engadget.com, twitter.com, space.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -