Nová Star Wars kniha odhaľuje hlbokú minulosť postavy, ktorú hral Christopher Lee. Ukazuje sa ako reálne knieža Dooku

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Vďaka hlbokej minulosti Star Wars vidíme reálne knieža Dooku

Lucasfilm skôr v tomto týždni rozbehol masívnu udalosť The High Republic, ktorá nám odhalí viac zo sveta Star Wars ešte pred prequelovou trilógiou. Dostáva sa k nám prostredníctvom komiksov, mangy, magazínov a kníh. A práve vďaka jednej poslednej menovanej sa dozvedáme viac o minulosti známeho sith lorda. Ukazuje sa nám tu ako reálne knieža Dooku zo Star Wars.

V udalostiach prequelovej trilógie si rytieri Jedi mysleli, že Sithovia už sa nepohybujú v im známom vesmíre. Veľmi sa ale mýlili, pretože pracovali skryte, v tieňoch a pripravovali sa na deň svojej pomsty. Najvýznamnejší z nich, Darth Sidious figuroval ako dôležitá politická osobnosť a pritom pracoval na schéme, ktorú chystal celé miléniá. Mohli sme vidieť, že mal úspech a nastolil Impérium. Avšak jeho plán na zničenie svetla Jediov a ich úplného vyhladenia mu našťastie nevyšiel (ale dostal sa veľmi blízko).

palpatine dooku maul
Zdroj: screenrant.com

Palpatine bral svojich učeníkov ako pešiakov

Palpatine nevnímal svojich učeníkov viac ako obyčajných pešiakov. Preto mu nerobili problém ani porušiť pravidlo dvoch (vždy musia byť dvaja – majster a učeník). Kým trénoval Maula (a kým bol ešte nažive), prijal ako svojho ďalšieho žiaka aj postavu menom Dooku. Vo filmoch si ho zahral Christopher Lee a vidieť sme ho mohli od druhej epizódy už pri plnej moci.

Ale nebolo tomu tak vždy. Pôvodne bol trénovaný ako Jedi. Sklamaný ich postupmi a nedostatkom voľnosti opustil Rád a vrátil sa na svoju rodnú planétu Serenno. Nakoľko pochádzal zo vznešenej rodiny, nemal problém znovu prijať svoj titul – a tak sa z neho stalo knieža Dooku. Vo filmoch bol viackrát oslovovaný ako Count (teda knieža či gróf), mnoho fanúšikov ale netušilo, v čom to malo reálny základ.

knieža dooku
Zdroj: quora.com

Knieža Dooku sa nenechalo ovládať, našlo si v Star Wars svoju cestu

Po čase však bol otrávený všetkou slávou a svojím postavením, a tak sa pripojil k hnutiu Separatistov. Táto skupina viedla neuznanú politickú frakciu mimo oboch strán, takzvanú Konfederáciu nezávislých systémov. Vypracoval sa na ich vodcu, a to vo veľmi príznačnom čase – práve keď si zvolili stranu a bojovali proti Republike v Klonových vojnách (môžeme povedať, že sa dostatočne pričinil aj o ich vyvolanie).

Práve vďaka tomu sa dostal do pozornosti kancelára, ktorý mu venoval roky tréningu. Avšak ako učeníka ho zanechal kvôli osobe s väčším potenciálom. A tu už aj menej skalní fanúšikovia vedia, že to bol Anakin Skywalker, ktorého videl ako vyvoleného.

dooku-anakin-clone-wars
Zdroj: starwars.com

Toto všetko sa dozvedáme vďaka novele Light of the Jedi od Charlesa Soulea. Vidíme, aký bol Dooku efektívnym pešiakom Sidiousa. A to aj napriek tomu, že dej knihy je zasadený primárne do obdobia tzv. High Republic. Teda približne 200 rokov pred tým, ako sa odohrávali udalosti Fantómovej hrozby (prvého filmu).

Jeho domovská planéta mala obrovský vplyv

Vtedy sa ešte len preskúmaval vonkajší okruh, na ktorom sa nachádzala práve aj planéta Serenno. A vidíme tu aj jej dôležité postavanie a rešpekt medzi ostatnými planétami. Jej senátor Izzet Noor totiž figuroval ako spojka a hovorca medzi vonkajším okruhom a republikou. A vidíme, že bol aj hrozne ambicióznym – kandidoval na kancelára Novej Republiky.

DookuVilla
Dookuov palác na planéte Serenno, Zdroj: starwars.fandom.com

Takáto moc a vplyv samozrejme prilákala niekoho, kto sa odvrátil od rytierov Jedi. Mohla teda slúžiť ako perfektná základňa pre Dookua a za jeho vlády mohla dosiahnuť opäť vedúcu pozíciu v svojom sektore. Vtedy by sa muselo aj galaktické jadro sústrediť inam ako primárne na Coruscant a jeho okolie. Ako by to však vyzeralo, je len dohadom špekulácií a našej fantázie, nakoľko sa Dooku rozhodol pre inú cestu.

A toto je práve ta najkrajšia časť na Star Wars univerze. Všetko dokáže byť prepojené, a to aj tak, aby to dávalo zmysel. Kniha Light of the Jedi sa môže odohrávať 200 rokov pred prvými filmami, ale aj tak príbehovo perfektne zapadne a dodá nové prvky do sveta Georga Lucasa. A môžeme vďaka nej vidieť prečo bol Dooku tak vplyvný, aby sa stal opakovane vodcom – bolo to totiž naozaj knieža Dooku.

Čo hovoríte na tento príbeh? Máte radi knieža Dooku zo Star Wars? Páči sa vám, ako sa dopĺňajú histórie postáv, alebo to považuje už sa zbytočne silené? Dajte nám vedieť v komentároch váš názor. 

Zdroj: screenrant.com 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -